Hindistan Gezilecek Şehirler

Hindistan çok büyük bir ülke. Ülke demek bazen buraya haksızlık olur adeta bir kıta. Kuzeyinin iklimi, kültürü yemekleri hatta dili farklı güneyinin farklı. Hatta batısı ile doğusu içinde bariz farklılıklar var ama güney kuzey ayrımı daha belirgin.

Hindistan’da geçirdiğim 2 ay boyunca onlarca şehir gezdim yüzlerce gezgin ile konuştum. Herkesin rotası benzer veya birbirine çok yakındı. Bende bu bilgileri Hindistan’a gitmeyi düşünen gezginler için derlemeye karar verdim. 3 bölüme ayırarak, Hindistan’da görülmesi gereken şehirler listesi halinde yayınlıyorum.

Bunlardan ilki Güney Hindistan ve Rajastan’ın dışında gorulmesi gereken şehirler olacak. Kuzey şehirlerine ek olarak Delhi Mumbai gibi büyük şehirleri bu kapsama aldım mesafe olarak bir birine uzak olabilirler. Güney ve Rajastan bölgesi ise birbirine yakın şehirlerden oluşuyor.

Listeme başlamadan önce şu bilgiyi vermek istiyorum eğer Hindistan’a 1 haftalık veya 10 günlük bir zaman için geliyorsanız çizmeniz gereken rota Hindistan üçgeni de denilen.

Delhi – Agra Jaipur ve Varanasi olmalı. Haritada bir birine yakın olan bu üçgen gezginler ve turistler tarafından en çok rağbet gören şehirler. Diğer türlü Hindistan’ı gezmek için aylara ihtiyacınız var zamanınızı en efektif bu üçgeni kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Başkent Delhi’yi gezdikten sonra Tac Mahal’i görmeye Agra’ya geçersiniz sonrasında Jaipur ve Varanasi ile 1 haftalık tatilinizi sonlandırırsınız ve Hindistan’ın kalbine dokunmuş olursunuz.

Hindistan seyahati düşünüyorsanız buradan seyahat öncesi aşı işlemleriniz için bilgi alın.

Hindistan’da Gezilecek Şehirler

mehtab bagh

Hindistan’da gezilecek şehirler

1 Hindistan Genel Listesi

Hindistan’da genel olarak gidilmesi gereken yerlerin başında başkent Delhi var. Delhi kalabalığı ve kirli havası nedeniyle ön plana çıkıyor. İkinci olarak ise Hindistan’ın en büyük şehri olan Mumbai bu listede.

Tac Mahal’in bulunduğu Agra görülmesi gereken diğer bir şehirken ölülerin yakıldığı kutsal şehir ve Ganj’ın en belirgin şehri Varanasi.

Yoga’nın başkenti olan Rishikesh yoga ile ilgili biriyseniz mutlaka görmeniz gereken bir şehir.

Ayrıca Hindistan’ın üçüncü büyük şehri ve kısa bir dönem için Hindistan’a başkentlik yapmış olan Kalkuta şehride Hindistan’da görülmesi gereken şehirler listemde yer alıyor.

 

2 Rajasthan Bölgesi

Rajastan gezginlerin deyimiyle gerçek Hindistan Rajput krallığının kalbi olan Rajastan bölgesi Hindistan’ın en ilginç coğrafyası. İnsanları, kıyafetleri yaşam tarzları ve saraylarıyla insanı büyüleyen bir coğrafya.

Hindistan’ın Rajastan bölgesinde görülmesi gereken şehirler ise filler ile çıkılan Amber kalesi ile ünlü Jaipur, Mavi şehir Jodhpur , benim favori şehrim olan göller şehri de denilen beyaz şehir Udaipur, kutsal şehir ve Camel Festivali ile ünlü Pushkar ve çölde bir gece geçirdiğim ve inanılmaz bir deneyim yaşadığım altın şehir Jaisalmer

 

3 Güney Hindistan

Güney Hindistan kuzeyden tamamen farklı bir kültür yemekleri coğrafyası hatta dili ile kuzey Hindistan’dan ayrılıyor. Güney daha çok deniz ve kumsalda zaman geçireceğiniz kocaman palmiyeleri altında orman yürüyüşleri yapacağınız bir coğrafya Güney Hindistan’da görülmesi gereken şehirler ise. Goa, Kerala , Hampi ve Koçi. Değişik bir Hindistanla tanışmaya hazır olun.

Listeyi toparlayacak olursam.

 

Hindistan’da Görülmesi Gereken Şehirler Listesi

1 Genel Hindistan

2  Rajasthan Bölgesi

3 Güney Hindistan Bölgesi

  • Goa
  • Kerala
  • Hampi
  • Kochi

Düşüncenizi Paylaşın