Hindistan vizesi nasıl alınır başvuru formu nasıl doldurulur

Yakın zamanda Hindistan vizesi için başvuru yaptım. Sıcağı sıcağına Hindistan vizesi nasıl alınır başvuru formu nasıl doldurulur yazayım herkes faydalansın dedim. Hatta hızımı alamadım bir de video çektim.

Hindistan vizesi almanın en meşakkatli kısmı online başvuru süreci, diğer prosedürler ve evrakları toparlamak pek zor değil. Online başvuru yaparken sessiz sakin bir yerde oturun pasaportunuzu yanınıza alın ve bu rehbere göre formunuzu doldurun. Ben okuyarak yapamam derseniz önce Hindistan vizesi nasıl alınır  videomu izleyin. Sonra online başvurunuzu yapın.

Şimdi adım adım Hindistan vizesi nasıl alınıyor, vize ücretinden başlayarak beraber bakalım…

Hindistan vizesi nasıl alınır

Hindistan’ın simgesi Tac Mahal

Hindistan vizesi ücreti

Hindistan’a gideceklerin en çok merak ettiği şey, Hindistan vizesinin kaç lira olduğu. Vize ücretini merak edenler haksız da değiller. Çünkü baktığınız zaman hiç bir türk vatandaşı gidip Hindistan’a iltica etmez ülkenin durumu zaten ortada. Neden bu kadar para istiyor diye soruyorsan, siz de benim gibi içinizden “mırıldanmakta” özgürsünüz.

Hindistan vize ücreti kısa bir süre öncesine kadar makul bir fiyattı 60$ civarında. 2018 yılında ise vize ücreti 103$ olmuş durumda.Evet yanlış duymadınız. Hindistan vize ücreti 103$ yazıyla yüüüz üüüüç dooolar. Bu para Hindistan’da yaşayan bir hint vatandaşının neredeyse bir aylık maaşına denk geliyor. Ama Hindistan hükümeti bizden vize karşılığı tam 103$ talep ediyor. İleri de bu fiyat daha da artabilir.

Yazıktır günahtır verilen bu paraya ya hu Bence bundan çıkaracağımız sonuç daha ülkeye gitmeden başımıza ne geleceğini gösteriyor. Filmin fragmanı yani 🙂 Hem gidip tatil yapacaksınız ülkeye para bırakacaksın, hem de tomarla vize ücreti vereceksin. Umarım bir an önce bizden alınan Hindistan vize ücreti kaldırılır ne diyelim.

 

Hindistan vizesi kaç günde çıkar

Normal şartlar altında aynı gün çıkar. Başvuru formunu ve sizden istenen evrakları hazırlayıp. Konsolosluktan aldığınız tarihte evraklarınızı teslim ettiniz.

Hindistan vizesi aynı günde çıkar. Akşamında gidip vizenizi alabilirsiniz veya en kötü ihtimalle ertesi güne vizeniz hazır olur. Yani schengen vizesi gibi bir kaç hafta beklemezsiniz. Ret alma durumu tabii ki var. Bankada paranız , referanslarınız varsa, ret yeme ihtimaliniz oldukça düşük. Benim size tavsiyem Hindistan vizesine başvuru yapacaksanız, her bir hafta için 2500-3000 türk lirası hesabınızda göstermeniz yönünde.

Eğer bu kadar nakit paranız ve arkanızda referans gösterebileceğiniz bir şirket varsa hiç problem çıkmadan vizenizi alırsınız. Online başvuru yaptığınızda elinizdeki evraklarla gidip başvuruyorsunuz. Eğer bir problem çıkmamışsa ki bende ufak bir problem çıktı onu da aşağıda size anlatacağım. Vizenizi  başvuru yaptığınız günün akşam alırsınız.

Sırada bir vize için en can sıkıcı olan şey var. Evrak toplamak !

