Jaipur Gezilecek Yerler

Jaipur gezilecek yerler açısından çok zengin Rajastan bölgesinde turistlerin en çok tercih ettiği yer diyebilirim. Hindistan’ın hiç bir yerinde bu kadar çok turist görmedim.  Rajastan bölgesinde yer alan  Jaipur için pembe şehir deniliyor çünkü 1850 li yıllarda Galler prensi bu bölgeyi ziyaret etmeye geldiğinde şehirdeki tüm binalar pembeye boyanmış.  Delhi’nin 260 km güneyinde bulunuyor.

Jaipur Rajastan bölgesinin en çok turist alan bölgesi

4 milyon civarında insanın yaşadığı şehirde bir de hava limanı’da bulunuyor. Ayrıca Delhi, Agra gibi şehirlerde dahil bir çok şehire demiryolları ile bağlı durumda.
Şehir hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Jaipur gezilecek yerler listemize başlayalım.

Jaipur Gezilecek Yerler Listesi

 

01 Hava Mahal

Jaipur hava mahal

Jaipur şehrinde ziyaret edilecek yerlerin başında Hava Mahal geliyor. Jaipur old city ortasında yer alan bina 1799 yılında inşa edilmiş. Oldukça ilginç bir mimariye sahip olan yapı ortak alanın rüzgar alabileceği şekilde bir dizayna sahip. 5 katlı 953 adet penceresi olan sarayda bu kadar çok pencere olmasının nedeni cariyelerin dışarıya çıkmalarının yasak olması ve onların bu pencerelerden dışarıyı izlemeleri.

Bu yüzden bu saraya Hava Mahal yani rüzgar sarayı adı verilmiş. Binanın en üstüne çıkarak Jaipur Old City bölgesini izleyebilirsiniz. Pink city ve Jantar Mantar gözlem evine sadece birkaç yüz metre uzaklıkta.

 

02 Jantar Mantar Gözlemevi

Jaipur Jantar Mantar gözlemevi

Jantar Mantar gözlemevi Kral Jai Singh tarafından 1727 yılında inşa ediliyor. Jantar mantar oldukça ilginç bir isim gibi gelebilir, ama hintçe de oldukça mantıklı bir anlamı var. “Hesaplama aracı” anlamına geliyor. Jantar Mantar gözlemevinde göreceğiniz her bir aletin özel bir amacı var.

Günümüzde hala saati tam olarak doğru veren aletler oldukça dikkat çekici. Bu aletlerin anlamını ve ne işe yaradığını bilerek gözlemlemek ise en doğru yöntem. Bir çok turistin ilgi odağı olan Jantar Mantar için rehberler topluluklara anlatırken siz de benim gibi araya kaynayabilirsiniz.

Gözlem evinde zaman ve uzayı ölçen toplam 14 alet yer alıyor  en ilgi çekici olanı ise 27 metre uzunluğunda olan Samrat Yantra sundial aleti.

Hindistan’da astroloji ve yıldız haritalarının bu kadar gelişmiş olmasının en büyük nedeni bu gözlem evleri. Toplamda 5 adet Jantar Mantar var ve bunlardan en büyüğü Jaipuır şehrinde.

 

03 City Palace

Jaipur city palace

City Palace Hindistan kaliyet ailesinin Jaiupurda hala ikamet ettiği yer.Sarayın geniş avlusu bahçesi ve mimarisi hem hint hem babür mimarisinin izlerini taşıyor. Ek ücret ödeyerek kraliyet ailesinin yaşadığı yere girilebiliyor fakat her yerine değil giremeyeceğiniz bazı alanları da var.

City palace içerisinde sanat galerisi ve müze bölümü de yer alıyor. İçeri girerseniz bu alanları da mutlaka ziyaret edin derim.

Akşamları ise city palace içinde bir çok cazibe merkezinde olduğu gibi ışık ve ses gösterisi yapılıyor.

04 Amer Fort

Jaipur amer fort

Amer sarayı Amber sarayı’da deniliyor. Matao gölüne tepeden bakan bir zirvesinin üzerine inşa edilmiş .Jaipur şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta olan Amer Sarayı. Zamanında Moğol zulmünden korunmak için Hintlilerin sığınağı olmuş. Sarayı binlerce asker koruyormuş. Ne zamanki Moğollar eski gücünü kaybetmişler bugün ki Jaipur şehri inşa edilmeye başlanmış ve Hintliler aşağıya doğru taşınmaya başlamışlar.

Oldukça büyük ve geniş bir alana kurulmuş olan sarayın etrafını Çin seddine benzeyen kuleler sarmış durumda. Akşamları ışık ve ses gösterisinin eşlik ettiği yapı gerçekten görülmeye değer.

