Jaisalmer gezilecek yerler ve çöl safari

Rajastan bölgesinde renkler ve şehirler bitmiyor, sıra geldi altın şehir Jaisalmer gezilecek yerler listesine.

Jaisalmer Rajastan bölgesinde yer alıyor ve The Golden City yani altın şehir olarak anılıyor. Bunun nedeni şehirdeki yapıların altın sarısı olması. Rajastan bölgesinde benim en sevdiğim şehir rengi altın sarısı olan Jaisalmer oldu.

Bu kocaman şehir Rajastan bölgesinin yüzölçümü en geniş şehri, Hindistan’ın ise üçüncü geniş şehri. Pakistan sınırında bulunan şehrin yüzölçümü 471 km.
Kurak bir iklime sahip olan Jaisalmer bölgesinde çöl sıcaklığı yazın 50 dereceyi buluyor. Bu çöl bölgesinde su bulmak ise zor. Turist olarak içme suyu bulmakta zorluk çekmiyorsunuz. Dükkanlarda 1 veya 2 litrelik içme sularından satım alabilirsiniz.

Şehrin en büyük geçim kaynağı ise turizm. Her yıl yüz binlerce insan bu altın sarısı şehri ziyaret ediyor. Jaisalmer bölgesinin diğer bir dikkat çeken özelliği ise gypsi denilen çingeneleri içinde barındırması özelikle gypsi kadınları dans ve şovlarıyla Jaisalmer şehrinin kültürel zenginliklerinden.

Fakat derin araştırmalar yaparsanız kast içerisinde bu kişilerin en alt seviyede olduğunu öğreneceksiniz.

Jaisalmer’a diğer şehirlerden tren yoluyla ulaşılabileceği gibi otobüslerle Rajastan bölgesinin bir çok şehrine gün içinde seferler düzenleniyor. Ayrıca şehir merkezine 70 km mesafede bir de hava alanı bulunuyor.

Şehir hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Jaisalmer gezilecek yerler nerelerdir, bu altın şehir de ne gibi aktiviteler yapılır deneyimlerimi aktaryım.

 

Jaisalmer Gezilecek Yerler

01 Jaisalmer Kalesi

Jaisalmer Kalesi
Listemin birinci sırasında diğer şehirlerde olduğu gibi şehrin kalesi olan Jaisalmer kalesi yer alıyor fakat bu kaleyi diğerlerinden ayıran bir şey var. Kraliyet ailesi yaşadığı gibi, kalenin içinde bir çok yerli halkında evleri var ve bu insanlar kalenin içinde yerleşik yaşıyorlar. Ayrıca diğer kalelerden farklı olarak içeride alışveriş yapacağınız ve yemek yiyebileceğiniz bir çok dükkan var.

Bu eski kale Rajput hükümdarı Jaisal tarafından 1156 yılında inşa ediliyor ve Rajastan bölgesinin en eski ikinci kalesi olarak tarihe adını yazdırmış durumda. Jaisalmer kalesine giriş ve etrafı gezmek için para ödemiyorsunuz müze bölümüne girmek içinse ücret ödemeniz gerekiyor.

Fakat saray, etraftakiler tarafından pek güvenli bulunmuyor, bir çok insan bu eski sarayın yıkılabileceğini düşündüğünden gezerken biraz tereddüt ediyor. O yüzden daha kalabalık olmayan sabah saatlerinden kaleyi ziyaret etmek daha mantıklı.

 

 

02 Haveli Evleri

haweli evleri
Haweli zamanının zengin bir tüccarı o ve oğullarının yaşadığı yan yana 5 konaktan oluşan evler kümesi ise Haweli evleri ismini almış. Jaisalmer kalesine sadece 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Etrafı hem yerli hem yabancı turistler tarafından işgal edilen Haveli konaklarının üçüncüsüne giriş ücretsiz diğer 4 konağa girmek için ise çok fazla olmasa da ücret ödemeniz gerekiyor.

19. yüzyılda inşa edilen Haveli taş işçiliği ve oymalarla süslü, görselliği ise insanı büyülüyor.

 

 

03 Jaisalmer Çöl Safari

jaisalmer cöl safari
Jaisalmer’da turistlerin en çok rağbet ettiği aktivite deve safarisi. Bu şehre geldiyseniz bu muhteşem aktiviteyi yapmadan ayrılmayın. Thar çölü şehre yaklaşık 30-40 km mesafede bulunuyor. Yerel dükkanlardan veya kaldığınız otel-hostelden safari aktivitesini satın alabilirsiniz.

