Bozcaada ayrıntılı gezi rehberi

Bozcaada’da 1 ay geçirdim ve pratik gezi rehberini yazdım. Bozcaada gezilecek yerler, Bozcaada kalesi , kamp alanları,  free kamp  ne yenir hepsini deneyimleyecek bolca zamanım oldu.

Bu yüzden Bozcaada Pratik Gezi Rehberi yazısını hazırladım.

2 yıl önce gelip bir kaç gün geçirdiğim,  harikalar diyarı Bozcaada’da 1 ay kalıp inziva kampı yapmak hayallerimden biriydi ne mutlu ki bu hayalimi de gerçekleştirdim

1 aylık süre 40 km² olan, resmi rakamlara göre 2 bin 600 kişinin yaşadığı bu adayı gezmek için tabii ki çok fazla.

Kamp boyunca 10 günlük süreyi iki kişi geçirdik, Bozcaada’nın gezilecek heryerini gezdik, görülecek yerleri gördük, yenilecek yemeklerini yedik ve eşsiz şaraplarını tattık.

Hem buraya daha önce gelen hem de yeni gelmiş olan bir sürü insanın aynı soruları sorduğunu fark ettim.

Benim de misyonum insanlara yardım etmek olduğu için Bozcaada rehberinde bu sorulara yanıt vereceğim.

Bozca ada gezi rehberi yanı sıra, Ege’nin diğer inci adası Gökçeada gezi rehberine göz atabilirsiniz.

 

Bozcaada Nerede

Bozcaada kuzey doğusunda Çanakkale’nin yer aldığı, doğusunda Çanakkale’nin ilçesi olan Geyikli, kuzeyinde bir başka adamız olan Gökçeada, güney doğusunda Balıkesir, batısında ise Yunanistan’ın Limnos adasının yer aldığı bölümdedir.

Bozcaada’nın tamamı yüz ölçümü olarak 40 km² civarında bir alan kaplar. Yani adanın bir tarafından diğer tarafına gitmek mesafe olarak çok uzak değil, araçla rahatlıkla dolaşılabilir.

Bozcaada nerede
Bozcaada haritası

Bozcaada içerisinde bir çok koy, üzüm bağları gibi güzellikler barındırıyor. Bozcaada’yı en iyi anlatan harita aşağıdaki haritadır. Bozcaada kalesi ile gün batımı arasındaki mesafeyi Ayazma plajının yerini, yolların nereye çıktığını gayet iyi gösteriyor.

Bozcaada bir belediye ve içerisinde iki adet mahalle bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Cumhuriyet mahallesi ki bu mahalle rum evlerinin olduğu taraftır. Diğeri ise Alaybey mahallesi bu ise daha büyük ve geniş bir alan kaplar ve adanın türk evlerini içine alır.

Bozcaada haritası

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada gezilecek yerler listesi öyle aman aman değil, şehir merkezi bir gün içerisinde gezilecek büyüklükte, buna rağmen her gün tekrar tekrar gezmek isteyeceğiniz güzellikte olduğunu belirteyim, dikkat bu ada bağımlılık yapar.

En az 3 gün de koylarına ayırmalısınız bu güzel adanın.  Bir akşam da gün batımını seyre daldım mı, değme keyfine.  Bozcaada’ya zaman ayıracak iseniz bu sürenin en az 5 gün olmasını tavsiye ediyorum. Aşağıda Bozcaada’nın gezilecek yerler listesini paylaşıyorum efenim.

Bozcaada Kalesi

Geyikli iskelesinden vapura binip adaya doğru yaklaştığınızda sizi ilk karşılayan Bozcaada kalesi olacak. Tarih boyunca Osmanlı ve Venedikliler arasında gidip gelmiş bu güzel ada bir çok kavme Persler, Yunanlılar, Cenevizliler, Venedikliler, Osmanlılar.. gibi korumak olmuş.

Kesinlikle içine girip bir tur atılması gereken bir yapı, çünkü bir çok defa restore edilmesine rağmen çok güçlü bir tarih yatıyor ayaklarınızın altında.

Benim adada bulunduğum tarih olan 2018 Ağustos ayında, Bozcaada kalesi giriş ücreti 5 tl ve ne yazık ki müze kart geçmiyor.

Bozcaada kalesi

Bozcaada Rum Mahallesi

Bozcaada’ya geldiniz çantanızı , valizinizi sırtınızdan attınız, ilk yapmanız gereken şey akşam serinliğinde adanın rum sokaklarını gezmek. Sabah saatlerini de tercih edebilirsiniz Çünkü öğle sıcağında gezmek zorlayıcı olacak. Bu kadar şirin evler, bu kadar güzel taş sokaklar olamaz.

