Erkekleri baştan çıkaran ülke Ukrayna

Ukrayna’da bir atasözü vardır. Aynı anda 2 tavşanı kovalarsan, ikisini de yakalayamazsın… Bu atasözü ne anlama geldiğini Ukrayna gezi rehberini okuyup bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde anlayacaksınız.

Gelin ülkemize uçakla sadece 1.5 saat uzaklıkta olan güzel kadınlar ülkesi bu cennet ülkeyi en detaylı şekilde gözlemleyelim.

Erkekleri baştan çıkaran ülke Ukrayna

Güzellikleriyle nam salan Ukrayna kadınları

Erkekleri baştan çıkaran ülke Ukrayna gezi rehberi

Ukrayna son yıllarda tarihi dokusu ve güzel şehirleri,  fiyatlarının ucuzluğu ve özellikle sulak yerde yetiştikleri için  güzel kızlarının bol olması nedeniyle türklerin akın ettiği bir ülke.

14 Mart 2017 tarihinde kabul edilen. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma neticesinde Türk vatandaşları Ukrayna’ya vize ve pasaport olmadan sadece kimlik kartları ile giriş yapabiliyor.

Bu da iki ülke arasındaki turizm trafiğini bir hayli arttırıyor. Bu gezi yazısında Ukrayna hakkında merak edilen tüm soruların cevabı olacak.

 

Ukrayna Tarihi

Ukrayna tarihi

Ukrayna kuzeyinde Belarus yine kuzey ve kuzey doğusunda Rusya, batısında Polonya, Macaristan ve Slovakya, güney batısında Romanya ve Moldova güneyinde ise Karadeniz ve Azov denizine bakar. Karadeniz’in hemen altında da biz varız.

Ukrayna – Yкраїна eski slav dilinde “Sınır ülkesi”  anlamına gelir.  Hızlıca Ukrayna’nın kuruluş tarihine bakacak olursak, şu an Ukrayna’nın olduğu bölgede bilinen ilk kavimler M.S 2 ve 5. yüzyıllar Hunlar ve Ostrogotlar’dır.

Hazarlar, Peçenekler, Kıpçaklar gibi kavimlerin yurt edindiği bu bölgede en bilinen yerleşim ve yaşam alanını 9. yüzyılda İskandinav bölgesinden doğuya doğru gelen vikingler oluşturuyor.

Kiev krallığına kadar inen bir viking boyu  Hazar hakimiyetine son vermiş ve Kiev’i almıştır, sonraları Moğolların saldırısı sonucu kuzeye doğru çekilen Kiev bölgesi yerlileri bugünkü Rusya’yı oluşturmuşlardır.

Bir dönem Osmanlı devletinin de bir bölümüne sahip olduğu bugünkü Ukrayna Rusya ve Osmanlı arasında savaşlara da sahne oldu.

Yakın tarihte 1917 Rus ihtilalinden sonra çok kısa bir süre Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla bir Ukrayna devleti kurulmuş 1922 yılında ise SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) dahil olmuştur.

SSCB’nin dağılmasından sonra 24 Ağustos 1991 bugünkü Ukrayna bağımsızlığını ilan etmiştir. Hala 24 Ağustos bağımsızlık günü olarak kutlanır.

Bu kadar tarih bilgisinden sonra Ukrayna’nın nüfusuna göz atalım. Kadın erkek nüfusu arasında söylendiği gibi uçurum var mı?

 

Ukrayna Nüfusu

Ukrayna doğu Avrupa’nın en büyük ikinci ordusuna sahip (ilki Rusya) Avrupa özellikle doğu Avrupa ülkelerine bakıldığında oldukça büyük bir nüfusa sahiptir.

Son yıllarda nüfusunda düşüş gözlenen Ukrayna’nın Worlddometers verilerine göre nüfus bilgileri aşağıdaki gibidir.

