Annapurna Base Kamp Rehberi

Annapurna base kamp diğer bir adıyla (ABC) Nepal’deki en polüler trek rotalarından biri, çok kolay olmamakla birlikte Everest’e tırmanmaktan çok daha kolay. Annapurna Base kamp’a gidiş sırasında Annapurna’nın yanı sıra Machhapuchhre, Hiunchuli, veDhaulagiri dağlarının inanılmaz manzaralarını görebiliyorsunuz.

 

Muhteşem dağ manzaralarının yanı sıra harika bitki örtüsü ve çiçekler, dağ manzaraları tarifsiz olan bir çok güzel köy, harika şelaleler ve ırmaklar göreceğiniz inanılmaz bir deneyim.

Annapurna base kamp rehberimi okuyarak çıkışınızı en kolay hale getirmeyi amaçlıyorum. Normalde 8 veya 12 gün süren tırmanış ve inişi zaman darlığım nedeniyle 6 günde bitirdim. Gerçekten oldukça zorlandım günü geldi 12 saat aralıksız yürüdüm. Nepal’in en güzel şehri Pokhara Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

Nepal’de görülmeye değer şehirlerin listesini ise buraya bıraktım.

Annapurna Base Kamp tırmanışı sırasında aynı zamanda Machhapuchhre Base Camp’a da çıkmış oluyorsunuz. ABC’ye varmadan 3 saatlik bir mesafede bulunuyor. Yüksek irtifa hastalığından çekinen bazı inanlar geceyi MBC’de geçirip sabah ABC’ye çıkarak geri dönüyorlar. Siz de yüksek irtifadan etkilenirseniz geceyi daha alçak olan MBC’de geçirebilirsiniz.

Sözü çok uzatmadan Annapurna base kamp rehberime başlayayım

 

Annapurna Base Kamp’a herkes çıkabilir mi?

Önce bu sorunun cevabını vermek gerekiyor. Bir çok kaynak bu trekkingi herkesin yapabileceğini söylüyor ama çok yanılıyorlar. Eğer çok kilolu iseniz trekking geçmişiniz yoksa, kondisyonunuz iyi değilse kesinlikle kalkışmayın pişman olursunuz.

Şunu da ayrıca belirtmeliyim eğer yeterki kadar zamanınız varsa günlük 3-4 saatlik yürüyüşlerle kolay hale getirip trekking yapabilirsiniz.

 

Annapurna Base Kamp Rehberi

Annapurna base kamp rehberi

Annapurna Base Kamp

Rehberimi konu başlıklarına ayırarak aktaracağım. Bilmeniz gereken her şeyi sırası ile göreceksiniz, eğer sorularınız varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz. İzin süreciyle başlayalım.

Annapurna Base Kamp İzin (Permit)

ABC’ye çıkmak için devletten izin almak gerekiyor, elinizi kolunuzu sallayarak dağa çıkamıyorsunuz. ABC girişinde ve birkaç noktada daha izninizi göstermeniz gereken ofisler bulunuyor. İzninizi gösterip onaylatmak zorundasınız ki herhangi bir kayıp veya sakatlanma-ölüm anında kayıtlarda bulunabilsin.

ABC için permit denilen izni iki farklı izin içeriyor Annapurna Conservation Area Project (ACAP) ve Trekkers Information Management System (TIMS) kartı alıyorsunuz. Ofis Pokhara lakeside’ın hemen çok yakınında bulunuyor 30 dakika yürüyebilir veya otobüs taksi kullanarak ulaşabilirsiniz. Fiyat vermeyi çok sevmiyorum çünkü hep güncelliğini yitirip yanlış bilgi halini alıyorlar. Ben 2018 yılında izin için 50 dolar civarında bir para ödedim.

Çok zorlu bir süreç değil birkaç fotoğraf ve pasaportunuzu götürüp parasını verip alıyorsunuz. Eğer rehber veya porter kiralayacaksanız ki pazarlık yaparsanız gerçekten çok ucuza özellikle porterları kiralayabilirsiniz.

