Gökçeada gezi rehberi | köyleri ve gezilecek yerler

Gökçeada Ege’nin inci adalarından, kristal rengi suları ile ünlü ada, etkileyici gün batımları ve denizinde yaşayan çeşitli balıkları ile her sene on binlerce insanı kendine çekmeyi başarıyor.

Binlerce yıldır İmroz (İmros) adıyla anılan ada 1970 yılından sonra Gökçeada ismini almış.

Çanakkale iline bağlı olan Gökçeada aynı zamanda Türkiye’nin en büyük adası ünvanını taşıyor. 2016 sayımına göre, adanın nüfusu sadece 8800 civarında, fakat yazları durum değişiyor onbinler Hatta dönem içerisinde yüzbinlerce turist, adaya akın ediyor. Kışın sessiz ve sakinliğiyle huzur veren ada yazın bunaltıcı bir kalabalık olmadan yazlık ziyaretçilerini ağırlıyor. Adanın temel geçim kaynağı tarım olmasına rağmen, son yıllarda artan turizm sayesinde turizm cenneti haline gelmiş durumda..

Gökçeada’nın köylerinde günümüzde bile 300 civarında Rum yaşamaya devam ediyor. Rum kültür ve geleneğini günlük yaşamlarında taşıyorlar örneğin; köy kahvelerinde kadınları görebiliyorsunuz. Özellikle yaşlı kadınlar Gökçeada’dan göçerek Yunanistan’a gitmemişler burada yani adada yaşamaya devam ediyorlar, gidenler de yılda en az bir kez adayı ziyaret ediyorlar, bu insanların tüm anıları cennet adada saklı.

 

GÖKÇEADA GEZİ REHBERİ

 

Yunan mitolojisine göre;

Gökçeada Çanakkale il sınırları içerisinde yer alıyor. Gökçeada Merkez, Kaleköy, Eski Bademli, Yeni Bademli, Zeytinliköy, Tepeköy, Dereköy ve Uğurlu Köyü olmak üzere toplam sekiz köyden meydana gelen adada bir kaç tane küçük köy daha var.

Gökçeada’daki Rum köylerinden en meşhuru, Zeytinli köyüdür, rum nüfusunu yoğun olmasından kaynaklı en çok turist çeken köy ünvanını taşıyor. Köyün en meşhur yeri ise Dibek kahvesiyle ünlü Madam’ın Dibek Kahvesi.

Gökçeada’nın merkezinde 1200 yıllık Osmanlı mimarisini yansıtan bir cami ve rumlara ait eski bir kilise bulunmaktadır.

 

İlyada’nın meşhur yazarı Homeros Gökçeada hakkında şu dizeleri yazmış;

Uçurumdaki denizin derinliklerinde

Gökçeada ve Bozcaada’nın arasında

Büyük bir mağara var

Dünyayı titreten Poseidon

Orada atları durdurur.

 

Gökçeada Nerede

gökçeada nerede

Gökçeada toplamda 289 kilometre karelik bir alana yayılmış durumda,.kuzeyden güneye toplam mesafe 13 kilometre iken doğudan batıya ise toplam mesafe 26 kilometredir. Ada’nın Kabatepe vapur iskelesinden kuzulimanı vapur iskelesine olan mesafesi ise 30 kilometre

 

Gökçeada bir ada olduğu için vapurdan başka bir ulaşım aracı bulunmuyor. Ada her ne kadar büyük olsa da içerisinde Hava limanı bulunmuyor. Çanakkale’nin Kabatepe ilçesinden kalkan vapurlarla bir buçuk saatte Gökçeada’ya ulaşıyor. Feribotlar arabalı vapur olduğu için kendi arabanızla adaya gidebiliyorsunuz.

Gökçeada vapur sefer saatleri ve fiyatları için bilgiyi buradan alabilirsiniz.

haritayı göster

 

Gökçeada Köyleri

gökçeada köyleri

  • Kaleköy

Kaleköy’ün eski adı Kastro’dur Kastro latin ve eski Yunan dilinde kale anlamına geliyor. Bu yüzden bu bölgenin ismi de Kaleköy olarak adlandırılmış. Adanın kuzey doğu bölgesinde kalan Kaleköy eski zamanlardan kalan ve adayı tepeden görmenizi sağlayan bir kaleye sahip.

Kaleköy’de ayrıca küçük de bir liman var bu Liman 1. Dünya Savaşı sırasında Fransız donanması tarafından kullanılmış şu anda ise balıkçı botları ve yatların Limanı olarak kullanılıyor.

 

  • Yeni Bademli köyü

Yeni Bademli, adanın turistik yerlerinden, adanın kuzeyinde kalan Yeni Bademli içinde, birçok pansiyon ve otel yer alıyor.