YIL NÜFUS YILLIK DEĞİŞİM
2018 44,009,214 -213,733
2017 44,222,947 -215,678
2016 44,438,625 -219,079
2015 44,657,704 -226,959

Ukrayna Nüfusunun çok büyük bir bölümünü Ukraynalılar oluşturuyor. 2011 verilerine göre 38 milyon kadar 8.5 milyon rus, 250 bin kadar Moldova’lı yine 250 bin civarı Belarus’lu bir o kadar Kırım Tatarları var. Bu sıralama yüz bin civarı Bulgar, Roman, Macar, Leh diye devam ediyor.

ukrayna-nifusu

Öte yandan Ukrayna nüfusunun %15 den fazlası 15 yaş altında nüfusun %68 kadarlık bölümü 15 ile 65 yaş altında.  %16 dan fazla bir oranda insan ise 65 yaş üstü.

Ukrayna Cinsiyet Dağılımı
Sulak yer olduğu için Ukrayna kızlarının çok güzel olduğunu söylemiştik 🙂 Ukrayna hakkında en merak edilen şeylerden bir tanesi de bu ülkedeki cinsiyetin dağılımı. Zira sık sık Lviv şehrinde kadın oranı %90 benzeri haberler bizim medyamızda dönem dönem kendine yer buluyor.

Lviv bence Ukrayna’nın en güzel şehri, her yerinde aslan heykellerinin bulunduğu şehir hakkında daha çok şey öğrenmek için Lviv rehberi yazıma göz atmanı öneririm.

Gelin gerçek verilere bakarak bu oranlar ne kadar doğru beraber bakalım…

Ukrayna’da ne kadar kadın yaşıyor ?
Birçok nüfus popülasyon sitesine göre bu yayılmış olan bilgi tamamen asparagas evet Ukrayna nüfusunda kadın oranın erkek oranından fazla fakat bu oran öyle abartıldığı kadar değil.

Ukrayna nüfusunda erkek oranı %46 iken kadın oranı %54 civarında yani %7-8 civarında bir kadın popülasyonu fazlalığı var.

ABD- Güney Afrika v.b bir çok ülkede kadın popülasyonu zaten erkek popülasyonunun önünde yer alıyor.

 

Ukrayna Şehirleri

ukrayna-sehirleri

Ukrayna’nın büyük bir ülke olduğunu söylemiştim ve bu büyük ülke üzerinde yüzlerce şehir var dolayısıyla hepsini sıralamak pek mantıklı değil.

Bunun yerine Ukrayna şehirlerinin en büyük 10 tanesini 2018 yılı nüfus oranına göre listelemek çok daha mantıklı bir hareket olur.

Aşağıdaki tablo Ukrayna şehirlerinden en kalabalık 10 tanesini gösteriyor.

Şehir Nüfusu
  Kiev  2,797,553
  Kharkiv 1,430,885
  Dnipro 1,032,822
  Donetsk 1,024,700
  Odessa 1,001,558
  Zaporizhia 796,217
  Lviv 717,803
  Kryvyi Rih 652,380
  Mykolayiv 510,840

Ukrayna’ya Vize Var mı Kimlikle girilebilir mi ?

Ukrayna’ya bu kadar fazla türkün gitmesinin sebebi vizesiz hatta pasaportsuz seyahat etme özgürlüğümüzün olması.

Ukrayna gezi rehberi yazımda vize konusunu ayrıca ele almak istedim.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 2012 yılından önce Ukrayna’ya gitmek için vize başvurusu yapıp ücretini ödeyip ardından Ukrayna’ya seyahat edebiliyordu.

Mart 2012 yılından itibaren Ukrayna’ya vizesiz sadece pasaport ile seyahat etmeye başladık. Bu tarih sonrasında Ukrayna’ya oldukça fazla insan uçak biletlerinin ucuzlaması ve uçak firmalarının kampanya uygulaması sonrasında akın etti desek yeridir.