Ben tek başıma çıktığım için porter kiraladım 6 gün için sadece 50 dolar verdim. Bu paranın içine herşey dahil porterın yemesi içmesi konaklaması yani başka hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor. Çok ağır değilse çantanızı da sizin için taşıyorlar. Ben çıkarken porter benim çantamı aldı onun çantası daha hafif olduğu için ben de onun çantasını taşıdım, öyle tırmandık.

 

İzin işlemlerini tamamladıktan sonra sıra, trekking ekipmanlarına geldi.

Bu kısım çok önemli arkadaşlar lütfen dikkatli okuyun yürüyüşünüzü daha kolay hale getirmek için ekipmanlarınızın tamlığı çok önemli. Çıkarken yanınıza almanız gerekenler gittiğiniz döneme göre ufak tefek değişkenlik gösterecektir. Kış aylarında giderseniz çok kalın şeyler ve kalın uyku tulumu almalısınız nispeten daha sıcak havalarda gideceksiniz daha hafif mont ve uyku tulumu götürebilirsiniz. Sizin koşullarınıza bağlı ben kışın çıktığım için çok kalın bir mont ve -20 uyku tulumu almıştım. İyi ki de almışım yukarısı dondurucu soğuk oluyor.

 

Annapurna Base Kamp’a Giderken Yanımıza Almamız Gerekenlerin Listesi

 • Kaliteli Trekking Botları
 • Kışın gidilecekse kar için krampon (Önemli yanınızda bulundurun)
 • Birkaç çift termal çorap
 • Geçireceğiniz güne bağlı olarak birkaç çift iç çamaşırı
 • Yüksek kalite sıcak tutacak down jacket ve üst jacket yani mont
 • Trekking pantolonu ve T-shirtler (Gündüz yürürken sıcak olacağı için kat kat giyineceğinizi düşünün, istediğinizde kıyafeti çıkarabilirsiniz)
 • Uyku tulumu
 • Kalın ve sıcak tutacak bere ve eldiven (Önemli almamazlık etmeyin)
 • Güneş gözlüğü ve güneş kremi
 • Akşam yürüyecekseniz mutlaka güçlü bir el feneri bulundurun.
 • Özellikle muson döneminde çok fazla sülük oluyor, önlem olarak tuz bulundurun yanınızda.
 • Tuvalet kağıdı ve banyo malzemesi
 • Yolda veya mola verdiğinizde yemek için aperatif birşeyler (çikolata, kek, bisküvi, fındık fıstık v.b)
 • Dudak nemlendiricisi (Önemli yüksek irtifada dudaklarınız aşırı kuruyor özellikle yatmadan önce ihtiyacınız olacak)
 • Yürüyüş Batonu

Bu ekipmanları yanınızda getirebileceğiniz gibi, Pokhara’da kiralayan bir çok dükkan da var. Ben Trekking öncesi mont ve uyku tulumunu kiralamış. Pantolon eldiven ve şapkayı satın almıştım hemen hemen kiralama ile aynı fiyata geliyordu.

Kiralama sırasında pazarlık yapmayı unutmayın.

 

Annapurna Base Kamp Rotası

annapurna base kamp rotası

Annapurba base kamp süresi sizin gideceğiniz rotaya göre değişiklik gösterebilir normal rota süresi Poon Hill’e çıkacaksanız 11-12 gün Poon Hill’e çıkmadan direk tırmanacaksanız 8 gün sürüyor. Ben hızlı bir iniş çıkışla 6 günde bitirmiştim ama yazdığım gibi çok yorucu oldu.

