Buddha’nın doğum yeri Lumbini Gezi Rehberi

 

Lumbini, Nepal’in kutsal şehri. Bu yazımda Buddha’nın doğum yeri olan Nepal’in kutsal şehri Lumbini’nin gezilecek ve görülecek yerlerini kaleme aldım.

Lumbini özel bir şehir ama onu özel yapan ne geçmişten günümüze taşınmış mimarisi, ne doğal güzellikleri ve manzaraları ne de sosyolojik dokusu, koca bir şehri özel yapan tek bir isim Buddha.

Lumbini Nepal’in kuzeybatısında Hindistan sınırında yer alıyor. Bundan 2500 yıl önce Buddha bu şehirde doğduğu için Budistler tarafından kutsal kabul edilen bir yer. Birçok hindu ve diğer dinden insanın da ilgisini çekiyor. Çünkü Buddha’nın serüveni ve aydınlanma hikayesi burada yaşadığı evden çıkmasıyla başlıyor.

Nepal’in diğer cennet şehri pokhara için buraya Vahşi doğal yaşamın aktığı Chitwan’ı merak ediyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz.

Nepal’de görülmeye değer şehirlerin listesini ise buraya bıraktım.

Lumbini Hindistan sınırında yer aldığı için Nepal’den çok Hindistan’ın sosyolojik yapısını taşıyan bir kent. 2 ay Hindistan’da kaldım ve bunu çok net gözlemledim. Eğer Hindistan’a hiç gitmemişseniz ve Nepal’e gelmişseniz Lumbini’ye gelerek Hindistan’ın nasıl bir yer olduğunu az çok kestirebilirsiniz. Tabi ki tam anlamıyla değil ama sosyolojik yapısı, şehir yaşamı ve ilginç insanları Hindistan’ın sıradan bir şehrine çok benziyor.

Lumbini Gezi Rehberi

Lumbini gezilecek yerler Maya Devi Temple
Buddha’nın doğduğu yer olan Maya Devi Temple

Lumbini’ya otobüsle geldiyseniz şehrin otobüs durağı oteller ve Guest houseların bulunduğu yerin hemen dibinde, yürüyerek kalacağınız otelinize gidebilirsiniz.

Lumbini şehri çok fazla gezilip görülecek bir şehir değil. Özellikle akşamları hava karardıktan sonra şehirde hayat tam anlamıyla bitiyor. Dükkanlar kapanıyor, insanlar sokaklardan çekiliyor tam bir sessizlik hakim. Bu yüzden bir yoga veya meditasyon kursuna yazılmayacaksanız gezmek için 1 veya 2 gün, bu şehir için yeterli.

Peki Lumbini gezilecek yerler neresi. Hangi yerler görülmeli Buddha’nın şehrinde.

Buddha’nın doğduğu yer kocaman bir park, parkın içini yürüyerek gezmek çok zor, bir gününüzü alır ve çok uzun saatler yürürsünüz. Benim yaptığım gibi çok uygun fiyatlara bisiklet kiralayabilir veya motosiklet kiralayabilirsiniz. Eğer bütçeniz varsa pazarlık yaparak bir tuk tuk kiralamakta diğer bir yöntem. Tuktuklar parkın içinde her yere giremiyor ama gireceğiniz yerlerin hemen yakınlarında bekleyerek kısa yürüme mesafeleri kat etmenizi sağlayarak sizi gezdirebilirler.

Bu koca park Buddha’nın doğum yeri olduğu için Budizmi benimseyen tüm ülkeler buraya kendi ülkelerini temsil eden birer tapınak yapmış. Japonya’dan tutun da Myanmar’a Tayland’dan Çin’e kadar birçok ülkenin tapınağını, sadece küçük bir bölgede gezerek deneyimleyeme şansına sahip olabilirsiniz.

  1. Maya Devi Temple

Birtplace of Buddha yani Buddha’nın doğduğu ev. Bu kutsal yer bir tapınak haline getirilmiş durumda adı da Maya Devi Temple. İçeri girmek için bilet almak zorundasınız. Etrafındaki ağaçlar da kutsal kabul edildiği için Budist keşişler bu ağaçların etrafında sizi kutsayabiliyorlar. Maya Devi Temple’in hemen önünde küçük bir göl var. Tapınağın içerisinde Buddha’nın tam olarak dünyaya geldiği yer işaretlenmiş durumda. Burada olmak gerçekten gurur vericiydi benim için. 2

2. Diğer Ülkelerin Tapınakları

Maya Devi Temple’dan sonra gezeceğiniz yerler diğer ülkelerin tapınakları olacak. Japonya, Çin, Nepal, Myanmar, Endonezya, Filipinler gibi birçok ülke muhteşem görsellikteki tapınaklarını buraya inşa etmiş. Ben bisiklet ile gezdim, birkaç tane tapınağın kapısında sizden bisiklet veya motosikletinizi bırakmanız için çok cüzi miktarda para istiyorlar. Diğerlerinde ise herhangi bir görevli yok. Bisikletinizi bağlayıp tapınağı gezebilirsiniz. Benim en çok hoşuma giden Japon tapınağı olmuştu son derece sade. Ağaçların arasında 30-40 metrekarelik küçük bir alan. Sadeliklerini burada da sergilemişler. Tayland ve Myanmar gibi ülkelerinse tapınakları görkemleriyle ilgi çekiyor.

Düşüncenizi Paylaşın