Hindistan vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını 1- evraklarımızı toparlayarak. 2- Online başvuru yaparak ve 3- Konsolosluğa bu evrakları teslim ederek diye özetleyebiliriz. En önemli bölüm olan Evrak toplama kısmında neler gerekiyormuş tek tek bakalım…

 

Hindistan vizesi için gerekli evraklar

İlk olarak turist vizesi için gerekli belgelere bakacağız. Eğer bir turist olarak ülkeyi ziyaret edecekseniz aşağıdaki evrakları toplamanız gerekiyor. Bireysel olabilir, grup halinde olabilir hiç fark etmiyor. İş dışında veya öğrenci vizesi dışında ülkeye giriş yapmak istiyorsanız, turist sayılırsınız.

Hindistan turist vizesi için gerekli evraklar

  1. Seyehat tarihinin bitmesine en az altı ay kalan pasaportun orjinali ve ilgili sayfaların fotokopisi ( Bu ilgili sayfaların fotokopisi )
  2. Online başvuru formu fotoğraf yüklenmiş ve formun üzerinde fotoğraf görülüyor olmalı.
  3. Bir adet biyometrik vesikalık fotoğraf 5 x 5 cm (Konsolosluk içerisinde makas ve yapıştırıcı bulunuyor)
  4. Kimliğin önlü arkalı fotokopisi
  5. İkamet Belgesi (Dikkat! Nüfus müdürlüğünden damgalı alınmış olmalı, e-devletten alınan kabul edilmiyor)
  6. Türk vatandaşı olmayıp ikameti olmayanların ikametgah tezkeresi
  7. Uçak bileti gidiş dönüş çıktısı
  8. Otel, Hostel, konaklama v.b rezervasyon bilgilerinin olduğu çıktı.
  9. Banka hesap ekstresi banka tarafından imzalanmış ve imza sirkülerinin olduğu bir ekstre olacak.
  10. Eğer varsa eski pasaportunuz
  11. Nakit olarak vize ücreti karşılığı dolar (103$)

Buyurun bu da Hindistan konsolosluğunuza girdiğiniz sırada evraklarınızı kontrol etmeniz için size verilen belge. Elinizdeki evraklarla bu resmi karşılaştırabilirsiniz.

Hindistan turist vizesi için başvuru evrakları

Hindistan turist vizesi başvuru evrakları

Şimdi ise iş vizesi için gereken başvurulara bakacağız. Hindistan’la ticaret yapıyorsanız ve şirket işleri için gitmeniz gerekiyorsa bu vizeyi kullanıyorsunuz. Tabi bu durumda karşınızda Hindistan’da faaliyet gösteren bir şirkette olmalı.

Hindistan iş vizesi için gerekli evraklar

 1. İki fotoğraf ile birlikte vize başvuru formunun çıktısı (başvuru formu fotoğraflı olmalı)
 2. Iş faaliyetine ilişkin detayların bildirileceği form
 3. İlk ve son sayfada imza
 4. Nüfus cüzdanının fotokopisi
 5. Nüfus Müdürlüğünden alınmış ikametgah belgesi (E-devlet olmayacak)
 6. İş görüşmesi için Hindistan’daki şirketten alınmış davetiye belgesi
 7. Türkiye’deki şirketten alınmış dilekçe (İngilizce)
 8. Banka hesap dökümü (sizin banka hesap dökümü)
 9. Pasaport fotokopisi ( Sadece ilk sayfanın fotokopisi)
 10. Vergi Levhası
 11. Faaliyet belgesi
 12. Oturum izninin fotokopisi (Türk vatandaşı değilseniz)

Hindistan konsolosluğu tarafından verilen gerekli belgeleri isteyen belgenin resmi altta.

Hindistan iş için vize başvurusu evrakları

Hindistan iş vizesi başvuru evrakları

 

Hindistan vizesi gerekli  olan güncel evraklar bunlar, tasdik edildi onaylandı. 2018 Ekim ayında bu evraklarla başvuru yaptım. Bu evrakların yenilenme ihtimali her zaman için var. O yüzden aşağıdaki linkten  güncel evrakları mutlaka kontrol edin.

http://www.cgiistanbul.gov.in/page/visa-services/

 

Hindistan vizesi almak zor mu ?