Her yer çiçek bahçesi, adanın bu bölümü Cumhuriyet mahallesi oluyor, Türk tarafındaki evler ise ne yazık ki bakımsız köy evleri. İnsan iki tarafa bakıp hem kendine kızıyor hem üzülüyor.

Bozcaada rum mahalesi

Polente Feneri

Çok fazla anlatılacak birşey yok aslında, her şey ortada…. Gidip mutlaka görülmesi gereken bir gün batımı manzarası var Polente’nin. Balıkesir Ayvalıkta ki; Şeytan Sofrası gün batımı da meşhurdur. Aslında bizim ülkemizde gün batımı izlenecek bir sürü yer var, güneşin  deniz çizgisiyle vedalaştığı andır, o an.  Açıkça söylemek gerekirse dünyada en güzel gün batımı manzaralarından biri de Bozcaada’da izlenir.

Buraya gitmek kalabalık zamanlarda eziyet halini alabilir çünkü akşamları herkes sözleşmiş gibi gün batımını izlemeye gider. Polente fenerine direk minibüs bulunmadığı için arabanızla gitmeniz gerekir. Gerekir ama bir de o tozlu ve bozuk yollardan ulaşmanız gerekir. O yüzden aman arabanızın altını vurmayın yolda kalmayın diyorum. Fakat her güzelliğe erişmek için sarf edilen bir çaba vardır. Kesinlikle bu manzara ve gün batımı anı, çabanıza değecek.

Yanınızda giderken, eğer alkol kullanıyorsanız mutlaka şarap götürün, götürsem mi götürmesem mi diye tereddüt etmeyin, götürün sonra pişman olursunuz. Şarabın yanında atıştırmalık kuru et ve isli peynir de hiiiiiç fena olmaz benden söylemesi.

Bozcaada Polente feneri

Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada’nın rum sokaklarında gezerken aniden karşınıza çıkacak, Bozcaada’nın tek kilisesidir burası. Pazar günleri ayin yapılıyor. Restorasyonu ise uzun zamandır devam ediyor.

1869 yılında yapılan bu kilise mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

Bozcaada meryem ana kilisesi

Ayazma Plaji

Ahhh ayazma plajı buz gibi suyuyla sizi adanın sıcağında kendinize getirecek bir vaha.  Ayazma plajı Bozcaada içerisindeki en kalabalık plajdır. Aynı zamanda etrafında tesis barındıran da tek plajıdır. Hem yemek hem içmek için arkasındaki restoranlarda ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ayrıca tuvalet ve duş ihtiyaçlarınızı arkadaki 1 tl atılan otomatlardan karşılayabilir, bikini veya şortunuzu giymek için ise isterseniz yine arkadaki kabinleri kullanır ya da Ayazma plajı içerisindeki ücretsiz kabinlerden yararlanabilirsiniz. Ayazma plajı içerisinde ücretsiz duş alabileceğiniz bir yer yok bunu hatırlatayım.

Bozcaada çok rüzgarlı olduğu için akşam ne kadar kirli olursa olsun, sabah geldiğinizde pırıl pırıl bir deniz sizi karşılıyor.  Rüzgar denizi temizliyor, iyi ki temizliyor çünkü eğer dalarsanız suyun altında saçma sapan şeyler görme ihtimaliniz var. Bu konulara hiç girmeyeyim çünkü bilinçsiz insanlar denize ve kumsala atıklarını bıraktıkça ben sinirlerime hakim olamıyorum. Şu dünyada beni kızdırabilecek çok ender şey var, onlardan biri de denize ve kumsala yani doğaya bırakılan atıklar.

Üstelik bu öyle eğitimle, okumuşlukla öğrenilen birşey de değil. Kumsalda dinlenirken arkada car car telefonla konuşan kadının birinin, psikolog olduğunu gayrı ihtiyarı duymuş oldum, yok şu profesör den yok bu hocadan bahsedip durdu onlarca dakika. Eşiyle ve çocuğuyla gelen bu psikolog hanımefendi içtiği sigaranın izmaritini bir güzel kumsala fırlattı…. Neyse düşündükçe cinleniyorum.

Efenim sözün özü Ayazma candır. Mutlaka burada denize girin, derinlerde değil kıyıda bile ayaklarınızın etrafında dolaşan balıklarla yüzün…

Bozcaada Ayazma plajı.