14 Mart 2017 tarihinde sonra ise T.C vatandaşları Ukrayna ile yapılan anlaşma sonrasında, pasaporta dahi gerek kalmadan kimlik kartları ile (kimlik kartı çipli olmak kaydı ile) bu ülkeye giriş yapabiliyor.

Şu an hala kimlik kartımızla bu ülkeye gidebiliyoruz bu bizim için gerçekten harikulade bir şey çünkü meşakkatli ve bize maddi külfet olan vize işleriyle uğraşmıyoruz.

Türkiye Ukrayna Saat Farkı

Türkiye ve Ukrayna arasında saat farkı bulunmamaktadır. Hem Türkiye Hem de Ukrayna GMT +3 zaman dilimi içerisinde yer alıyor bu sebepten aynı saat dilimini kullanıyoruz.

Yani bizde saat 22:00 ise Kiev’de de saat aynı 22:00

 

Ukrayna Dili ve Para Birimi

Ukrayna Dili

Ukrayna’da Ukraynaca veya diğer bir deyimle Ukrayna dili kullanılır nüfusun %67.5 lik bir kısmının anadili Ukrayna dilidir, buna rağmen %29.6 lık bir bölümse Rusça konuşur Ukrayna’da herkes Rusça bilir.

Kamu dili Ukraynaca olsa da insanlar sokaklarda ve evlerde Rusça konuşurlar. Öyle ki Ukrayna hükümeti 2017 yılında çok ciddi yasalar çıkararak tüm devlet kurumlarında Ukraynaca konuşulması için yasalar çıkarttı.

Rusça konuşanlara idari ve para cezaları verilmesine dair kanun tasarıları hazırlandı, yabancı televizyon ve dizilerin alt yazılarının Ukrayna dilinde olması için çalışmalar yapıldı.

Yani Rusça’nın halk dili olmasından duyulan rahatsızlık devlet nezdinde hissedilir ölçüde.

Ukrayna’da Ukrayna dilinden sonra kullanım oranına göre yabancı diller aşağıdaki gibidir. Yeni nesil ingilizceye hakim fakat orta yaş ve yaşlılar Rusça dışında başka bir dil konuşamıyor.

O yüzden ingilizce olarak derdinizi anlatmanız gerekirse soracağınız kişilerin genç olmasına dikkat edin.

  1. Rusça
  2. İngilizce
  3. Almanca
  4. Fransızca
  5. İspanyolca

Ukrayna Para Birimi 

Ukrayna para birimi “Grivna” dır. Ukrayna dilinde Гривня olarak yazılır sembolü UAH dır.  açılımı anlamı “Ukrainian Hryvnia” yani bizdeki Türk Lirası gibi.

Ukrayna parası pek değerli bir para değil aşağıya hem türk lirası hem de dolar bazında grivna’nın değerini yazıyorum.

1$ = 26 grivna

1tl = 5.7 grivna

Gördüğünüz gibi hem türk lirası hem de dolar karşısında Ukrayna para birimi daha düşük değerde bu da tatilcilerin yüzünü güldüren bir olay. Ben kabaca şöyle yorumluyorum Türkiye ‘ye göre Ukrayna 3/1.5 veya 3/1 oranında daha ucuz bir ülke yani yarı yarıya hatta biraz daha aşağısında daha ucuz bir ülke.

 

Ukrayna T.C Büyükelçiliği

Güzel Kadınlar Ülkesi Ukrayna Gezi Rehberi içerisinde belki sizi en zor durumlardan kurtaracak bilgi bu olabilir.

Kiev’de Türkiye elçiliği var karşılaştığınız problemler, veya durumlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu unutmayın ve polis ile çözemediğiniz durumları veya direk olarak karşılaştığınız problemleri konsolosluğa giderek paylaşın.

