Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler

Hindistan bir ülkeden çok kocaman bir kıta farklı eyaletleri ve yaşam tarzları var tam da bu yüzden Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler var.

Hindistan’da 2 ay geçirdim bu süre zarfında sokakları, insanları, kültürleri gözlemleyecek bolca zamanım oldu. Eğer bu ilginç ülkeyi ziyaret etmeyi düşünüyorsan Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler rehberi sana bu yolda çok yardımcı olacak.

Henüz Hindistan vizeni almadıysan Hindistan vizesi nasıl alınır yazıma bakabilirsin.  Hindistan seyahati düşünüyorsan mutlaka buradan seyahat öncesi aşı işlemlerin için bilgi almalısın. Yazımda yaşam, sağlık, yemekler, ulaşım, konaklama gibi konulara değineceğim ve hepsi de senin için bu ülkede rehber olacak ve bu rehberin işine yarayacağına emin olabilirsin. Şimdi bu ilginç ülkede nasıl sağlam ve psikolojin bozulmadan ayakta kalabilirsin beraber bakalım.

 

Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler

Hindistana gitmecen önce bilinmesi gerekenler

Hindistan’da yaşam

Öncelikle şunu bilmelisin fakirlik ve sefaletin dibini de bu ülkede görebilirsin, şatafat ve gösterişin zirvesini de. Eğer paran varsa bu ülkede 5-7 yıldızlı otellerde kalabilir, özel rehber tutarak gezilecek yerleri görüp rüya gibi bir tatil geçirebilir ve Hindistan’a aşık olabilirsin. Eğer parasız yani en ucuz şekliyle geziyorsan seni temin ederim sefalet nedir, kirlilik nedir, bir ülkeden nasıl nefret edilir hepsini deneyimleyeceksin.

Bu benim fikrim fakat onlarca kişiden aynı şeyi düşündüğünü defalarca kez duydum. Hindistan’dan nefret edeceksin çünkü kirli ve pis, gürültülü ve kaotik, rahatsız edici ve ürkütücü. Tüm bunlara rağmen bu ülkeden ayrılamayacaksın çünkü çok renkli, çok neşeli, ilgi çekici ve inanılmaz bir ülke.

 

Hindistan’da yaşam

Hindistan sıcak bir ülke insanların en çok merak ettiği şey Hindistan’a ne zaman gidilir? Hindistan’a gitmek için en uygun zaman sonbahar sonu kış başlangıcıdır. Bu dönemlerde sıcaklıklar 20-30 derece oluyor ve sıcakta kavrulmadan gezebiliyorsunuz. Hindistan’a gitmek için en uygun dönem meşhur Diwali festivalinin başladığı Kasım ayı başları. Diwali festivali boyunca çok renkli görüntülere şahit olabilirsin.

Hindistan kirli bir ülke ilk bilmen gereken şey bu, ülkede sokaklar çöp doludur. Tanrı olan inekler de dahil 🙂  hayvanlar çöplerle beslenirler. Musluk sularından bırak su içmeyi, dişlerini bile fırçalayamazsın, şişe su kullanmalısın. Hem içmek için hem dişlerini fırçalamak için 20 rupiye her yerde bulabileceğin 1 litrelik pet şişelerden kullanmalısın.

Duş alırken de ağzına burnuna su kaçmamasına dikkat et alışık olmadığın bir çok bakteri ağzından vücuduna girerek seni hasta edebilir. Emin ol hasta olmayı istemezsin ben 1 hafta hasta gezdim ve yolda tanıştığım bir çok insanın da hasta olduğunu gördüm, buna detaylı olarak sağlık konusunda değineceğim.

Kalabalık, kalabalık, kalabalık

Hindistan’da yer gök insan dolu trafiğinden, korna seslerinden, geçmek için yer bulunamayan insan kalabalığından yeter artık diyeceksin. Bu kalabalıktan sıyrılmak için sana önereceğim şey sabah işe gidiş saatleri olan 8-10 civarında ve akşam çıkış saati olan 5-7 civarlarında özellikle büyük şehirlerde trafikte olmaman bu saatlerde yemek yiyebilirsin, bir cafede oturabilirsin veya otelinde dinleniyor olabilirsin. Dışarı da olursan kaosa hazır ol.

