Hindistan Varanasi Gezi Rehberi – Ölüler Şehri

Varanasi ölüler şehri diğer bilinen adıyla kutsal şehir Varanasi. Köklü bir geçmişe sahip olan şehir Hindular için çok önemli bir yere sahip çünkü bu şehir Hindu inancının en önemli tanrısı olan Lord Shiva’nın şehri. Lord Shiva varoluş ve yok oluşun yani doğumun ve ölümün tanrısı. Hindistan Varanasi gezi rehberinde çok değişik bilgiler edineceksiniz.

Eğer Hindistan’a hala vize almadıysanız Hindistan vizesi nasıl alınır başvuru formu nasıl doldurulur yazıma mutlaka bakın.

Hindu inancına göre reenkarnasyon yani ölümden sonra yaşam var. Budistlerde aynı inancı paylaşıyorlar. Hindu inancına göre Varanasi’de ölen  herkes reenkarnasyon döngüsünden kurtuluyor. Varanasi şehrinde ölüp külleri ganj nehrine atılan herkes reenkarnasyon döngüsünden kurtularak sonsuzluğa doğru yol alıyor. Ayrıca yine inanışa göre kutsal nehir Ganj nehrinde yıkanan herkes tüm günahlarından arınıyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Varanasi Hindular için çok önemli bir yere sahip Hindistan’ın hatta dünyanın her yerinden yaşlı Hindular ölmek için kutsal şehre geliyorlar.

Hindistan varanasi gezi rehberi

Varanasi’yi Hindular ve diğer turistler için bu kadar ilginç yapan şey ise ölülerin yakılması ve ganjda yıkanmanın herkese açık olan ghatlarda yapılması. Varanasi şehrinde 90 dan fazla ghat var. Ghat’ı bir kapı gibi düşünebilirsiniz. Ganj nehrinin kıyısında yer alan ghatlarda çok değişik manzaralarla karşılaşıyorsunuz.

Yoga, masaj, banyo, saç ve sakal traşı, çocukların uçurtma uçurmaları ve kriket maçları ghatların önünde göreceğiniz manzaralardan bazıları.

Eğer Hindistan’a geldiyseniz veya gelmeyi düşünüyorsanız kutsal şehri ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

Ayrıca Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler yazımdan dikkat etmeniz gereken şeyleri öğrenmelisiniz.

Varanasi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Varanasi’ye giderken şunu bilmelisiniz burası Hindistan’ın en kirli şehirlerinden biri. Sokaklarda çok fazla inek, köpek ve maymun göreceksiniz haliyle bu hayvanların pislikleri ortada ve kokusu da havada. Pisliklere basmamak için sek sek oynamanız gereken dar sokaklar olacak.

Hindistan insanı genelde yardımsever ve güler yüzlüdür bu durum Varanasi için pek geçerli değil. İnsanlar somurtkan ve ciddi. Bunun nedeni kutsal şehir olması ve şehrin ölüm ile eşleşmesi diye düşünüyorum.

Ghatlara giderken dar ve ıssız ara sokaklardan geçmeniz gereken zamanlar olacak özellikle gece 10-11’den sonra  bu sokaklarda yalnız dolaşmamanızı tavsiye ederim tehlikeli olabilir.

 

Eğer Hindistan’da deneyimsiz bir gezginseniz dolandırıcılığa maruz kalacağınız en elverişli yerlerden biri Varanasi. Ganj kenarında bir çok insan sizi kutsamak için teklifte bulunacak. Bot turu yapanlar ısrarla sizi rahatsız edecek. Traş etmek için tekliflerde bulunulacak. Do you want to something sorusu ile size uyuşturucu teklif eden satıcılar bulunacak. Bunlara hazırlıklı olun.

En çok dikkat etmeniz gereken şey ise ölülerin yakıldığı iki yer var bunlardan bir tanesi Ganj’a yüzünüzü döndüğünüzde solda kalan büyük ghat diğer ise sağda kalan daha küçük olan ghat.Burada size rehberlik teklif eden bazı insanlar olacak daha önce buraya geldim diyerek kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

En önemli uyarım ise ölülerin yakıldığı alanda fotoğraf ve video çekmemeniz. Eğer böyle bir isteğiniz varsa da dikkatli olmalısınız. Çünkü seremoni sırasında fotoğraf ve video çekmek saygısızlık olarak değerlendiriliyor. Ayrıca ölü yakma alanında sadece ailelere ayrılan bir yer var buraya girmeniz de hoş karşılanmıyor. Bunlara dikkat etmeniz sizin yararınıza çünkü bu nedenle tartışan aileler ve turistler gördüm.