Ukrayna T.C Büyükelçiliği iletişim bilgileri;

Adres:  Panasa Myrnoho Str. No:22, P.O.Box: 01011, KIEV-UKRAINE
Telefon:  380 44 281 07 50 –  380 44 281 07 51
Fax:  00 380-44 285 64 23
e-Mail: embassy.kiev@mfa.gov.tr
Web sitesi: http://kiev.emb.mfa.gov.tr

Ukrayna Yemekleri

Ukrayna yemekleri

Birbirinden lezzetli Ukrayna yemekleri

Güzel kadınları ile başımızı döndüren komşu ülkenin, lezzetli yemekleri de damaklarımızda güzel bir tat bırakıyor. Ukrayna‘da mutlaka denemeniz gereken 10 geleneksel Ukrayna yemeği nedir bundan bahsedeceğim.

Bir ülkeye gittiğinde oranın yerel lezzetlerinin tadına mutlaka bakmalısın. Mutfağı o ülke hakkında sana başka bilgiler de verir.

Ukrayna mutfağında sarımsak ve temel baharatlar ağırlıklı yemekler pişirilmektedir, sarımsak o kadar çok kullanılır ki ekmeklerin içerisinde bile kendine yer bulabiliyor.

Kim bilir belki bu kadar güzel kızları ve yakışıklı erkekleri olmasının nedeni sarımsaktır.

Yemeklerin orijinal isimleri Ukrayna dilinde menülerde ingilizce isimlerini de bulabiliyorsunuz. Türkçeye çevirince çok garip yemek isimleri oluyor o yüzden ingilizce isimleri ile yazmayı daha uygun buldum.

Geleneksel diyorum ama bu coğrafyada yemek kültürleri birbirinden çok etkilenmiştir zaten Rus ve Ukrayna kültürünün ne kadar yakın olduğunu biliyoruz.

Gürcü mutfağından da etkilenen Ukrayna yemeklerini yakın ülkelerde aynı veya farklı adlarla ya da çok fazla şey değişmeden başka isimlerle yiyebileceğimizi de unutmamak gerek diyor.

Ukrayna’nın en geleneksel yemeği olan Borsch Çorbası ile listeye başlıyorum.

Ukrayna göze hitap ettiği kadar mideye de hitap ediyor. Aşağıda ki listede Ukrayna’ya gittiğinizde mutlaka damaklarınızı şenlendirmeniz gereken yemeklerin listesini veriyorum.

Ukrayna’da mutlaka denemeniz gereken 10 geleneksel Ukrayna yemeği

Borsch (Borş) Çorbası

Pancardan yapılan bu çorba önceleri 30 dan fazla malzeme ile yapılırmış tabi günümüzde bu kadar malzeme koyulmuyor içerisine.

Temel malzemeleri pancar, sığır eti, sarımsak, havuç, lahana, kereviz olan bu sağlıklı çorbayı mutlaka deneyin.

Borsch çorbası

Okroshka

Yine bir çorba olan okroshka yazın içilen serinletici bir çorbadır ve en az borsch kadar sağlıklı diyebiliriz, içerisinde salatalık, yeşillikler, turp gibi yararlı besinler var.

Sıcaklarda kurtarıcınız olan bu lezzetli çorba genelde kefir ile yapıldığı için midenize de iyi gelecek.

Okroshka çorbası

Chicken Kiev

Chicken Kiev eğer Kiev’i ziyaret etmişseniz mutlaka sipariş etmeniz gereken yemeklerden bir tanesi.

Tavuk filetoların terayağı ile muhteşem uyumunu damaklarınızda hissedeceğiniz bu yemek Avrupa’da bir çok seçkin restaurantta da menülerde yer buluyor.

 

Ukrayna yemekleri kiev tavuğu

Patatesli Krep

Patato Pancake ismiyle de anılan bu yiyecek kahvaltılar için süper bir seçenek oluyor, oldukça doyurucu ve lezzetli içerisine et, mantar ve taze otlar da konulabiliyor.

patatesli krep

Salo

Öncelikle hemen bir hatırlama yapalım bu bir yemek değil lezzetli bir atıştırmalık fakat ham maddesi domuz.