 

Eğer bir kadınsan iki kere dikkat etmen gerekiyor. Çünkü hint erkekleri turistleri taciz etmeye bayılıyor. Sokakta kısa veya dekolteli elbiseler tercih etme. Özellikle geceleri tek başına dolaşma yanında erkekler veya kız arkadaşların mutlaka bulunsun.

Hint erkekleri seni taciz ederse karşı koymaktan kaçınma çünkü tacizi devam ettireceklerdir. Bir çok kadından duydum bunu. Tepki vermekten çekinme.

 

Hintliler nasıl insanlar

agra gezilecek yerler

Agra kalesi gezilecek yerler listesinin en üst sıralarında

Bir toplumu şöyle veya böyle diye nitelendirerek yargılamak doğru değil bunun farkında olacak kadar yaşam tecrübesine sahibim. Fakat bir toplumun davranışlarını etkileyen bazı etmenler var. İnsan insandan dolayısı ile insan toplumdan etkilenir. Peki bu hintliler nasıl insanlar. Hayatımda gördüğüm en girişimci insan topluluğu hintliler, geldiğin zaman göreceksin asla çekinme yok. Sana hemen nereli olduğunu sorabilirler ve konuşmak isterler çok turist olmayan bir yerde isen selfie çekmek isterler. Bir şeyler satmaya çalışırlar. Özellikle tuk tuk ve rickshaw sürücüleri seni çıldırtacak buna hazır ol. Bana sorarsan bu durumu eğlenceye çevir. Nasıl mı seni Hello Sir, Sir Where are you going diye dürten sürücülerle eğlenmeye bak yoksa gerçekten psikolojin bozulabilir.

Peki nasıl bu Hindistan insanı

Ben hint kültürlü ile Türk kültürünü biraz da olsa bir birine benzetiyorum. Bunun nedeni İslam dinini paylaşıyor olmamız. Bizde de turistlere karşı tutum neredeyse aynı. Hint insanı turistlere karşı inanılmaz yardımsever,  bunu bilmelisin soracağın şeyleri:  Yol veya adres olur, aradığın bir dükkan veya restaurant olur çekinmeden sorabilirsin. Emin ol yardımcı olacaklardır. Fakat aynı zamanda senden para koparmaya da çalışacaklar. İki tip hintli var biri senden para koparmaya çalışan diğeri ise gerçekten yardımcı olmaya çalışan ben haftalarca deneyimden sonra ikisini bir birinden ayırmayı başardım. Teenager olan hintliler senden karşılık beklemeden yardımcı olmaya daha müsait. Yaşça büyük olanlar ise seni yolmaya çalışacaklar.

Hindistan’da gasp veya zorla para ve değerli eşya çalma olayı pek yok için rahat olabilir. Tabi bu değerli eşyalarını ortada bırakman anlamına gelmiyor böyle bir hata yaparsan cüzdan veya telefonunu kolayca çaldırabilirsin, dikkatli ve temkinli ol. Ortada sana ait hiç bir şey bırakmamaya dikkat et.

Dükkan sahipleri seninle sohbet edecek hal hatır soracak sonra da bir şeyler satmaya çalışacaklar Hindistan’da bu son derece normal.

 

Hindistan’da sağlık ve dikkat edilmesi gerekenler

Hindistan'a gitmeden önce yapılması gereken aşılar

Hindistan’a gitmeden önce aldığım ilaçlar

Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler arasında en önemli olanı sağlık. Ben de gitmeden önce bazı kaynaklara göz attım. Şöyle söylüyorlar korkulacak bir şey yok, ben bir sürü ilaç götürdüm hiç birini kullanmadım. Boşuna taşımışım hepsini atmak zorunda kaldım gibi…

Onlara söyleyeceğim tek bir şey var. Hadi oradan! Eğer 5 yıldızlı otellerde konaklar rehberler eşliğinde gezersen evet sağlık açısından başına bir şey gelmeyebilir. Ama gezerken sokaklar meskenin ise, Hindistan’da hasta olmaman mümkün değil. Özellikle sokak yemeklerinden yersen midenin bozulması garanti diyebilirim. Tabii ki her insanın bünyesi aynı değil bazı insanların bağışıklık sistemi çok güçlü olabiliyor.