Benzer bir olay ben de yaşadım. Seremoniyi hemen üst taraftaki kuleden izliyordum bu sırada değişik bir anı videoya almak istedim. Üst tarafa yanıma daha önce konuştuğum, benden bağış isteyen biri geldi. Cenazesi yakılan birinin ailesi değildi. Telefonumla fotoğraf çektiğimi ve telefonuma bakmak istediğini söyledi. Bende ne hakla telefonuma bakmak istiyorsun polis misin? görevli misin diye sordum. Burada çalıştığını ve fotoğraf çekerken beni gördüğünü o fotoğrafları silmem gerektiğini söyledi ve tekrar telefonumu istedi benden.

Ben de telefonumun benim özel eşyam olduğunu göstermek zorunda olmadığımı söyledim eğer bir problemin varsa polise gidelim dedim. Sinirlendi ve durum gergin bir ortam halini aldı. Beni izlediğini ve eğer bir kez daha fotoğraf çekersem başımın büyük belada olduğunu söyleyerek uzaklaştı. Böyle tatsız durumlar da yaşanıyor.

 

Varanasi Nerede

varanasi nerede

Varanasi Uttar Pradesh eyaletine bağlı Hindistan’ın kuzey doğusunda yer alan bir şehir. 112 km2 ile çevrili olan şehir Ganj nehrine ev sahipliği yapıyor.

Delhi’ye 830 km mesafede bulunan şehir, içerisinde bir de hava limanı barındırıyor. Uçak, tren ve otobüs vasıtasıyla şehre ulaşım sağlanabiliyor.

 

Varanasi’ye Nasıl Gidilir

Varanasi şehri bir hava limanına sahip Hindistan’ın büyük şehirleri olan Delhi, Mumbai, Kalkuta’dan uçak vasıtasıyla kutsal şehre ulaşabilirsiniz. Hindistanlılar çok fazla bütçeye sahip olmadığından şehre gelmek için genelde tren kullanıyorlar daha düşük bütçeye bir çok yerden Varanasi’ye trenle ulaşmanız mümkün.

Varanasi’ye trenle seyahat  Delhi den 12 saat Mumbaiden ise 30 saat sürüyor. Ben Goa’dan Varanasi’ye trenle geçtim. Direk tren olmadığı için önce Mumbai’ye oradan Varanasi’ye seyahatim toplam 52 saat sürdü yani 2 günden fazla.Varanasi’de 2 tane tren istasyonu var büyük olan Varanasi Junction (Varanasi Jn) tercih etmeniz gereken tren istasyonu, şehir merkezine daha yakın.

 

Varanasi’ye Ne Zaman gidilir

Varanasi’ye gitmek için en uygun zaman hava sıcaklıklarının nispeten düşük olduğu Ekim – Mart arası diğer zamanlarda hava sıcaklıkları 35 ve üzeri oluyor. Bizim için oldukça sıcak dereceler. Sadece Varanasi için değil Hindistan’ın tamamı için gelinecek en uygun zamanlar bu aylar.

 

Varanasi’de Nerede Kalınır

Varanasi çok büyük bir yer değil, kalabileceğiniz iki yer var biri town center olan kalabalık ve trafiğin olduğu ilçe merkezi diğeri ise Ganj nehrinin kıyısına ve hemen biraz arkasına yerleşmiş olan hostel ve hosteler.

Benim önerim kesinlikle ganj nehrine yakın yerde konaklamanız çünkü zamanınızın çoğunu nehir kenarındaki ghatlarda geçireceksiniz gidip gelmeniz böylelikle kolay ve kısa süreli olacaktır.

 

Hindistan Varanasi Gezilecek Yerler

Varanasi gezilecek yerler deyince aklınıza gelen tapınak, abide , ören yeri gibi yerler olmasın. Buraya geldiğinizde böyle şeylere ihtiyaç duymayacaksınız Varanasi dar sokaklarında kaybolmak için var. Varanasi de ne yapacaksınız? Maymunlar, inekler ve köpeklerle dolu dar sokaklarında kaybolacaksınız, Ganj nehrinde bot turu yapacaksınız, Ghatları gezeceksiniz, Ölü yakma alanında bu inanılmaz anlara şahit olacaksınız.

 

01 Varanasi Sokaklarında Kaybolun

Hindistan varanasi

Varanasi’de nerede konaklayacağınızı belirttim, mümkün olduğunda Ghatlara yakın bir konaklama yeri tercih edin. Ghatlara yakın olduğunuzda dar sokaklar sizi bekliyor olacak. Kirli ve hayvanların size eşlik ettiği sokakları keşfetmekten korkmayın ve bu kadim şehrin ara sokaklarını adım adım yürüyün.