Bu yüzden domuz ürünleri tüketmiyorsanız denemeye kalkmayın. Genelde ekmeğin arasına yeşillikler ve baharat eşliğinde konularak yenir.

salo ukrayna yemeği

Vareniki

Vareniki bir çeşit hamur tatlısıdır, yemeklerden önce veya sonrasında tercih edilebilir, içerisine . Lahana, et, mantar, süzme peynir, kiraz, frenk üzümü veya patates gibi garnitürler koyulabiliyor.

vareniki ukrayna yemeği

 

Nalisniki

Hamurlu tatlılarla devam edelim bir başka lezzetli hamurlu tatlı Nalisniki içerisine süzme dolgu peynir ve kuru üzüm koyularak yapılır ve hamuru oldukça incedir. Bu da hamurdan daha çok içerisindekilerin damağınızda iz bırakmasına neden olur.

Mutlaka denemeniz gereken tatlılardan biri.

nalisniki

Banush

Bir başka domuz yağı ile yapılan yiyecek banush.

Mısır ezmesi, kızartılmış domuz yağı ve peynirden yapılır kısık ateşte ve geleneksel yöntemle pişirilir.

Yanına mantardan püre yapılarak servis edilir. Tekrar uyaralım içerisinde domuz vardır.

banush ukrayna yemeği

Kapusniak

Bu çorba da zaparojya kazaklarının geleneksel çorbasıdır, lahana turşusu ve yağlı pastırma ile yapılır içerisine un ilave edilir. Eğer menüsünde yer alan bir yer varsa deneyebilirsiniz.

kapusniak

Paska

Yemek listemi tatlı kapatmak için son yiyeceğimiz bizim bildiğimiz kek. Ekmek yumurta, un, şeker, tereyağı ve mayadan yapılır paskalya yemeklerinin vazgeçilmez bir tatlısı olduğu için ismi Paska konmuş.

Kahvenin yanında atıştırmalık olarak alınır. Senede bir kere paskalyaya özgü yapılan bu tatlıyı servis eden bir mekan bulduğunuzda sipariş etmeyi unutmayın.

ukrayna paska

Mutlaka denemeniz gereken 10 geleneksel Ukrayna yemeği listemi umarım beğenmişsinizdir, ağzınızı suyunun aktığını buradan görebiliyorum.

 

Ukrayna’da Ulaşım

Ukrayna’da ulaşımı iki bölüme ayıracağım bunlardan ilki sehirler arası , ikincisi ise şehir içi ulaşım.

Ben Ukrayna gezimde 3 şehir ziyaret ettiğim için (Kiev, Lviv ve Rivne) küçük şehirlerde şehir içi ulaşım nasıl oluyor deneyimleme şansım olmadı.

Gelin büyük şehirlerde ve şehirler arası ulaşımda neler oluyormuş bakalım.

Ukrayna Şehirler arası Ulaşım

Tren ile ulaşım

Ukrayna’ şehirler arası yolculukta şanslı olduğumuz ülkelerden bir tanesi demir yolu ağı.

Neredeyse örümcek ağı gibi her yandan birbirine bağlanmış durumda, büyük şehirlerin hepsi tren yollarıyla birbirine bağlıdır. O yüzden bir şehirden başka bir şehre gidecekseniz ilk tercihiniz demir yolu olmalı.

Birinci sınıf ve ikinci sınıf kompartımanların olduğu trenlerde bir büyük şehirden başka bir büyük şehire geçtiğinizde biletinizi mutlaka önceden almış olun. Çünkü çok çabuk tükenebiliyorlar.

Biletinizi manuel olarak tren istasyonlarındaki gişelerden bir kaç gün öncesinden  (turist information bulunuyor) satın alabilirsiniz. Ya da online olarak daha öncesinden biletinizi alabilirsiniz.

Aşağıdaki resmi siteden tren sefer ve saatlerini görebilir ve size uygun olanı satın alabilirsiniz.

https://booking.uz.gov.ua/en/

Otobüs ile ulaşım

Şehirler arası ulaşımda ikinci opsiyon otobüs, otobüs dediysem bizim Pamukkale, Kamil Koç gibi televizyonlu, bazen tek koltuklu lüks otobüsler gibi düşünmeyin eski köy otobüsleri.

