Yaşıyorsun bu hayatı…  Ne zaman sosyal medyadan bir resim paylaşsam bu yorumu alıyordum. Her postumun her paylaşımın altına; Ooo yine gezmelerdesin, nereye gittin yine, bizi de götür, Yaşıyorsun bu hayatı gibi yorumlar alıyordum.

Gezdiğim yerleri anlatmaya, tattığım lezzetleri paylaşmaya, yaşadığım deneyimleri göstermeye, karşılaştığım problemleri aktarmaya karar verdim.

Sonra işe şu an okuduğunuz Web sitesini yaratarak, başkalarına da rehber olmakla başladım.

 

Gezmek bir tutku mu?

İnsanlara yardım etmek benim doğamda var. 2011 yılından beri IT üzerine yazdığım bir bloğum var. Bir çok insanın hayır duasını ve teşekkürünü aldım. (Eğer samimilerse cennet cepte) Şimdi çok daha büyük bir alan olan gezi üzerine rehber yazılar yayınlıyorum. Kendim gezerken oldukça eğleniyorum. Umarım sizlerde okurken hem eğlenir hem yararlanırsınız.

Hiç diğerleri gibi “Gezmek benim için bir tutku”.

“Gezmeden duramıyorum”, “Kendime doğru bir yolculuk bu”  gibi beylik laflar etmeyeceğim. Çünkü gezdiğinizde, yola cıktığınızda, yeni şeyler keşfettiğinizde vücudunuz mutluluk hormonu olan seratonin salgılamaya başlar.

İşte daha tatil başlamadan, sabah arabanıza ya da otobüsünüze bindiğinizde muhteşem hissetmenizin nedeni bu hormondur.

 

Merak ettiğin şeye dönüşürsün

Azra Kohen’in dediği gibi, Merak ettiğin şeyin etrafında döner dünya çünkü aşk aslında keşfetmek değil midir?

Beni de kendimden geçiren, yollara düşmeme sebep olan bu keşfetme güdüsü.

Mimar Sinan daha toy bir gençken, kendini diğer diyarlara merak içinde bulmuş.

Kendi ağzından şöyle söylüyor  ” Ustamın eli altında , tıpkı bir pergel gibi ayağım sabit olarak merkez ve çevreyi gözledim. Sonunda yine tıpkı bir pergel gibi yay çizerek , görgümü artırmak için diyarlar gezmeye istek duydum. Bir zaman padişah hizmetinde Arap ve Acem ülkelerinde gezip tozdum. Her saray kubbesinin tepesinden ve her harabe köşesinden bir şeyler kaparak bilgi, görgümü artırdım”

İşte Mimar Sinan’ı dünyanın gelmiş geçmiş en iyi mimarlarından biri yapan şey duyduğu merak.

Siz de Başka şehirlere,  başka ülkelere başka yaşamlara merak duyun. Bir Mimar Sinan da sizsinizdir belki.

Hatta bir şeyleri merak ederken bakarsın yolda karşılaşırız. Lütfen fikirlerini düşüncelerini veya eleştirilerini bana yaz.

bilgi@yasiyorsunbuhayati.com mail adresinden bana her zaman ulaşabilirsin.

Görüşürüz…

 

İLETİŞİM  FORMU