Akvaryum Koyu

Akvaryum koyu Bozcaada’nın en güzel koylarından bir tanesi, buranın özelliği içerisinde bir sürü balık barındırıyor olması…
Eğer dalmayı ve su altını izlemeyi seven biriyseniz mutlaka şinorkelinizi alıp kafanızı suyun içine daldırın birbirinden harika balıklar göreceksiniz.

Öyle ki renkli balıklar bile var aşağıda.

Talay Üzüm Bahçeleri

Yürüyüş yapmayı veya bisiklete binmeyi seven biriyseniz Bozcaada’da size önereceğim şeylerden bir tanesi de Sulubahçe’yi geçtikten sonra hemen yolun bitiminde Talay’ın üzüm bahçeleri başlıyor. Tam ortasında harika bir bisiklet ve yürüyüş yolu var bu bağların.

Sabah erken saatlerde yürüyüşe çıkabilirsiniz, çünkü sabah saatlerinden sonra sıcak rahatsız edebilir sizi. Bu muhteşem bağların içerisinde derin derin içinize temiz çekerek mutluluğa bir adım daha yaklaşın…

Bozcaada üzüm bağları

 

Bozcaada Koyları

Bozcaada’da yüzmek için her biri bir birinden güzel koylar var. Bunlardan bazıları herkesin gittiği ve tercih ettiği yerler, bazıları ise kimsenin bilmediği gizli koylar. Eğer araştırmayı seven biriyseniz bu gizli koyları bulabilirsiniz. Adı üzerinde gizli olduğu için bunları ortaya çıkarmayacağım 🙂

Görmeniz gereken ve Bozcada’da yüzmek için en güzel koyları sırasıyla aşağıdaki şekilde sıralıyorum.

1- Ayazma Plajı
2- Habbele 
3- Akvaryum Koyu (Su altı canlı)
4- Mitos Beach (Burası paralıdır)
5- Beylik Koyu
6- Tuzburnu 
7- Ayana Plajı (Dalmayı seviyorsanız su altı çok canlı)

Tekrar hatırlatayım bu koylar içerisinden sadece Ayazma plajında tesis var, bir de Habbele plajında deniz market bulunuyor deniz marketten bira, bisküvi gibi atıştırmalıklar alabiliyorsunuz.

Ayazma haricindeki koylara giderken yanınızda şemsiye ve plaj sandalyesi götürmenizi tavsiye ederim. Ayrıca çok rüzgarlı olduğu için şemsiyeniz uçabilir bu yüzden şemsiyeyi taşa bağlayıp uçmasını engellemek için yanınıza ip almanızda fayda var.

Her şeyden önce sağlık,  güneşin altında kalıp akşamında acı çeken kırmızı biberler olarak dönmeyin 🙂

 

Bozcaada Nerede Kamp Yapılır?

Bozcada içerisinde kamp yapmak mümkün, ada içerisinde sadece bir tane kamping alanı var o da Ada camping. bu kamp alanı hem kendi çadırlarını hizmete sunuyor hem de siz isterseniz kendi çadırınızla birlikte gidebiliyorsunuz fiyatlar iki duruma göre değişiyor tabii ki.

Ayazma plajına oldukça yakın olan ada camping içerisinde, sıcak su – elektrik ve tuvalet var ayrıca yemek yiyerek bir şeyler içebileceğiniz kafeterya bölümü de bulunuyor. Dinlenebileceğiniz ve sohbet edebileceğiniz çardaklar da mevcut.

Yani bir kamp alanından isteyebileceğiniz her şey mevcut. Özellikle bayramlarda seyranlarda çok kalabalık oluyor ve adanın tek kamp alanı olduğu için yer bulmak mümkün olmayabilir. Öncesinde aşağıdaki numaradan arayıp rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Bozcaada ada camping telefon numarası: (0286) 697 04 42

Bozcaada kamp fiyatları bilgisine ise web sitesi üzerinden erişebilirsiniz

http://campingbozcaada.com/index.php/fiyat-listesi/

Bozcaaada free camping ( Bozcaada ücretsiz kamp)

Yapmak istediğiniz free camp ise, yani benim elektrik suya ihtiyacım yok, ben çadırda kalmak için para ödemek istemiyorum diyorsanız öncelikle şunu belirteyim ada içerisinde  herhangi bir yerde ateş yakmak ve çadır kurmak yasak. Jandarma izin vermiyor.