Ukrayna yüz ölçümü olarak oldukça büyük ve geniş bir ülke o yüzden gideceğiniz şehrin otobüs sefer süresini mutlaka göz önünde bulundurun.

Ben Lviv’den Kiev’e gidişte otobüs kullandım elimde biletim olmasına rağmen otobüs yanaştığında metrobüse biner gibi otobüse bindik ekmek kuyruğuna girer gibi girmek için bekledik. Muavin kapıda biletinizi kontrol ediyor eğer doğruysa biniyorsunuz ve boş olan koltuğa kendinizi atıyorsunuz.

Lviv şehrinden Kiev’e geçmem 9-10 saatlik bir otobüs yolculuğu oldu benim için.

Otobüs biletinizi de terminallerden öncesinde satın almanızda fayda var bu ülkede kesinlikle işinizi son dakikaya bırakmayın.

Tabi otobüs terminalinde sizi taciz edecek taksi şoförlerinden de bahsetmek gerek turist olduğunuz anlaşılırsa etrafınızda sizi bir yerlere götürmek isteyen şoförlerle dolabilir.

Tabi korkacak bir şey yok ingilizce iletişim kuramayacağınız için beden veya işaret diliyle kibarca istemediğinizi belirtebilirsiniz.

Otobüs saatlerini check etmek ve satın almak için aşağıdaki web sitesini kullanabilirsiniz.

https://bus.tickets.ua/en

Uçak ile ulaşım

Eğer para sizin için problem değilse yada o an için zaman paradan daha değerli olabilir böyle durumlarda uçak tercih edebilirsiniz.

Kiev’den Lviv şehrine 200-300 tl arası uçak bileti bulabilirsiniz daha erken bir tarihte alırsanız tabii ki daha ucuza gelecektir.

Örneğin 1 saat 10 dakika gibi bir sürede iki şehir arasında ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz.

Bla bla car

Şehirler arası yolculukta başka bir alternatifte bla bla car kullanmak.

Ukrayna’da bla bla car bizim ülkemizdeki gibi yaygın bir şekilde kullanılıyor ve fiyatları çoğu zaman otobüs ve trenlere  göre daha ucuz.

Tabi yolculuk açan kişinin ingilizce bildiğinden emin olun, eğer bir şekilde ingilizce bilmeden yolculuk yapıyorsanız da beden dilinizi kullanabilir veya ingilizce-rusça ingilizce-ukraynaca yapan çeviri programlarından yararlanabilirsiniz.

Benim treni kaçırdığım için tercih ettiğim macera dolu bla bla car yolculuğuma bakmak isterseniz aşağıdan macera dolu bu yolculuğu okuyabilirsiniz.

Ukrayna’da bla bla car hikayesi

Ukrayna Şehir içi Ulaşım

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağıldıktan sonra Ukrayna bağımsızlığını ilan etti.

Bolşevik devriminden sonra 1919-1922 arasında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak 2-2,5 sene kadar bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almıştı.

Bu kısa tarih bilgisinden sonra Komünist rejimin nimetlerinden biri olarak toplu taşımanın çoook çok uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Metro çok fazla şehirde yok Kiev, Kharkiv şehirlerinde metro hattı var.

Lviv de olmaması bir yandan üzücü ama bu güzel şehirde gezilecek yerler bir meydan etrafında toplandığı için bence pek gerek de yok.

Tramvay şehirler arası ulaşımda en çok kullanılan toplu taşıma aracı ve en ucuz alternatif diyebiliriz. Bilet fiyatları gideceğiniz hatta göre 2-4 grivna arasında değişen yani 0,25 türk lirası falan yani oldukça ucuz.