Normal bir insanın Hindistan’da ki pislik ve kirli sulardan dolayı hasta olmaması mümkün değil. Hasta olmayabilirsin ama aşağıda söyleyeceğim şeyleri mutlaka ama mutlaka yanında bulundur. Sonra bana yorum bölümünden teşekkür edersin.
İshal ilacı, ilk bulundurman gereken şeylerin başında geliyor. Delhi belly nedir duydun mu bilmiyorum. Duymadıysan Delhi rehberi yazıma göz atabilirsin. Yemeklerden ve musluk sularından dolayı Delhi belly olursan ishal ilaçları senin kurtarıcın olacak.

Antibiyotik mutlaka bulundurman gereken şeylerin başında. Antibiyotik kullanmaman gerektiğini herkes gibi ben de biliyorum. Mecbur kalmadıkça kullanma. Fakat ben hastalandım ve 5 günü istirahat ederek gezmeden geçirdim. Buna rağmen düzelmeyince mecburen antibiyotik alarak toparlandım. Mecbur kalmadıkça kullanma, ama mutlaka yanında antibiyotik bulundur.

Soğuk algınlığı ve grip ilacı. Sokaklarda yürüdükçe terleyeceksin terli terli tuk tuka binip rüzgar yiyeceksin. Hasta olma için daha elverişli bir koşul olamaz. Yanına alman gerekenlerden biri de grip ve soğuk algınlığı için ilaç.

Ateş düşürücü hastalandığında ve yüksek ateş sırasında sana yardımcı olacak şeylerden bir diğeri. Hatta başına böyle bir durum gelmesi ihtimaline karşı yanında ateş ölçer de al. Eczanelerde satılıyor, hasta olman durumunda ateşin 39 civarlarına çıkarsa ateşini ölçebilir ve ateş düşürücü alabilirsin.

Mide ağrısı ve reflüden muzdarip isen yanında bir kutu ilaç bulundurabilirsin.
El temizleme jeli Hindistan’a gitmeden önce çantana koymanı önerdiğim şeylerden bir diğeri. Ve ıslak mendil de. Tuvalet kağıdı hotel ve hosteller de bulunuyor ama sen yine de yanında bir top bulundur.

Ayrıca sana yanınca bolca galoş götürmeni öneriyorum tapınaklara girerken çoraplarının ve ayaklarının üzerine giyebilirsin. Bazı tapınaklar galoş giyilmesine izin vermiyor ama çoğunluğunda sıkıntı çıkmadan ayaklarının üzerine giyebilirsin.

Eveeet Hindistan’da sağlıklı kalmanın sırrı Bol su içmek, sokak yemeklerinden uzak durmak ve terliyken soğuk su ve rüzgara maruz kalmamaya çalışmak.

 

Hindistan Sigara

Sigara kullanıyorsanız Hindistan’da bilmeniz gerekenler var

Eğer sigara kullanan biriyseniz Hindistan’da sokakta durup sigara yakamazsınız. Yasak değil ama bu ülkede herkes tarafından uyulan bir toplum kuralı, kamu alanlarında sigara içilmez.

Bu tren istasyonu veya otobüs terminali olabilir. Sokak veya meydan olabilir fark etmez sigara içemezsiniz. Restaurant, cafe gibi yerlerde sigara içilebiliyor. Burada da nezaketen personele sigara içebilir miyim diye sorarsanız güzel olur. Ortada küllük göremeyeceğiniz için küllük istemek için de bahane olur.

Fransız bir arkadaşım 12 saat süren tren yolculuğu sırasında, 6 saat sonra bir peronda durduklarını ve aşağı inip sigara içtiğini söyledi. Etrafında 4 kişi toplanmış ve onlarda sigara yakmışlar. Hindistan’da turistseniz imtiyazlısınız demektir. Size karşı her zaman hoşgörü var.

Neticede sokakta kamuya açık yerlerde sigara içmeyin. Bir hint topluluğundaysanız da sigara içebilir miyim diye nezaketen sorarsanız bal kaymak olur.