Aşağıda yazacağım rota genel rota, daha sonrasında benim 6 günlük rotam yer alıyor

 

Annapurna Base Kamp Genel Rota

Gün 1           Katmandu veya Pokharadan Nayapul’a geliş

Gün 2           Nayapul’dan Ulleri

Gün 3           Ghorepani

Gün 4           Poon Hill’e sabah gün doğumunu izlemek için erken çıkış, Ghorepani’ye dönüp Tadapaniye gidiş

Gün 5           Tadapani’den Chomrong

Gün 6           Chomrong’dan Dovan

Gün 7           Dovan’dan Deurali

Gün 8           Deurali’den MBC Kamp

Gün 9           MBC kamptan Annapurna Base Kamp

Gün 10         ABC’den Bambo

Gün 11         Jhinudanda

Gün 12         Jhinu dan Ghandruk

Gün 13         Ghanduruk’tan Pokhara’ya dönüş

 

Annapurna Base Kamp Benim Rotam

Gün 1           Nayapul’dan Sinua

Gün 2           Sinua’dan Deurali

Gün 3           Deurali’den Bambo

Gün 4           Bambo’dan ABC

Gün 5           ABC’den Ghanduruk’a iniş 12 saatten fazla süren yürüyüş.

Gün 6           Ghanduruk’dan Pokhara’ya dönüş

 

Annapurna Base Kamp Bilmeniz Gerekenler

annapurna base camp trekking

 • İlk bilmeniz gereken şey yolda ATM banka gibi para makinelerinin olmadığı, yanınızda mutlaka size yetecek kadar nakit para bulundurun.
 • Yolda yemek yemek ve ihtiyaçlarınızı giderecek Guesthouse’lar var konaklamalarınızı burada yapıyorsunuz. Yukarılara doğru çıktıkça yiyecek ve içecek fiyatları artıyor. Bir suyu 5-10 lira karşılığında alıyorsunuz. Pokhara’dan su temizleme tableti alıp çeşmelerden doldurduğunuz suyu içebilirsiniz.
 • Eskiden konaklama yemek karşılığında ücretsiz olarak yapılıyormuş şimdi Nepal eşrafının gözü açılmış. Ücretsiz konaklama yapmak pek mümkün değil, sadece bir yer benim bu isteğime cevap vermişti. Diğer yerlerde ücretli konakladım ama konaklama ücretleri çok pahalı değil. Konaklayacağınız yerde sizden yemek yemeniz bekleniyor, ben bir iki yerde yemedim ve bu durum hoş karşılanmadı. Sizden para bekliyorlar başka bir şey değil
 • Banyo-duş gibi ihtiyaçlarınızı para karşılığında sağlayabiliyorsunuz. Sıcak su karşılanıyor ama her zaman sıcak akmıyor önceden suyu kontrol edip öyle ödemenizi yapın.
 • Telefon veya kamerayı şarj edebilir miyim? İnternete bağlanabilir miyim diye sorarsanız evet ama bunların karşılığında da ayrı ayrı para ödemeniz gerekiyor. Wifi ayrı ücretli, elektrik ayrı ücretli.

 

Dikkat !

En çok dikkat etmeniz gereken şey ise yüksek irtifa hastalığı ( Altitute Sickness )  Tırmanış sırasında günde en az 2-3 litre su içmeye dikkat edin. Ayrıca kanı sulandırmak için limon da bulundurmanız iyi olabilir. Yol boyunca limonlu çay, zencefil çayı çorba gibi şeylerle vücudunuza fazladan su alın.

Eğer baş ağrısı yaşarsanız çıktığınız yerde bir süre dinlenin baş ağrısı geçmezse biraz aşağı inip orada bir süre dinlenin geçtiğinde yukarı çıkın. Eğer baş ağrınız yoksa problemsiz yukarı çıkabilirsiniz.

Benim baş ağrım olmamıştı ta ki ABC’de uyuduğum geceye kadar. Gece uyurken baş ağrısı çekmeye başladım ve uykum çoğu kez bölündü. Bol su içtim buna rağmen geçmedi. Çok şiddetli olmadığı için sabahı bekledim. 4200 metreden 2500 lere indiğimde baş ağrım ancak geçti.

Düşüncenizi Paylaşın