Tramvay haricinde otobüs ve marshrutka adı verilen minibüsleri tercih edebilirsiniz, tramvaydan bir tık daha pahalı olan bu ulaşım araçları da 10 grivna civarında, gideceği muhite  göre numaralara sahipler.

Ukrayna’da Şehir içi ulaşımda taksi kullanmak

Bizim ülkemize kıyasla Ukrayna’da şehir içi ulaşımda taksi çok kullanılan bir alternatif.

Bize çok yabancı ama sovyet ülkelerine çok aşina olan bir yöntem var arabası olan herkes bu ülkede taksi, yani yoldan geçen bir araba yanınıza gelip sizi gittiğiniz yere bırakmayı teklif edebilir.

Resmi taksiler var bir de böyle arabası olan herkesin taksicilik yaptığı bir yöntem var.

Ukraynalılar resmi taksiyi çağırmak için bir telefon numarası arıyorlar ve kullandıkları bir telefon uygulaması var ama ismini bilmiyorum.

Bu taksiler çok çok ucuza çalışıyorlar 10 kmlik bir yolu 5 tl gibi bir fiyata gidebiliyorsunuz.

Bir de sizi yoldan çeviren resmi olmayan taksiler var bunlarla seyahat edecekseniz mutlaka ama mutlaka öncesinde pazarlık yapın. Fiyatta fit olun çünkü büyük bir kısmı Ukraynaca ve Rusça’dan başka bir dil konuşmuyor.

20 Grivnalık yolu size 50 grivnaya veya daha fazlaya kakalamak isteyeceklerdir.

İstemediğinizi söyleyip uzaklaştığınızda büyük ihtimalle pazarlık yaptığınız fiyata tamam deyip sizi çağırırlar.

Eğer olmayacak bir fiyat söylemişseniz de zaten size seslenmezler veya kesinlikle olmayacağına dair bir işaret verirler 🙂

Ukrayna’da araba kiralamak

Eğer Ukrayna’da yaşayan türk bir arkadaşınız Ukraynalı olursa her şey sizin için daha kolay olacaktır. Yerel bir araba kiralama servisinden araba kiralayabilirsiniz daha uygun fiyata gelecektir.

Ülkeye yabancı iseniz ve araba kiralamak istiyorsanız Hava alanından araba kiralamak sizin için en mantıklı seçenek olacak.

Ulusla arası araba kiralama firmaları büyük şehirlerin hava alanlarında hizmet veriyorlar.

Ucuz bir ülke olmasına rağmen Araba kiralama konusunda ülkemizdeki fiyatlardan çok da farklı değil Ukrayna bu konuda.

Ortalama bir arabayı günlük 150 tl civarında kiralıyorsunuz.

Tabi hava alanından aldığınız arabayı günlük kiralamanız zor en az 3-4 günlük kiralama yapmalısınız gün sayısı arttıkça günlük kiralama fiyatı da düşecektir.

 

Ukrayna Alkol ve Sigara Fiyatları

En çok merak edilen konulardan biri de Ukrayna sigara ve alkol fiyatları. Ukrayna alkol ve sigara cenneti desem yerinde bir söz olur. Üstelik çok çok ucuz. Gelin Ukrayna alkolü ve sigarasını daha detaylı inceleyelim.

ukrayna sigara ve alkol fiyatları

Ukrayna Alkol Fiyatları

Geldik zurnanın zırt dediği yerin bir önceki noktasına çünkü zurnanın zırt dediği yer bir alt başlık.

Gece hayatı deyince insanın aklına ilk gelen şey alkol ve sigara hal böyle olunca da alkol fiyatları ve sigara fiyatları bu ülkede en çok merak edilen şeylerin başında.

Şişe biralar 10-20 grivna arasında yani 2-4 tl arasında bunlar market fiyatı ve tabiki kalitelerine göre değişiyor.

10 grivnaya yani 2 tl’ye Ukrayna’da üretilen tuborg biralardan içebilirsiniz.

Guiness içmek isterseniz markete vereceğiniz para 30 grivna civarı yani 6 tl.