 

Hindistan’a gitmeden önce yapılması gereken aşılar

Hindistan ve sağlık demişken aşı konusunu unutmamak gerekiyor artık bildiğin üzere kirli ve pis bir ülke. Hindistan’a gitmeden önce olunması gereken aşılar var.

Yurt dışına çıkmadan önce seyahat sağlığı çok önemli, hele Hindistan gibi ülkelerde.

Fakat sağlık konusu ayrı bir uzmanlık konusu, kişiye özel ve ciddi bir iştir. O yüzden buradan şu aşıyı yaptırın bu aşıyı yaptırın demem kesinlikle doğru olmaz.

Hindistan’a gitmeden önce yapılması gereken aşılar için öncelikle 444 77 34 numarasından seyahat sağlığı merkezini arayın ve gerekli bilgileri alın.

Size en yakın olan seyahat sağlığı merkezini http://www.seyahatsagligi.gov.tr/ web sitesinden öğrennin ve sağlık merkezine gidin, doktorunuzla görüşüp gerekli aşılarınızı yaptırın.

Ben Hindistan ile beraber Tayland, Nepal, Kamboçya, Laos gibi ülkeleri de gezdiğim için. Hepsinin aşını oldum.

Hindistan’a gitmeden önce yaptırdığım aşılar. Tifo , çocuk felci, tetenoz aşılarıydı. Ayrıca Hepatit A ve B aşısı da önerdi doktorum fakat bunları yaptıramadım.

Hindistan için en önemli aşı tifo aşısı

 

Hindistan’da ne yenir?

hindistanda ne yenir

Hindistan’ın en meşhur yemeği thali

Hindistan’a geldiyseniz baharat ve acıyla beraber yaşamanız gerektiğini bilmelisiniz. Hintliler baharata bayılıyor hemen hemen her yemeklerinde var.
Damak zevki kişiye göre değişebilir ama genel olarak hint yemekleri herkes tarafından beğenilir. Aslında Hindistan’da yemek konusu başlı başına bir blog yazısı, genel hatlarıyla bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle şunu bil Hindistan’da aç kalmazsın her yerde yiyecek bireyler var. Sokaklarda, tren istasyonlarında, hatta şehirler arası otobüslerin içinde. Ben tercih etmiyorum ama sokak yemeklerini yiyebiliyorsan kesinlikle aç kalmazsın.
Lüks restaurantlarda inanılmaz lezzetli yiyecekler var.

Şimdi sana en genel hatlarıyla Hindistan’da ne yenir bahsedeceğim.

Thali : Hindistan’ın kuzeyi farklı güneyi farklı bir kültür, dolayısıyla yemekleri de değişiyor. Değişmeyen bir şey varsa o da Thali. Her yer de bulabilir afiyetle yiyebilirsin.

Nan : Nan denilen şey bizdeki lavaş gibi fakat bir sürü çeşidi var. Butter nan, garlic nan, cheese nan. Oldukça da lezzetliler. Bazı yemeklerin yanında çapati veya nan veriliyor örneğin Thali gibi. Bazı yemeklerin yanında ise ayrıca satın almanız gerekiyor.

Dal : Dal denilen ise bizdeki mercimek çorbasına benziyor ama daha lezzetlisi. Onun da çeşitleri bulunuyor Dal ile başlayan yemekleri de afiyetle yiyebilirsin.

Hindistan’da etli yemekler: Hindistan’da et namına koyun eti ve tavuk eti bulabilirsiniz ama vegetaryan yemekler kadar yaygın değiller. Ayrıca Delhi Mumbai gibi büyük şehirlerde. Mc. Donalds, Burger King, Subway ve Dominos gibi zincirler bulunuyor. Dana eti buralarda da bulamazsınız. Veg veya Chicken burger yeniliyor.

Şimdi sana sihirli iki sözcük söyleyeceğim. Bunları hafızana kazı veya bir yere yaz.
İlki Char kila (çar kila ) 4 muz demek. Hindistan’da sokak yemeklerinden kaçınmak ve aç kalmamak için her yerde bulabileceğin bir atıştırmalık muz. Ayrıca Delhi Belly için de iyi geliyor. Sokak satıcılarına çar kila diyerek 4 tane muzu 20 rupiye alabilir ve açlığını bastırabilirsin.