Bir kaç yerden fiyat almanızda fayda var çünkü bazı turlar, turistlere oldukça pahalı teklifler sunuyor. Deve safarisinin birden çok çeşidi var isterseniz günü birlik satın alıp aynı gün içinde çölü ziyaret edip dönebilirsiniz. Bir gün veya iki gün kalmalı safari turları ise en çok rağbet gören seçeneklerden.

Eğer ben çöl insanıyım bu deneyimi  iliklerime kadar hissetmek istiyorum derseniz 30 güne kadar safari yapılabiliyor ve Thar çölünün diplerine kadar yol alabiliyorsunuz heyecan verici değil mi?

Ben bu aktiviteyi bir gün kalmalı olarak deneyimledim. Saat 3 civarında jeep safari ile başlayan yolculuğumuz çöle vardığımızda develer ile devam etti. 1 saatten fazla çöl üzerinde deve ile seyahat ettikten sonra konaklayacağımız alana kurulduk. Akşam gün batımı manzarası muhteşem. Sonra ise kamp ateşi yakılıyor ve akşam yemeğinizi yiyorsunuz.

Ekstra olarak bira satın alabilirsiniz. Birkaç ayrıntıya değinmem de fayda var. Çölün bu kısmı tehlikeli değil. Çöl köpeği, çöl faresi, çöl tilkisi gibi hayvanlar var. Benim sınavım ise akşam olunca etrafı saran yüzlerce karafatmaya benzeyen böceklerle oldu. Şu hayatta en az haz ettiğim şeydir kara fatma neyse ki bu problemi yüksek bir yatak bularak çözdüm.

Akşam kamp ateşindeki sohbet bitince 10-11 civarında uyku moduna giriyorsunuz. Bu sırada develer çözülüyor ve etrafta onlarca deve serbest bir şekilde geziniyor. Gece çölün sıcaklığı ise 10-15 derece seviyelerinde o yüzden yanınıza mutlaka kalın bir şeyler alın.

Kumların üzerine battaniye sererek çöl üzerinde uyumak muhteşem bir deneyim sabah ise gün doğumu manzarasını kaçırmadan uyanın derim.

 

 

04 Jain Tapınağı

jain tapınağı
Jaisalmer gezilecek yerler listesinde kalesinin içerisinde yer alan ilgi çekici bir tapınakta var. Jain tapınağı 15. Yüzyılda kum taşından yapılmış ve oymalarıyla dikkat çekiyor.

Sabah 08:00 akşam 15:00 saatlerinde açık olan tapınağa girmek için ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor ayrıca deri çantanız veya eşyanız varsa onu da dışarıda bırakmanız gerekiyor tapınak içerisine deri eşya ile giremiyorsunuz.
Hindistan vatandaşlarına ücretsiz olan tapınaktan turistler için ücret isteniyor.

 

 

05 Gadsisar Lake

jaisalmer gezilecek yerler

Gadsisar gölü diğer bir bilinen adıyla gadisar gölü 14. Yüzyılda Mihrace Gadsi Singh tarafından şehre su temin etmek için inşa edilmiş 1965 yılına kadar da böyle devam etmiş. Bu su kaynağının üzerinde bir çok tapınak inşa edilmiş durumda. Özellikle biraz nefes almak ve sakin zaman geçirmek için harika bir yer. Gölün üzerinde bot kiralayarak etrafı gezmek te mümkün.

 

 

06 Bada Bagh

jaisalmer bada bagh
Bada Bagh Jaisalmer şehir merkezine 5-6 km mesafede ve kesinlikle görülmeye değecek bir yer. Bu anıt mezar topluluğu 16. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar kraliyet ailesinin onurun inşa edilmiş.

Bu görkemli anıt mezar topluluğunu ziyaret etmek için en uygun zaman gün batımı saatleri. Arka taraftaki rüzgar tribünleri atmosferi bozmuş ama her şeye rağmen görülmeyi hak eden bir yer.

 

Rajastan bölgesinin diğer şehirlerini merak ediyorsan aşağıdaki yerleri de mutlaka okumanı öneririm.

Jaipur Gezilecek Yerler

Udaipur Gezilecek Yerler

Jodhpur Gezilecek Yerler

Düşüncenizi Paylaşın