Chiang Rai Gezilecek Yerler

Muhteşem tapınakları özellikle dünyada eşi benzeri bulunmayan beyaz tapınağı ( Wat Rong Khun ) uzun boyunlu kadınları ve doğası ile Taylan’ın kuzeyindeki bu şehre yapacağınız ziyaret size unutulmaz anılar olarak geri dönecek.

İlk kez Bangkok’tayken duymuştum Chiang Rai ismini biraz araştırınca hatırladığım beyaz tapınağı resimleri ile beni büyüledi. Mutlaka gitmeliyim buraya dedim. Siz de mutlaka gitmelisiniz…

Chiang Rai’ Tayland’ın en kuzeyinde Myanmar sınırında yer alıyor. Myanmar’daki iç karışıklıklardan kaçıp Tayland’a sığınan bir çok kabile bu şehirde ikamet ediyor. Onlarla tanışmak ve kültürlerini öğrenmek için daha iyi bir şehir olamaz. Uzun boyunlu kadınlar, Kulaklarına ağır küpeler takan kadınların olduğu kabilelerden bahsediyorum çok ilginç deneyimler çooook.

 

Sözü çok uzatmadan Chiang Mai Gezilecek Yerlere beraber bakalım derim, bu satırları yazarken bile beyaz tapınağın görüntüsü karşıma geldi ve iç geçirdim inanın. Orada olmak muhteşem bir duygu.

Chiang Rai Gezilecek Yerler

Listeme başlamadan önce Chiang Rai içerisinde gezilecek yerlerin bir çoğunu tapınakların oluşturduğunu belirtmeliyim. Tapınak gezmeyi sevmiyorsanız pek size göre bir yer değil. Bunun yerine Chiang Mai’de zaman geçirebilir günü birlik olarak Chiang Rai şehrini ziyaret edebilirsiniz. Chiang Mai hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya.

Şimdi Chiang Rai Gezilecek Yerler nereler ziyaret etmeden dönmemeniz gereken muhteşem tapınakları görelim.

Tayland tapınaklarını gezerken uyulması gereken kuralların başında kıyafetiniz geliyor. Özellikle kadınların omuzları ve bacakları kapalı olarak tapınağa gitmesi gerekiyor. Erkekler için de şort ve sıfır kollu girilmemesi gerekiyor. Benim gözlemlerim erkeklerin bu konuda daha rahat olduğu konusunda ben de şort ve sıfır kollu ile tapınaklara girdim fakat tavsiye edilen sıfır kol ve şort olmaması yönünde.

 

Beyaz Tapınak Wat Rong Khun

chiang rai white temple

Hayranlıkla bahsettiğim üzere listenin ilk sırasını Chiang Rai şehrinin hemen dışında yer alan beyaz tapınak Wat Rong Khun’ye ayırdım. Beyaz tapınağın inşaası çok eskiye dayanmıyor 1997 yılında Thai sanatçı Chalermchai Kositpipat tarafından yapımına başlanıyor. Masif  Aynalarla kaplı tapınak görsel harika fotoğraflar çekmek için muhteşem bir arka plan oluşturuyor.

Güneş ışınlarının çarptığı tapınak aynaların yansıtması ile inanılmaz bir görsel şölene dönüşüyor. Budist tapınağı Chiang Rai şehrini ziyaret etmek için ilk nedeniniz olmalı.

 

Wat Phra Kaew

chiang rai Wat Phra Kaew

Ziyaret edilmesi gereken bir diğer tapınak Wat Phra Kaew ismi bu olsa da Wat Pa Yia, Bambu Ormanı Manastırı veya Buddha’nın zümrüt tapınağı olarak da anılıyor. Bu tapınağı özel yapan şey ise Chiang Rai’nin en eski Budist tapınağı olması.

Tapınak Buddha’nın zümrüt tapınağı olarak da anılıyor bu adı almasının nedeni 1434 yılında tapınağın çatısına bir şimşek çakması ile keşfedilmiş olması. Görünüş itibariyle Tayland’da göreceğiniz diğer tapınaklardan çok farklı değil hatta Bangkok’ta aynı adla asıl zümrüt Buddha tapınağı var. Chiag Mai gezinize değer katacak bu tapınağı ziyaret edebilirsiniz.

 

Baan Dam  (Black House)

chiang rai Baan Dam

Chiang Rai şehrinde ilgi çeken diğer bir yapı siyah tapınak olarak da bilinen ama aslında bir complex olan Black House. Bu yapı da yakın tarihte 2014 yılında Chiang Rai şehrinin yerlisi olan sanatçı Thawan Duchanee tarafından yapılıyor.

Bu kadar yakın tarihlerde böyle yapıların inşa edilmesi tüm bu komplekslerin akla turist çekmek için inşat edilen yapılar olduğunu getiriyor.

 

Black House içerisinde Thawan Duchanee’ye ait bir çok sanat eserinin dışında hayvan kemikleri ve kafatasları, hayvan postları barındıran 40’a yakın inşa edilmiş ev göreceksiniz. Yapıların tümünün içi ziyarete açık durumda. Eğer aile olarak gidecekseniz şunu bilmenizde fayda var. Etrafta bir sürü müstehcen ahşap heykel göreceksiniz hatta tuvaletlerin ikonu bile müstehcen ikonlar barındırıyor 🙂

 

Wat Rong Suea Ten (Mavi Tapınak)

chiang rai mavi tapınak

Görsel olarak sizi fazlasıyla memnun edecek bir diğer tapınak da Mavi Tapınak olarak bilinen Wat Rong Suea Ten. Chiag Rai merkeze sadece 5 km uzaklıkta olan yakın zamanda inşa edilen tapınaklardan biri.

Tapınağın inşa edildiği yerde 80-100 yıl öncesinde harap olmuş bir tapınak bulunuyordu Mavi tapınak viranı olan tapınağın yerine inşa edilmiştir. Farklı motif ve karakterlerle süslenmiş bahçesi ve tapınak içerisinde yer alan beyaz Buddha ile ilgi çekici bir yer.

2016 yılında tamamlanan tapınak görsel mimarisi ile ileride çok daha fazla turist çekeceğe benziyor.

 

Clock Tower

chiang rai clock tower

Chiang Rai’nın altından yapılan saat kulesi şehir merkezinde, aynı zamanda trafik kavşağı olarak da hizmet veren görülmeye değer bir sanat eseri. Gündüz etkisini pek göstermese de akşam saatlerinde şehrin tam ortasında bir güzelliğiyle bir fener gibi parlıyor.

Diğer Gezilecek Yerler

Night Market’in yanı sıra Chiang Rai şehrinde Saturday ve Pazar marketleri bulunuyor Street Walking caddesinde bulunan marketlerde. Yemek yiyebilir, taze meyve ve smoohtie eşliğinde tropikal meyvelerin tadını çıkarabilir. Saturday market Sunday marketten daha kalabalık ve büyük.

Chiang Mai’de olduğu gibi Chiang Rai şehrinde de bir Elephant Sancturay bulunuyor. Filleri beslemek onlarla vakit geçirmek ve banyo yaptırmak gibi faaliyetlerden hoşlanıyorsanız kaçırılmayacak bir fırsat.

Düşüncenizi Paylaşın