Fakat şunu söyleyebilirim ki Sulubahçe ve Beylik plajında kurulu çadırlar görebiliyorsunuz. Orman içerisinde kamp yapmanızı kesinlikle önermiyorum, hemen şikayet gelir ve jandarma gelecektir. Fakat belirttiğim yerlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

 

Bozcaada çadır kamp alanları

 

Bozcaada Şarapları

Bozcaada’nın şaraplarının namını aranızda duymayan var mı ? Ben daha çocukken buranın şaraplarının namını duymuştum. Bozcaada tam bir üzüm cenneti bu harika üzümlerden harika şaraplar çıkıyor elbette. Şarap içimi herkese göre farklı olduğu için şu şarabı için bu şarabı alın deme küstahlığında bulunmayacağım tabii ki. Öneride de bulunmadan edemeyeceğim. Vasilaki ve  buranın kendi üzümü bu beyaz şarabın tadını her yerde bulamayabilirsiniz.  Corvus denemenizi de öneririm.

Bozcaada içerisindeki şarap çeşitlerini sayacak olursam.

 • Corvus
 • Çamlıbağ
 • Talay
 • Ataol

Bozcaada’ya özgü şarap yapan firmalar.

Naçizane tavsiyem Bozcaada Merkez içerisinde Tenedos ve yanındaki şarap satan dükkanlar bu konuda oldukça tecrübeli size yardımcı olacaklardır.

Bozcaada Market

Bozcaada içerisinde market en büyük problemlerden biri marketler sadece şehir merkezinde var. Bu demek oluyor ki adanın bir ucundaysanız market alışverişi yapmak için adanın merkezine gitmeniz gerekiyor. Bozcaada içerisinde Migros , Carrefour,  A101 market veya Bim gibi market zincirleri yok. Bu tarz zincir marketler en yakın olarak Geyikli’de bulunur.

Bozcada içerisinde, sadece şehir merkezinde butik marketler var hem market ihtiyacınızı hem manav ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Fiyatlar aşırı pahalı değil. Normal market fiyatlarıdır.

Ayrıca Bozcaada içerisinde benzin ihtiyacını karşılamak için sadece 1 adet petrol istasyonu bulunuyor. Aytemiz Petrol’ün bozcaada benzinci olarak işlettiği istasyonun marketinden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Şehir merkezinden Ayazma plajına giderken, yokuşu inmeden sağ tarafta bir büfe göreceksiniz, buradan içki alabiliyorsunuz. Fakat market fiyatlarından biraz daha pahalı bu büfe.

Bozcaada Dondurmaları

Bozcaada’ya tatile gittiyseniz en sık yapacağınız aktivite dondurma yemek olacak sizi temin ederim. Adanın harika dondurmaları merkezde farklı farklı dükkanlarda satılıyor bunlardan en sık duyacağınız dondurma ise Çiçek Pastanesinin dondurması olacak. Ancak ben pek sevmedim,  Çınaraltı cay bahçesinin hemen yanında vitaminada var buranın dondurmaları oldukça lezzetli eminim seveceksiniz, fakat buranın da hijyeni beni memnun etmediği için buradan dondurma yememe kararı aldım.

Vitaminadanin olduğu taraftan aşağı doğru indiğinizde, Tüpçünün karşısında bir dondurmacı daha var, ismi  Bozcaada Meşhur Çiçek Doğal Dondurma buranın bal-muz-badem ve çikolatalı dondurmaları beni benden aldı, uzun zamandır yediğim en güzel dondurmaydı diyebilirim. Üstelik diğer yerlerde bir top dondurma 4 tl iken  burada 3 tl

Öyle ki; iki top dondurma alıp dolaşarak yedikten sonra, Gidip iki top daha alıp yediğim oluyordu, öyle lezzetli. Daha yukarıda marketlerin olduğu yerde bir dondurmacı daha var oranın dondurması da çok şekerli geldi bana. Tabii ki damak tatları herkes için değişir.

Eğer Bozcaada’daysanız mutlaka buranın dondurmalarından tatmalısınız.

Bozcaada Feribot Fiyatları

Bozcaada feribot fiyatları her sene yenileniyor ve yeni fiyatlar üzerinden arabalı vapur ve kisi tarifeleri artıyor. Benim gittiğim dönem Bozcaada arabalı vapur fiyatı, otomobil için 2018 yılı yaz tarifesi 90 tl idi. Ayrıca otomobil içerisindeki her bir yolcu için de 3 tl alınıyor. Eğer vasıtasız olarak bireysel giriş yapacaksanız giriş 9 tl. Geri dönüş için ayrıca ücret vermiyorsunuz. Adaya gelen her araba geri dönecektir diye bakılıyor.