Saraya filler ile çıkılabiliyor ama ben turizm amaçlı hayvanların kullanılmasını doğru bulmadığım için yürüyerek çıktım.

Youtube’dan Amber sarayını da özel olarak çektiğim videoya buradan erişebilirsin.

05 Nahargarh Fort

Jaipur nahargarh fort

Nahargarh Fort diğer adıyla Tiger fort Jaipur şehrini tepeden gören bir zirveye inşa edilmiş. Kale Jaipur şehrini savunmak için 1734 yılında inşa edilmiş içeride topları hala görebiliyorsunuz.

Akşam gün batımında Jaipur şehrini tepeden izlemeni kesinlikle öneriyorum burada bulunmak için en iyi zaman akşam gün batımı saatleri.Kalenin arka bölgesi maymunların evi haline gelmiş durumda. Bir çok maymun etrafta geziniyor. Saray içerisinde ayrıca devlete ait bir restaurant ve küçük çaplı bir eğlence merkezi bulunuyor.

 

06 Monkey Temple

jaipur monkey temple

Jaipur gezilecek yerler listesinde son zamanlarda turistler tarafından çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi de Monkey Temple. Aslında burası oldukça eski bir hint tapınağı. Tapınağı binlerce maymun işgal etmiş durumda. İnsan canlısı olduklarını söyleyebilirim eğer beslerseniz oldukça hoşlarına gider.

Kötü olansa bu tapınak oldukça kirli ve bakımsız şehir merkezine 20 km lik bir mesafede bulunuyor. Gitmek için biraz uğraşacaksınız veya yerel turizm acentelerinden ya da otelinizden yardım isteyebilirsiniz.

 

07 Albert Hall Müzesi

albert hall müzesi

Ahbert Hall müzesinin diğer bir adı da Hükümet merkez müzesidir. İngiltere’de ki ünlü Albert müzesi model alınarak inşa edilen yapı islami ve gotik bir mimariye sahip. Müzenin kuruluış tarihi ise oldukça eski, devletin en eski müzesi olan Albert Hall museum 1887 yılında kuruluyor. Çeşitli silahlar, minyatür resim ve tanrıça heykellerinin yer aldığı müzede Osmanlı ve İran çinilerine de yer verilmiş. Ayrıca müze içerisinde bir de mumya var.

Geceleri ise Albert Hall müzesinin ışıklı görüntüsü görülmeye değer. Ben bina mimarisini içindekilerden daha çok beğendim .

Müzelerle ilgileniyorsanız Amparali müzesi ve Museum of Legacy müzelerini de ziyaret edebilirsiniz. Ben müze gezilerinden pek keyif almıyorum. Gerçekten ağzımın suyu akarak gezdiğim tek müze Louvre müzesiydi.

 

08 Jaipur Alışveriş

jaipur alışveriş

Jaipur alışveriş yapmak için harika bir şehir özellikle mücevher ve takı alanında rüştünü ispat etmiş bir şehir. Tabi mücevherden gerçekten anlamıyorsanız değerli taşlar satın almamanızı öneririm, kazıklanma olasılığınız oldukça yüksek.

Değerli olmayan taşlar ve takılar içinse daha iyi bir alışveriş mekanı olamaz bir sürü dükkan ve çeşit var. Jaipur şehrinde özellikle alışveriş yapabileceğiniz şeylerin başında değerli taşlar, gümüş takılar, bilezikler ve tekstil ürünleri geliyor.

 

09 Elefantastic

elefantastik

Ben kişisel olarak hayvanların doğadan koparılıp turizm amaçlı kullanılmasını doğru bulmuyorum. Eğer motorlu taşıtlar olmasaydı bir taşıma aracı olarak atlar, develer ve filler yoldaşlık etmek için kullanılabilirdi. Ama günümüzde motorlu taşıtlar var ve bu canlıların yeri kesinlikle doğa.

Tuk tuk şöförüm bana filleri görmek ister misin diye sordu. Ben de tabi ki görmek isterim dedim ama Elefantastik diye bir yer var oraya gitmek istemiyorum demiştim. Hayır hayır orası değil dedi burası Elephant Home diyerek beni bir sokak arasında büyük bir barakaya götürdü İçeri girdiğimde 3-4 tane fil bir oda içerisinde zincirle bağlı tutuluyordu. Sonradan anladım ki Fillere binmek için turistler buraya getirilebiliyor.

Fillerin mutsuz halini görmeniz lazımdı sonuçta onların yeri kendi doğaları, bir barınak içerisinde yaşamak için programlanmamışlar.

Elefantastic için, fillerin doğal ortamda yaşadığı bir park deniliyor. Dediğim gibi ben tercih etmiyorum sen yine de gitmeyi tercih edersen Jaipur gezilecek yerler arasında böyle de bir yer olduğunu bilmelisin.

Düşüncenizi Paylaşın