Bir çoğunuzun bildiği üzere Rus ve Ukraynalıların yerli içkisi votkadır ve kalitesine göre fiyatları çok fark ediyor.

50 grivnaya yani 8 tl civarına bir şişe votka bulabileceğiniz gibi 250-300 grivna yani 50 liraya kaliteli 70 lik votka alabilirsiniz. Bizim ülkemize göre çook çok düşük fiyatlar bunlar.

Bir kaç Ukrayna içkisinin fiyatını aşağıya yazıyorum bu fiyatlar size içki fiyatlarının ucuzluğu hakkında az çok fikir verecektir.

Market fiyatlarının 2 veya 3 katı da dışarıda içeceğiniz mekanların içki fiyatlarıdır.

Ukrayna’da İçki Fiyatı
 1 lt. Coca Cola 2.25 tl
  50 ml Heineken Bira 2.60 tl
 1 lt Absolute Votka 50 tl
 Tuborg Bira 12 tl
 Guiness Bira 6 tl
 Absolute Votka  70 cl 35 tl
  Smirnoff Votka 70 cl 40 tl
  Jameson Viski 1 lt 120 tl
 Jack Daniel’s 1 lt 90 tl

Ukrayna Sigara Fiyatları

Ukrayna içki fiyatlarında olduğu gibi sigara fiyatlarında da Türkiye’ye göre oldukça ucuz bir ülke sigaralar Türkiye’ye göre yarı fiyatına satılıyor.

Aşağıdaki freeshop’tan bile daha ucuz aşağıdaki listede vereceğim fiyatlar 2017 yılına ait 2018 yılında da olsa olsa üç beş kuruş daha zamlanmıştır.

Listeyi yazarken Türkiye’de de olan sigaraların fiyatlarını almaya özen gösterdim ki karşılaştırma yaparken ne kadar ucuz olduğunu görebilesiniz.

Fiyatları 1 paket üzerinden baz alınarak türk lirası olarak yazıyorum.

Ukrayna’da Sigara Fiyatı
 Muratti 4.60 tl
  LD 4. tl
 West 3.80 tl
 Rothmans 4.20 tl
 Pall Mall 4.5 tl
 Winston 5 tl
  Camel 5.25 tl
  Marlboro 5.5 tl

 

Ukrayna Eğlence ve Gece Hayatı

Eveeeeeet geldiiiiik zurnanın zırt dediği yere.

Güzel Kadınlar Ülkesi Ukrayna Gezi Rehberinin en ilgi çekici kısmı sanıyorum burası 🙂

Gece hayatına, içkileri sigaraları bu kadar ucuz olan bir ülkenin tabii ki gece hayatı da alabildiğine ihtişamlı ve görkemli olacaktır.

Ukrayna’da her keseye her bütçeye uygun eğlence mekanları var. İsterseniz binlerce dolar harcayacağınız lüks eğlence mekanları ve çılgın partiler. İsterseniz de 3-5 dolara içkinizi içip müziğinizi dinleyerek dans edebileceğiniz gece klüplerine kadar birçok alternatif var.

Bu yazıyı okuyorsanız mutlaka biliyorsunuz veya duymuşsunuzdur.

Erkekleri baştan çıkaran ülke Ukrayna kadınları dillere destan güzellikte, bence erkekleri de oldukça güzel görünümlü ve yakışıklılar.

Ukrayna kadınları sarışın erkek görmekten bıktığı için özellikle kara kaş kara göz erkeklere karşı oldukça ilgililer.

Bu da bir çok türk erkeğini Ukraynalı kadınların gözdesi haline getiriyor.

Ukrayna eğlence ve Gece Hayatı yazımda hem Kiev hem de Lviv eğlence hayatını tüm detaylarıyla anlatıyor olacağım.

Aşağıdaki linkten Ukrayna Gece Hayatına dair izlenimlerimi görebilirsiniz.

Düşüncenizi Paylaşın