Agra Şehrinde Gezilecek Yerler

Agra Tac Mahal’in içerisinde yer aldığı ilginç bir şehir Agra gezilecek yerler açısından sadece Tac Mahal ile sınırlı değil. Bu ilginç şehirde gezecebileceğiniz daha bir çok yer var. Listeme başlamadan önce Agra şehrine dair biraz bilgi vermek istiyorum.

Agra şehrine dair kısa bilgiler

Agra Hindistan’ın kuzey tarafında yer alan Uttar Pradeş eyaletine bağlı bir şehir. 1526 yılından Babür krallığının yıkılış tarihi olan 1858 tarihine kadar. Bu ülkeye başkentlik yapmıştır.

Bu eski ve kadim şehir Tac Mahal’in de hemen arkasında yer alan Yamuna nehri kıyısına kurulmuş.

Özelikle Tac’ın etrafı turizm üzerine kurulmuş bir bölge. Fakat açık söylemek gerekirse ben Agra şehrinden pek keyif almadım. Delhi veya Jaipur vakit geçirmek için çok daha keyifli yerler. Sana önerim  aşağıda sıralayacağım Agra görülmesi gereken yerler ve gezilecek yerler listesini tamamlaman ve yoluna devam etmen.

 

Agra Gezilecek Yerler

Agra gezilecek yerler listemizin başında Tac Mahal yer alıyor. Tac Mahal yazımda aşkın simgesi haline gelmiş bu yer için çok daha fazla bilgi alabilirsin. Ayrıca Tac Mahal Giriş Ücreti yazıma bakarak eğer çocuğun varsa buraya nasıl ücretsiz girebileceğini öğrenebilirsin.

Bu gerekli bilgileri de aldıktan sonra, Agra gezilecek yerler listemize başlayalım.

01 Gün Doğumunda Tac Mahal’i Ziyaret Et

tac mahal

Listemizin başını sadece Agra veya Hindistan’da değil. Dünyada görülmesi gereken yerler listesinin başında yer alan Tac Mahal yer alıyor. Unesco tarafından dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilen Tac’ı ziyaret etmek için en uygun saat güneşin doğmaya başladığı an.

Sabah çok erken saatte 05-06 saatleri arasında Tac Mahal’e gidip bilet gişesinden biletinizi alarak kapının açılmasını bekleyin. Dikkat edilmesi gereken şeyler açısından yukarıda linkini verdiğim yerleri mutlaka önceden okuyun.

Yamuna nehri kıyısında yer alan Tac Mahal beyaz mermerden yapılmış ve muhteşem oymalarla süslenmiştir. Bu muhteşem mimariyle bol bol fotoğraf çekmeden geri dönmeyin. Cuma günleri kapalı olduğunu da tekrar hatırlatayım.

Bu arada oldukça hoşunuza gideceğini düşündüğüm Tac Mahal videomu buradan izleyebilirsiniz.

 

02 Agra Fort

agra gezilecek yerler

Agra kalesi gezilecek yerler listesinin en üst sıralarında

Agra şehrinde gezilecek yerler bir birinden çok uzakta değil. Agra Fort Tac’a sadece 20 dakikalık uzaklıkta. ve Agra şehir merkezinde bulunuyor. Başkent Delhi’ye taşınmadan önce Agra Babür Hükümdarlığının yönetim merkeziydi.

Babür hükümdarlığı ülkeyi Agra Fort içerisinde uzun bir süre yönetti. Kızıl taştan yapılmış olan Agra Fort’un bir benzri de Delhi şehrinde yer alıyor.Delhi’yi ziyaret edecekseniz  Delhi Gezilecek Yerler listesine bakmayı unutmayın.

