Hindistan Goa Gezi Rehberi

Hindistan Goa  hayatımın en kötü yolculuğunu geçirmek için yol aldığım şehir. Mumbai şehrinden Goa’ya uçak çok pahalı olduğu için otobüsle gitmeye karar verdim baya bir tasarruf yaptım ama ömrümden de ömür gitti desem yeridir.

Yolculuğum tam 22 saat sürdü işin kötü yanı otobüs sleeper değil koltuklu olan otobüslerdendi ve ben  en arka koltuğundaydım eski bir otobüs olduğu için koltukları çok rahatsızdı daha da önemlisi süspansiyonu yoktu. Hindistan’da otobüsle yolculuk yapıyorsanız süspansiyonlu olan yeni otobüsleri (Ac) tercih etmeniz gerekiyor yoksa tümseklerde zıpladıktan sonra koltuklara öyle bir sert oturuyorsunuz ki, bir yerim kırılacak diye korktuğum zamanlar oluyordu.

Neyse 22 saat süren otobüs yolcuğundan sonra Goa şehrine gelmiştim sonra geçireceğim 5 günük zaman bana tüm yorgunluğumu unutturacaktı. İyi ki de bu cennet şehre gelmişim diyecektim.

Hindistan goa

Goa Palolem beachteki köpek balığına benzeyen kaya

Goa Hindistan’ın güney batısında kalan bir bölge Konkan bölgesi olarak bilinen yer Hindistan’ın kurak ikliminden çok farklı yem yeşil palmiyelerin şehri sarmaladığı, şelalelerin yer aldığı arazisinde vahşi hayvanların bulunduğu bir bölge.

Her yıl yüz binlerce yabancı turistin geldiği Goa Hint okyanusuna açılan kumsalları, gece hayatı ve partileri ve doğal faunasıyla ve tapınakları ile ilgi çekiyor. Tapınakları demişken Goa’yı Hindistan şehirlerinden ayıran en önemli şey ciddi oranda Hristiyan nüfus barındırması şehrin yaklaşık %35’i Hristiyan. Mumbai’den Goa’ya gelirken otobüste haç  takmış  Hindistanlı bir rahibe gördüğümde bu durum beni şaşırtmıştı.

Ayrıca Goa’nın dili de Hindistan resmi dilinden farklı 1.5 milyon nüfusa sahip Goa’da konkani ve marathi dilleri konuşuluyor. Bu yüzden iki Hintli bazen anlaşabilmek için İngilizce konuşabiliyor böyle bir sahne ile trende karşılaştım iki Hintli İngilizce iletişim kuruyordu.

 

Goa’da ne yapılır

Goa’da yapabileceğiniz şeylerin sınırı yok. Hint okyanusuna açıldığı için deniz turizmi bölgeye hakim bu yüzden su sporlarının tamamını Goa’da yapabilirsiniz. Paradiling , Jet ski , Windsurfing ve Banana bizdeki deyimiyle muza binme 🙂 en çok tercih edilen su sporlarından bazıları.

Goa’da bulunan Mhadei river üzerinde Rafting ve kayaking yapılacak diğer bir aktivite.

Yunus ve Timsah görmek istiyorsanız doğru yerdesiniz, Goa’da Yunus ve timsah turları yapılıyor, dilerseniz katılabilirsiniz. Bisiklet ve motorsiklet kirayarak gezmek ise Goa’da yapılan bir diğer aktivite.

Ayrıca trekking ve kamp Goa’da sıkça yapılan aktivitelerden.

Goa içerisinde bir çok seçenek barındırıyor neye yatkınsanız ona göre bir tatil geçirebileceğiniz bir yer.

Goa yoga kursları ve yemek kursları açısından da bir çok olanak sunuyor. İlgili iseniz bu kurslardan birine katılabilirsiniz.

 

Goa Ulaşım

Goa’ya ulaşım için tercih edebileceğiniz en iyi araç uçak. GIA (Goa International Airtport) şehrin kuzeyine daha yakın bir bölgede bulunuyor.  Delhi, Mumbai gibi büyük şehirlerden Goa’ya her gün uçuş yapılıyor. Mumbai’den Goa’ya tren veya otobüsle gelmek de diğer bir alternatif fakat kesinlikle önereceğim bir yöntem değil. Tren bulursanız 15 saat civarında Goa’ya ulaşabilirsiniz ama otobüsü tavsiye etmiyorum.

 

Goa’da nerede kalınır

Goa da nerede kalınır sorusunun cevabı oldukça basit aslında. Goa  kuzey ve güney olarak ikiye ayrılıyor.

Kuzey Goa daha kalabalık, gece hayatının ve partilerin daha yoğun yaşandığı bir yerken güney Goa daha sakin, sahillerinde uzanıp dinlenmenin tadını çıkarabileceğiniz, geniş ormanlık bölgelerinde yürüyüş yapabileceğiniz bir alan. Güneyde de partiler oluyor ama ekseriyetle cuma ve cumartesi geceleri. Kuzey kadar yoğun bir gece hayatı yok.

 

Goa Beach Rehberi

Goada gidilecek beachleri alfabetik olara sıralıyorum. Ben Goa ziyaretimde güney Goa’da konakladım Palolem ve Patnem gittiğim iki beach di her ikisi de oldukça güzel deniz soğuk değil ılık olduğu için keyifli zaman geçiriliyor. Ayrıca beachlerde şezlonglar var ve bu şezlonglar ücretsiz sadece kullandığınız şezlongun sahibi olan restauranttan yemek ve içecek siparişi vererek istediğiniz kadar şezlongda kalabiliyorsunuz.

Alfabetik olarak keyifli zaman geçireceğiniz en iyi Goa beachleri aşağıdaki gibi.

1 Agonda

2 Anjuna

3 Arambol

4 Baga

5 Benaulim

6 Candolim

7 Colva

8 Mandrem

9 Palolem

10 Pathnem

11 Vagator

12 Varca

Bunlardan en bilinenleri ve en çok tercih edilenleri kuzeyde Arambol güneyde ise Patnem ve Palolem beachleri.

Düşüncenizi Paylaşın