  • Eski Bademli köyü

Yeni Bademli gibi, kuzeyde yer alan Eski Bademli köyü Çınarlı ve kale köyün ortasında kalıyor.

  • Zeytinli Köyü

Zeytinli Köyü eski ismi ile Aya Todori adının en turistik köylerinden .

  • Tepeköy

Tepeköy’ün eski ismi ise Agridia, adanın kuzeyinde kalan  köy Ada nüfusunun en fazla yoğunlaştığı yer olarak biliniyor. Tepeköy ayrıca adanın en yüksek yeri.

  • Gökçeada Uğurlu Köyü

Uğurlu Köyünün merkeze olan mesafesi 25 kilometre, adanın batı kıyısında diğer köylerden farklı olarak Uğurlu köyünde içerisinde bir liman bulunuyor.

Ayrıca bir önem taşıyor Çünkü adının denize girilecek en güzel koruyan gizli Liman köye Çok yakın bir mesafede bulunuyor

Gökçeada gezi rehberi yanı sıra Ege’nin diğer inci adası Bozcaada gezi rehberine göz atabilirsiniz.

Gökçeada Rumları

Kıbrıs barış harekatına denk gelen zamanlarda, rum nüfusunun büyük bölümünün yaşadığı Gökçeada’da devlet baskıları yaşanmış. O dönemi yaşayan insanların evleri ve toprakları istimlak edilmiş. söylenenlere göre  dönemin azılı suçlularını rumları kaçırmak için Gökçeada’ya sürmüşler.

Açık hapishane şeklinde adanın içerisinde rahatça dolaşan mahkumlar, adalalıları korkutarak kaçmalarını sağlamış. O dönemleri anlatan bir Youtube belgeselini hemen aşağı bırakıyorum.

 

Gökçeada gezilecek yerler

gökçeada gezi rehberi

1- Gökçeada Merkez

Gökçeada gezilecek yerlerin başında adnın merkezi var..Adanın başına buyruk yaşayan kuzuları, doğal kekikler ve otlarla besleniyor, bu otlarla beslenen  koyunların etleri inanılmaz güzel oluyor. Adanın en güzel yemeği olan, oğlak tandır ve kuzu tandırı adının merkezinde bulabilirsiniz.

Adanın sundukları sadece etten ibaret değil, aynı zamanda meşhur efibadem ve keçi peyniri adanın meşhur yiyecekleri arasında. Merkezden alacağınız kekik ve kekik balı evlerinizde yapacağınız yemeklere farklı lezzetler katacak.Ziyaret ettiğiniz farklı yerlerden alışveriş yapmayı seviyorsanız, Gökçeada’nın kendine has zeytinyağları da oldukça iyidir.

 

2- Gökçeada Tuz Gölü

Aydıncık Plajı nin hemen arkasında, çamurunun kükürt bakımından zengin olmasından kaynaklı sağlığa iyi geldiği düşünülen bir Tuz Gölü var. Tuz Gölü’nde çamur banyosu yaparak eğlenebilir, ayrıca cildinize güzellik katabilirsiniz. Çamur banyosunun hemen ardından  Aydıncık koyunu giderek temizlenebilir ve muhteşem denizin tadını çıkarabilirsiniz.

 

3- Marmaros Şelalesi

Gökçeada içerisinde ulaşımı pek kolay olmasa da bir de şelale bulunuyor, Marmaros Şelalesi. Şelaleye varmak için Uğurlu çıkışından Dereköy istikametine doğru asfalt yoldan 7 kilometre ilerlemeniz gerekiyor. Bir yere kadar arabayla gidebildiğiniz yol öyle bir noktaya geliyorki arabanızı bırakıp yürümeniz gerekecek.Kısa bir trekking eminim herkese iyi gelir, bacaklara kuvvet..

4- Aydıncık Plajı

Aydıncık plajı aynı zamanda kefalos olarak da biliniyor, adanın merkezine 10 kilometre mesafede olan koy adanın güneydoğu bölgesinde kalıyor. Aydıncık koyu Gökçeada’nın en güzel plajı Bunun nedeni ise diğer plajlar dalgalı olabilirken Aydıncık koyu genelde sakin ve sığdır.

Suyu oldukça tuzlu Hatta eskiden adanın yerlileri tuz ihtiyacını buradan karşılarmış.

Aydıncık plajının hemen arkasında bir Tuz Gölü olduğunu söylemiştim bu Tuz Gölü’nde çamur banyosu  yaptıktan sonra kendinizi plajın serin sularına bırakabilirsiniz

Düşüncenizi Paylaşın