 

03 Jama Masjid (Agra Mosque)

Jama Masjid Hindistan’în en büyük camisi. Öyle sanıyorum ki Dünyanın en büyük camisi sıralamasını da elinde tutuyor. Daha büyüğü Erdoğan tarafından yapılmadıysa 🙂

Babür hükümdarı Şah Cihan tarafından 1644 yılında inşa ettirilen caminin dua edilen taraflarına giriş yapamıyorsunuz. Müslümanlara giriş ücretsiz ama turistlerden kapıda para isteniyor.

Pek temiz bir cami olduğunu söyleyemeyeceğim o yüzden tekrar söylüyorum mutlaka galoş bulundurun. Kadınların başlarını örtmesi ve kapalı kıyafetler tercih etmesi gerekiyor.

 

04 Bebek Tac (Baby Taj)

bebek tac mahal

Buranın asıl adı Tomb of Itimad Ud Daulah fakat yerli halk burayı bebek tac olarak adlandırıyor. Bunun nedeni ise Tac Mahal’in burası feyz alınarak yapılmış olduğunu düşünmeleri.

Yamuna nehrine bakan bahçesinde şehrin gürültüsünden kaçıp yeşillikler içinde dinlenmek ve kafa dinlemek için harika bir yer.  Agra gezilecek yerler listesinin başlarında.

 

05 Mehtab Bagh

mehtab bagh

Sıradaki yapılacak şeyler listemiz gün batımcılarına gelsin. Gün batını Tac Mahal manzarasında seyretmek istiyorsanız Mehtab Bagh tam size göre bir yer. Yamuna Nehrinin kıyısına oturup güneşin batışını seyredin. Muhteşen renk cümbüşüyle karşılaşacaksınız.

Çok yoğun sis olduğu zamanlar ne yazık ki istenilen görüntülere kavuşulamıyor. Agra şehrinde yapılacak şeylerden bir tanesi de Mehtab Bagh içerisinde güneşi batırmak.

 

06 Tomb in Sikandra (Ekber’in mezarı)

Ekberin mezarı

Ekber Hindistan tarihinin en önemli yöneticilerinden biri. Naaşı ise Sikandra içerisinde yer alıyor. Şehir merkezine biraz uzak 10.12 km civarı ama tuk-tuk kullanarak 25 dakika içerisinde falan gidilebilecek bir yer. Eğer anlaşırsanız uygun bir fiyata sizi götürüp geri getirebilir.

4 Adet büyük minareye sahip mezarın kocaman bir bahçesi var. Bahçe içerisinde geyik ve antiloplar dahil bir çok hayvan görebiliyorsunuz. Eğer zamanınız varsa mutlaka zaman geçirilmesi gereken yerlerden biri.

 

07 Fatehpur Sikri

fatehpur sikri

Fatehpur sikri aslında bir bölgenin adı. Uttar Pradeş eyaletinde bulunur ve Agra kentine çok yakındır. Babür İmparatoru Ekber tarafından Fatehpur şehri bir süre imparatorluğun başkenti olarak kabul ediliyor. Sikri ismi ise ele geçilen bir köyden esinlenerek verilmiş.

Ekber’in oğlu Cihangir’in dünyaya gelmesinden sonra burada bir saray yapılmaya başlandı  ve bu saraya “fetih şehri”  Fatehpur Sikri adı verildi.

Buraya gitmek pek kolay olmayabilir çünkü Agra’nın merkezine 40 km mesafede bulunuyor. Yine de görülmesi gereken yerler arasında olduğu için listeme aldım.

 

08 Taj Nature Park’da Yürüyüş Yapın

Tac nature walk

Tac Mahal’in doğu kapısı girişinde yer alan, asında park değil orman diyebileceğimiz  yeşil bir alan. Yeterli zamanın varsa ve yürümeyi seviyorsan  büyük ve geniş orman içerisinde kısa bir yürüyüşe çıkabilirsin.

Girişte sana maymunlar eşlik edecek. İçerisinde bir kaç dergah ve Hint tapınağı da bulunuyor.

Düşüncenizi Paylaşın