Saduların ilginç kıyafetleri , satıcıların buyur davetleri ile ömrünüzde her zaman deneyimleyemeyeceğiniz anların tadını çıkarın.

 

02 Ganj Nehrinde Bot Turu

Varanasi bot turu

Varanasi şehrinde en çok tercih edilen aktivitelerden biri de Ganj nehrinde bot turu yapmak benim tavsiyem sabah gün doğumunda bot turu yapmanız kaldığınız otel veya hostel size bu konuda yardımcı olacaktır. Sabah kendiniz Ganj kenarına gidip pazarlık yaparsanız daha uygun bir fiyata bot turu yapmanız da mümkün. Ben sabah erken kalkamayanlardanım derseniz akşam gün batımını da tercih edebilirsiniz.

Ganj nehrinde timsahlar olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım. Varanasi’de var mı bilmiyorum ama ganj nehrinde timsah olduğu söyleniyor. Ganj adını bir Hindu tanrısı olan Ganga’dan alıyor. Ganga adını Googlelarsanız timsahın üzerine oturmuş bir tanrı göreceksiniz. Yani Ganj ve timsah bir biriyle özdeşleşmiş durumda. Bu durum sizi korkutmasın çünkü bugüne kadar kayda geçmiş herhangi bir timsah saldırısı yok.

Ganj’ın karşı kıyısı ise çöl ve daha arkası ormanlık bir alan. Bu tarafta yerleşim bulunmuyor. Gece ise bu alanda kurtlar ve çakalların olduğu söylenenler arasında. Eğer şanslı iseniz, benim gibi gecenin sessizliğinde birkaç kurt ulumasına şahit olabilirsiniz.

 

03 Ölü Yakma Alanını Ziyaret Edin

Hindistan varanasi gezi rehberi

Varanasi’yi bu kadar ünlü yapan şey ölü yakma seremonisine ev sahipliği yapması. Hindu dininde ölülerin yakılıp Ganj’a atılması onların sonsuz hayata doğru gitmelerinin tek yolu. Diğer türlü bu kutsal şehirde yakılıp nehre atılmadıklarında reenkarnasyon döngüsünden kurtulamıyorlar.

Ölü yakma alanında çok değişik manzaralarla da karşılaşabilirsiniz benim karşılaştığım en ilginç manzara ölü yakını bir grubun. Çalgılar eşliğinde dans edip oynamalarıydı bildiğiniz eğleniyorlardı. Çok ilginç, çünkü genelde bu alanda aileler üzüntülü ve kadınların ağıtlarını duyabiliyorsunuz.

Hostel sahibine bu durumu sorduğumda Hindistan’ın çok değişik din ve kültürlere ev sahipliği yaptığını böyle şeyler olabileceği cevabını aldım.

Varanasi’de dikkat etmeniz gereken şeyler kısmında bu alanda ne yapmamanız gerektiğine dair bilgiler verdim lütfen okuyun.

 

04 Ganj Kenarında Akşam Seremonisi (Evening Ceremony)

Ganj’ın kenarında akşam seremonileri yapılıyor bu seremoni dini bir nitelik taşıyor. 5-6 kişilik tamamı erkeklerden oluşan bir grup ateşler eşliğinde çeşitli araçlarla dans gösterisi yapıyor. Bot turu yaptığımız esnada sabah 5 di ve akşam seremonisi yapılıyordu fakat normalde akşam 6 da başlıyor bu seremoni.

Videosunu aşağıda paylaştığım seremoniyi izlemeden Varanasi’den ayrılmayın.

 

05 Varanasi şehrinde Ghatları Gezin

varanasi ghat

Varanasi şehrinde  Ganj nehrinin kenarında 90 dan fazla Ghat bulunuyor. Bu Ghatlar çok eski tarihlerde yapılmış bir kısmı tadilat görmüş durumda. İşin güzel yani Nehir kenarına indiğinizde bir uçtan bir uca yürüyerek gitmeniz mümkün, o yüzden istediğiniz Ghat’a yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Ghatların bazılarında çok renkli dini semboller taşıyan Graffitiler göreceksiniz. Önlerinde resim çektirerek güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Ölü yakma merasimleri sadece iki Ghatda yapılıyor bunlar Manikarnika ve Harishchandra ghatları. Ziyaret etmeniz gereken diğer önemli olan Ghatlar ise sırasıyla

  • Assi Ghat
  • Darbhanga Ghat
  • Dasaswamedh Ghat
  • Chet Singh Ghat
  • Man Mandir Ghat
  • Scindhia Ghat
  • Bhonsale Ghat

Düşüncenizi Paylaşın