Hindistan vizesi almak yukarıda da belirttiğim gibi çok zor değil. Bankada yeterli miktarda paranız ve bir referansınız (Bir sirkette çalışıyorsanız ) yeterli. Çalışmıyorsanız öğrenci iseniz v.s bankada yeterli miktarda paranız olması yetecektir (Ben çalışmıyorken başvurumu yaptım). Evraklarınızı tamamladıysanız Hindistan vizesi almanızın önünde hiç bir engel yok dedim ve vize başvurusu sırasında problem yaşadım 🙂 Nasıl bir problem mi yaşadım anlatayım…

Hindistan vizesi için başvurumu yaparken İstanbul konsolosluğuna randevumun olduğu tarihte gittim. Binaya girdim, güvenlikten geçtikten sonra sıra numaramı aldım ve sıranın bana gelmesini bekledim. 2 saati biraz aşan bir süreden sonra numaram yandı ve evrakları teslim etmek için ayaklandım.

Hindistan konsolosluğu öğlene kadar başvuruları alıyor, öğleden sonra ise başvuruları değerlendiriyor. Dolayısı ile öğleden sonraya sıra numarası alıp vize başvurusuna gidemezsiniz.

Neyse nasıl vize problemi yaşadığımı anlatıyordum.

Tüm evraklarımı kurşun geçirmez camdan bana bakan hintli arkadaşa eksiksiz teslim ettim. Şöyle bir evraklara baktı dönüş biletin nerede? dedi.

Bu soruyu beklemiyordum, gidiş biletim otel rezervasyonum banka ekstrem v.s herşey tamamdı, ama dönüş biletim yoktu. Çünkü Hindistan’dan kara yolu ile Nepal’e geçecektim planım buydu.

Konsolosluk görevlisine derdimi anlatmaya başladım, ben şu şehirlere gideceğim, Varanasi şehrinden de karayoluyla Nepal’e gireceğim dedim. Adam pek oralı olmadı, o zaman Nepal’e gidiş biletini göster dedi. E ben karadan gideceğim için ve ne zaman gideceğimi ben bile bilmediğimden, biletim falan da yok.

Başvuru evrağının üzerine ertesi günün tarihini attı evraklara dönüş biletini al öyle gel dedi. (Bu da dönüş bileti almadan gideceklere küpe mahiyetinde bir uyarı olsun). Bunlar bizi tanımıyorlar kardeşim. Öyle Hint’liye pabuç bırakacak göz var mı bizde. Gittim derdimi diğer görevliye anlattım o da dinlemedi. Türk görevliye anlattım o tekrar gitti karayoluyla geçeceğimi v.s Hintli ile konuştu, sonra ise kendi aralarında bir şeyler konuştular.

Türk olan bu şartlarda sadece 1 ay single vize verebiliriz dedi. Biraz düşündükten sonra hiç yoktan iyidir dedim. Kabul ettim.

Sonuç ne mi oldu? Hindistan vizesi nasıl alınır yazımın en sonunda….

 

Hindistan vizesi nereden alınır

Hindistan vizesi nereden alınır? Bakın bu soru çok önemli bir soru. Hindistan’ın Türkiye de iki tane konsolosluğu var. Bunlardan bir tanesi İstanbul’da bir diğeri ise Ankara’da. Peki bu niye önemli olsun.

Bu önemli çünkü İstanbul konsolosluğuna belli şehirlerdekiler, Ankara konsolosluğuna ise belli şehirlerdekiler geliyor. Yani siz Kars’ta yaşayıp kafanıza göre gidip İstanbul konsolosluğundan Hindistan vizesi alamazsınız.

Bu derdinize de derman yine ben de aşağıda hangi şehirlerin hangi konsolosluktan vize alması gerektiğini paylaşıyorum.

İstanbul Hindistan Konsolosluğu Nerede ?

İstanbul’da ki Hindistan Konsolosluğu Harbiye’de bir apartman dairesinin 6. katında. Taksimden Harbiye’ye doğru yürürseniz. Point oteli geçtikten sonra Starbucks’ı göreceksiniz. Starbucks’ın hemen 20-30 metre ilerisinde, kahve Dünyası ile Garanti bankasının arasındaki sokakta. Hindistan konsolosluğunun İstanbul’daki yerinin fotoğrafı ise altta.