Diğer bir hayat kurtaran ve kapalı olan meyve ise Nar. Nar için de sihirli sözcük “du anar “ iki nar demek. Bu iki narı çantana atarak vücudunuza sağlık depolayabilirsin. Nar çok fazla bulunmuyor bulunamadığı için de biraz daha pahalı iki adet nar icin 40-70 rupi arası makul fiyat. Ayrıca sokak satıcıları hint dili kullandığınız için çok memnun kalacaklar.

Bir diğer önerim ise Hindistan’a gitmeden önce yanınıza almanız gereken ve sizi kurtaracak olan kuru yemiş olacak. Ne kadar kalacağınıza bağlı ben iki hafta veya daha uzun kalacağınızı düşünerek 1 kilo fındık, ceviz, badem, kuru kayısı karıştırıp yanınızda bulundurun derim. Büyük şehirler de kapalı kuru yemiş Hindistan’da bulunuyor fakat her yerde bulamazsınız.

 

Hindistan’da ulaşım

Delhi Tac Mahal gidiş

Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler açısından en önemli şeylerin başında ulaşım geliyor. Gezerken bir şehirden başka bir şehire gitmek veya ulaşmak istedigimiz yere varmak bizim ana amacımız. Çünkü gezmek için buradayız.

Delhi ve Mumbai’de çok gelişmiş metro ağları bulunuyor şehir içi ulaşımda mutlaka metroyu tercih etmelisin. Detay için Delhi metrosu yazıma bakabilirsin. Ayrıca Jaipur’da metro var fakat sadece tek çizgi olduğu için pek kullanışlı değil.
Hindistan şehir içi ulaşımda en çok kullanacağın araç tuk tuk olacak 3 kişinin sığabildigi bu küçük motorlar ile istediğin her yere gidebilirsin. Tuk tuk şoförleri tıpkı Jaws gibidir her yerde üzerine atlayacaklar ve yüksek fiyat verecekler. O yüzden mutlaka pazarlık yapmalısın.

Tuk tuk için 1-2 km arası 50 rupi 2-5 km arası 70-100 rupi ideal ücret. 5-10 km arası da 100-150 rupi arası ödeyebilirsin. Daha fazla istiyorsa bil ki seni kazıklamaya çalışıyor.

Ayrıca rickshaw denilen insanların sürdüğü bisikletler de oldukça yaygın, ben etik bulamadığım için bu araçları kullanmıyorum.

Şehirler arası ulaşım için de paran varsa uçak tercih edebilirsin. Tüm büyük şehirlerde hava limanı bulunuyor. Eğer çok para ödemek istemiyorsan ve zamanın varsa Hindistan’ın çok gelişmiş tren ağları var. Daha fazla bilgi icin Tac Mahal’e nasıl gidilir tren yazıma bakabilirsin.

Şehirler arası ulaşımda diğer bir alternatif ise otobüsler. 200-300 km mesafeli şehirler arası ulaşım için otobüs tercih edilebilir. Yataklı veya koltuklu olarak iki seçenek var. Genelde otobüsler çok kirli oluyor bunu bilmende fayda var.

 

Hindistan’da konaklama

nahargart fort

5-7 yıldızlı ultra lüks otellerde de konaklayabilirsin. 200 rupiye kalabileceğin çok ucuz hosteller de bulabilirsin. Herkes için bir opsiyon var. Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler arasında konaklama da önemli. Herkes yattığı yerin temiz ve düzgün olmasını ister hele ki bu yer Hindistan ise.

Ben uzun dönemli gezgin olduğum için günlük 200-400 rupi arasında yerlerde konakladım. Bazıları çok kirliydi hatta sıcak su olmadığı için soğuk suyla duş aldığım yerler oldu. Bazı hosteller ise çok temiz ve konforluydu. Bütçene göre güzel bir otel veya ucuz bir hostel bulabilirsin.

Düşüncenizi Paylaşın