İrlanda’lılar Türkler hakkında ne düşünüyor

Bu yazımda İrlandalılar türkleri sever mi? ve İrlanda’lılar türkler hakkında ne düşünüyor anlatmak ayrıca İrlanda’lıların Türk’lere bakışı nasıl gözlemlerimi aktarmak için yazıyorum.

İrlanda’ya gitmeden önce İrlanda’yla ilgili birçok yazı okumuş, hatta filmler izlemiştim. İrlanda tarihiyle ilgili okuduğum bir bilgi beni çok şaşırtmıştı. Bunu sizinle de paylaşmak istiyorum.

İrlanda’da yetiştirilen en önemli temel besin kaynağı olan patatese, 19. y.y.’da bir hastalık bulaşmış ve bunun sonucunda patates yetişmemiş. Buna bağlı olarak da İrlanda’da 1845 ila 1852 yılları arasında büyük bir kıtlık yaşanmış. O dönemler, İngiliz idaresi altında olan İrlanda’ya İngiltere yardım etmediği gibi, yardım edilmesini de önlemiş.

İrlanda'lılar türkler hakkında ne düşünüyor

Drogheda United armasındaki ay yıldız

Açlık yüzünden nüfusunun yaklaşık 1 milyonu başta ABD olmak üzere yurt dışına göç etmişken, yaklaşık 2 milyona yakın kişi de açlıktan ölmüş. O dönemde Sultan Abdülmecid, Kraliçe Victoria’nın engellemelerine karşın, İrlanda halkına para yardımı yaptığı gibi, içi erzak dolu birkaç gemiyi de yardım olarak göndermiş. İngilizler, gemileri Dublin Limanı’na yaklaştırmayınca, gemiler yardımlarını, Drogheda Limanı’na boşaltmışlar. Bu nedenle İrlandalıların bizlere karşı vefa duygusu beslediği söylenir.

Hatta, 1923’te Lozan’da Türkiye ile alâkalı yapılan müzakerelerde, Avrupalı bütün delege ve temsilciler, Türkiye aleyhine oy verirken İrlandalı temsilcinin her oylamada Türkiye lehine parmak kaldırması dikkat çekmiş. İrlandalı temsilci sonradan bu hareketini, kendilerine yapılan yardımın çok sayıda İrlandalının hayatta kalmasına vesile olduğunu, o zor günlerde kendilerine insanca, dostça uzanan eli asla unutmayacaklarını ve her zaman desteklenmeye lâyık bir millet olduğumuzu söylemiş.

 

İrlanda’lılar türkler hakkında ne düşünüyor

İrlandalıların çoğu bu yardımı halen unutmamış durumda. Gemilerin yüklerini boşalttığı Drogheda kentinin futbol takımı olan Drogheda United’ın amblemindeki hilal ve yıldız şekli, bu yardıma karşı Türklere teşekkür manası ile tasarlanmıştır ve takım hala  bu sembolü kullanmakta.

1995 yılında Drogheda’nın kuruluşunun 800. Yıldönümü kutlamaları sırasında, Drogheda Belediyesince bir şükran plâket yaptırılarak yardım gemisini getiren Türk gemicilerin misafir edildiği eski belediye sarayının duvarına çakılmış. Belediye Sarayı şu an Westcourt Oteli.

İrlandalıl bir kısım asilzâde, yardımdan sonra padişaha mektup göndererek minnet duygularını göstermek istemiştir.

Hâlen Topkapı Sarayı Müzesi arşivinde saklanan mektupta:  “Aşağıda imzaları bulunan biz İrlanda Asilzâdeleri, Beyefendileri ve Sakinleri, Majesteleri tarafından acı çeken kederli İrlanda halkına gösterilen cömert hayırseverlik ve alâkaya en derin minnetlerimizi saygıyla takdim eder ve onlar adına Majesteleri tarafından İrlanda halkının ihtiyaçlarını karşılamak ve acısını dindirmek üzere cömertçe yapılan bin sterlinlik bağış için teşekkürlerimizi arz ederiz.” demişler.

İrlanda’yı daha yakından tanımak istiyorsan internette bulabileceğin en detaylı İrlanda Gezi Rehberi yazımı okumanı öneririm. Bu makale ile İrlanda’yı tüm detaylarıyla öğreneceksin.

İrlanda’lılar Türkler’i sever mi sevmez mi ?

2010 yılında yani büyük kıtlığın üzerinden tam 163 yıl geçtikten sonra, dönemin İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Mcaleese, Ankara’yı ziyaret ettiği sırada “İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı” diyerek tekrar bu eski hikâyeyi yad etmiş.

İrlandalılar, sohbeti çok seven hemen diyalog kurabilen insanlar. Ancak; İrlanda’da kaldığım süre içerisinde Türk olduğumu duyan İrlandalıların hiçbiri, bu acı hikayeyle ilgili hiçbir şey söylemedi. Bu nedenle yeni neslin bu hikâyeyi bilmiyor olabileceğini düşünmüştüm. İrlanda devleti, yaşanan Büyük Kıtlık zamanının unutulmaması için anma törenleri düzenlemekte.

Dublin’de Liffey Nehri kıyısında yer alan Büyük Kıtlık zamanını anlatan aşağıda resimleri olan bronz heykeller, bu dönemin ne kadar acı geçtiğini ve ne büyük felaket olduğunu anlatıyor.

Heykelleri dünyaca ünlü heykeltıraş Rowan Gillespie yapmış. Bu heykelleri görmenizi tavsiye ederim.

irlandalilar türkleri sever mi

İrlanda büyük kıtlık heykel

 

irlandaliların türklere bakışı

İrlanda büyük kıtlı heykellerinden biri

 

Düşüncenizi Paylaşın