İstanbul Hindistan Konsolosluğu nerede

İstanbul Hindistan Konsolıosluğu

Adres: Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi Dörtler Apartmanı No: 42 Daire: 11-12 – Şişli

Telefon: (0212) 296 21 31

Hindistan vizesi için İstanbul konsolosluğuna gidecek şehirler

İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne,  Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova.

Eğer bu şehirlerden birinde ikamet ediyorsanız, Hindistan vizesi almanız gereken yer İstanbul konsolosluğu. Ankara’ya gidip vize başvurusunda bulunamazsınız, eğer bulunursanız sizi İstanbul’a yönlendireceklerdir.

Hatta ben oradayken bir abla ile tanışmıştım. Hemşehrim çıktı sabahın köründe çıkıp Bursa’dan gelmiş vize almaya. Aman buna dikkat.

Hindistan vizesi için Ankara konsolosluğuna gidecekler

Eğer yukarıda saydığım şehirlerin dışında ikamet ediyorsanız gitmeniz gereken konsolosluk. Hindistan Ankara konsolosluğu olmalı. İstanbul’a gelip başvuru yapamazsınız.

Ankara’da ki Hindistan Ankara Konsolosluğu adres ve telefonu numarası bilgisi

Adres: Çankaya, Cinnah Caddesi 77 /A

Telefon : (0312) 438 21 95

 

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır

Hindistan vize başvuru formu nasıl doldurulur

Yazının başında işin en zor kısmının burası olduğunu söylemiştim. Gelin beraber Hindistan online vize başvuru formu nasıl doldurulur adım adım bakalım.

Hindistan vizesi almak için resmi online başvuru web sitesine gitmemiz gerekiyor. Aşağıdaki linki kullanarak Hindistan vize başvurusu için online başvuru sayfasına gidiyoruz.

Hindistan vize online başvuru sitesi

Karşımıza aşağıdaki site gelecek ilk sıradaki Regular Visa Applicaton linkine tıklayarak başvurumuzu başlatıyoruz.

Hindistan vizesi nasıl alınır

Hindistan vizesi almak için online başvuru

 • Online vize başvuru formunun ilk bölümü
 • Hangi ülkeden başvurduğumuz
 • Nereli olduğumuz
 • Doğum tarihimiz
 • E-Mail adresimiz
 • Seyahatimizin turistik mi iş amaçlı mı olduğu sorularından oluşuyor

 

Hindistan vize başvuru formu nasıl doldurulur

 

İkinci adımda kişisel bilgiler sorulmaya devam ediliyor.

Anlayamayacağınız bir soru olarak Visible Identification Mark  bu soru şu anlama geliyor. Vücudunuzda sizi tanıtan bir iz veya dövme var mı. Eğer varsa yazmanızı tavsiye ederim. Bildiğiniz gibi Hindistan nüfusu yakında dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olacak. Bu kadar insanın içinde başınıza bir şey gelirse veya sizi tanımaları gereken bir durum olursa bu şekilde sizi ayırt edebilirler.

Diğer soruların soruların açıklamalarını karşılarına yazdım.

 

Hindistan vize başvurusu kişisel bilgiler

Pasaportumuzla ilgili sorular soruluyor. Pasaport numaramızı pasaportu aldığımız tarihi ve bitiş tarihini giriyoruz.

Hindistan vize başvurusu formu

Bu bölümde ise iletişim bilgilerimiz soruluyor.

 • Ev adresimiz
 • Yaşadığımız ülke ve şehir
 • Telefon numaramız ve e-mail adresimizin bilgilerini veriyoruz
 • Babamıza ait bilgiler de bu bölümde soruluyor.

Hindistan vize başvurusu 5. adım

 

Devam eden bölümde ise Anneye ait bilgiler. Medeni durumunuz ve Mesleği bilgileriniz soruluyor.

Hindistan vize başvurusu 6. adım

Hindistan vizesi ile ilgili sorular gelmeye başladı

İstediğimiz vizeye ait bilgileri ise bu alanda giriyoruz.

Kaç aylık vize istediğimizi ve bu vize multi mi single mi olacak. Genelde single veriyorlar, ama ihtiyacınız varsa multi vize isteyin tabii.

Hindistan’a gitmeyi düşündüğünüz tarih, varış gününüz ve Hindistan’dan ayrılacağınız günü seçiyorsunuz.