Bu sebeple geri dönüşlerde kontrol veya bilet ücreti yok.

Bozcaada Ev Yemekleri

Bozcaada bir ada olmasına rağmen yemek konusunda çok cömert. İster balık restaurantlarında rakı balık ve lezzetli mezelerle karnınızı duyurun ve harika bir akşam geçirin, ki bu size biraz pahalıya patlayacaktır. İsterseniz adanın güzel ev yemeklerinden tadın. Ev yemekleri çok mu ucuz derseniz hayır değil, etli yemekler 20-25 tl arası bir çorba 7 lira pilav 7 tl yani gördüğünüz gibi ev yemekleri fiyat olarak da oldukça cömert.

Ama şunu söyleyebilirim örneğin etli bir yemek yiyorsanız içinde gerçekten et olduğunu göreceksiniz. Ben İstanbul’da yaşadığım için örnek vereceğim öyle yemeğin içerisine 40-50 gram et koyulmuyor baya bol etli yemek yiyebililrsiniz.

Bozcaada Tuvalet Sorunu !

Niye böyle bir başlık attım diye şaşırabilirsiniz 🙂 Adaya gittiğinizde anlayacaksınız…. Bozcaada’nın en büyük problemlerinden biri tuvalet sorunu, işletmelerin bir çoğu tuvaletleri ücretli olarak (1 tl ) kullandırıyor veya içerisinde lavabo bulunmuyor.

Ne yazık ki altyapı yetersiz olduğundan, işletmelerin lavaboları, benim bir türlü anlam veremediğim kağıt peçete atma alışkanlığı yüzünden sık sık tıkanıyor.

Lavaboların hali ise tahmin edeceğiniz üzere pek matah değil. Eğer şehir merkezindeyseniz, vapur iskelesinden yukarı çıktıktan sonra Polente’nin yan tarafında hem erkek hem bayanlar için temiz olan umumi lavabo bulunuyor. Adanın en büyük sorunu olan tuvalet ihtiyacınızı karşılamak için en uygun yer burası.

 

Bozcaada Yapılacaklar Listesi

Bozcaada’ya gittiyseniz bunları yapmadan dönmeyin, sonra çok pişman olursunuz.

Bozcaada pratik gezi rehberi

Bozcaada yapılacaklar listesi

 • Rum mahallesinin şiir gibi sokaklarını gezmeden. Bozcaada’nın ressamı Cemil ağabeyin @cemilonay çizdiği grafitilerin önünde fotoğraf çektirmeden.
 • Adanın harika dondurmalarının tadına bakmadan
 • Hemşin Pastanesinden damak çatlatan ve sakızlı kurabiye yemeden dönmeyin.
 • Çınaraltında patlıcanlı börek yiyerek çay içmeden ve sakızlı muhallebi gömmeden.
 • Ayazma plajında denize girmeden, akvaryum koyunda şnorkelle dalıp balıkları izlemeden.
 • Nevreste veya Vahid’in Yerinde rakı balık yapmadan buranın lezzetli mezelerinden tatmadan. (Yoğun dönemde rezervasyon yapmayı unutmayın)
 • Bozcaada’da şarap eşliğinde gün batımını izleyip, rüzgar güllerini görmeden.
 • Üzüm bağlarını gezmeden
 • Çarşamba günü kurulan semt pazarından taze sebze meyve yemeden.
 • Bozcaada’nın harika şaraplarından yudumlamadan. Beyaz şarap seviyorsanız Vasilaki, kırmızı seviyorsanız Corvus lezzetlidir.
 • Bozcaada’da yapılan birbirinden güzel reçellerden tatmadan özellikle domates reçeli ve incir reçelinin tadına bakmadan.
 • Gece eğlencelerini seviyorsanız Bir cuma veya cumartesi Polente Bar’da içki içip dans etmeden
 • Bozcaada kalesinin arka tarafında, Kale arkası denilen yerde, akşam üzeri deniz kenarında sevgilinizle oturup bir bira içmeden.
 • Çam ormanlarının içerisinde hamak kurup veya uzanıp rüzgarın ve huzurun sesini dinlemeden döööönmeeeeeyiiiiin

Bozcaada Pratik Gezi Rehberi yazımızın sonuna geldik, sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz şeyler var ise yorumlara yazabilirsiniz.

Düşüncenizi Paylaşın