Daha önce Hindistan’ı ziyaret ettiyseniz bu bilgileri girmeniz gerek.

Hindistan vize başvurusu 7. adım

Reference dediği şey iki kısımdan oluşuyor.

Bunlardan birincisi Türkiye’deki referansınız bu genelde iş yeriniz olur.

İş yerine ait adres ve telefon bilgilerini giriyorsunuz

Diğeri ise Hindistan’da ki referansınız. Eğer orada tanıdığınız kimse yoksa bu alana kalacağınız Otelin adını, adresini ve telefon bilgilerini yazabilirsiniz.

Hindistan vize başvurusu 8. adım

Buradaki bölümde ise sabıka bilgileriniz soruluyor.

Bu bilgileri niye bana soruyorsun ki arkadaş? Doğru bilgi vereceğimi nereden biliyorsun. Bir tane sabıka kaydı iste benden hem doğru bilgileri edin hem de beni uğraştırmış olma değil mi?

Buradaki sorularda da tek tek açıklamaları yazdım. Siciliniz temizse hepsine No, no , no diyerek devam edebilirsiniz.

Daha önce bir suça karıştı iseniz bunu da belirtmek artık size kalmış.

En son bölümde mantıklı olan daha önce başka bir ülkeye iltica ettiniz mi sorusu var. Eğer ettiyseniz bu alanı da atlamayın.

Başka bir ülkeye iltica ettiyseniz de Hindistan’a vize ile gideceğinizi pek sanmam. Bir çok ülkenin kapısı size açılmıştır bile.

Hindistan vize başvurusu 9. adım

Son bölüme geldik burada fotoğraf yüklüyoruz.

Bu adım çok önemli mutlaka başvuru formuna fotoğraf yüklenmiş olmalı. Bu fotoğraf vizeye başvurduğunuz fotoğraf ile aynı olmalı.

Aman aman dikkat.

Hindistan vize başvurusu 10. adım

Ve bu uzun Hindistan vizesi başvuru formumuzun sonuna geldik. Son adımda fotoğrafı da yükledikten sonra Başvuru formumuz karşımıza çıkıyor. Print ettikten sonra bunu konsolosluğa götüreceğiz o yüzden düzgün muhafaza etmeyi unutmayın.

Başvuru formunda dikkat etmemiz gereken şeylerden birinin mutlaka fotoğraflı olması gerektiğini zaten söylemiştim. Ben ne zaman konsolosluğa gideceğim diye soracak olursanız da formun sağ köşesinde yan olarak yazılmış şekilde konsolosluk randevu tarihinizi göreceksiniz.

Sol tarafta ise size ait olan başvuru id’niz olacak.

 

Hindistan vizesi dilekçe örneği

Hindistan vizesi için dilekçe yazmak gerektiğine dair bir şehir efsanesi var. Hatta Hindistan vizesi ingilizce dilekçe istiyor deniliyor.

As-pa-ra-gas öyle bir gereklilik yok arkadaşlar. Tabii ki bir ülkeye vize başvuru yaparken niyetinizi gösteren bir dilekçe verirseniz konsolosluk kabul eder. Değerlendirir de.

Eğer Hindistan vizesine turistik amaçlı başvuru yapıyorsanız böyle bir dilekçe şart değil. Ben dilekçe falan vermedim. Zaten yukarıda Hindistan vizesi için gerekli belgeler kısmına göz atarsanız turist vizesi için böyle bir gereklilik göremezsiniz.

Hindistan iş amaçlı başvurular için İngilizce dilekçe ister onu da sizden değil şirketinizden istiyor. Bknz madde 7 Hindistan iş vizesi için gerekli evraklar…

Hindistan vizeniz hayırlı olsun

Evrakları toplayıp söylediğim konulara dikkat ederseniz, başvurunuzu yaptıktan sonra Hindistan vizesini almamanız mümkün değil.

Ben resimden pek anlamam görselim kuvvetlidir, yazı okumaktansa video izlemek benim için daha kolay diyorsan. Youtube kanalımdan Hindistan vizesi nasıl alınır izleyebilirsin.

Düşüncenizi Paylaşın