Jodhpur Gezilecek Yerler

Pembe şehir Jaipur beyaz şehir Udaipur’dan sonra sıra geldi mavi şehir Jodhpur gezilecek yerler listesine. Jodhpur’a mavi şehir denmesinin nedeni diğer şehirlerde olduğu gibi bu şehrin de bir rengi olması. Jodhpur şehrinin rengi mavi. Tepeden baktığınızda şehirde bir sürü mavi ev göreceksiniz.

Jodhpur Rajasthan bölgesinin ikinci büyük şehri. Hindistan’ın en büyük kalesi de Jodhpur’da bulunan Mehrangarh kalesi. Eğer Jodhpur’da konaklayacaksanız kaldığınız yerin mutlaka bu görkemli kaleye baktığından emin olun.
Jodhpur şehrini gezmek için 2 gün yeterli

Aşağıdaki listede Jodhpur gezilecek yerler listesini göreceksin bir çok tapınak ve uzak olan gezilecek bir kaç yer de var ama onları listeme almadım.

Jodhpur Gezilecek Yerler

01 Mehrangarh kalesi

Mehrangarh kalesi
Mehrangarh söylemesi biraz zor biliyorum ama mavi şehrin üzerinde bir abide, tüm görkemiyle şehrin üzerinde duruyor.

1459 yılında Rajput kralı Rao Jodha, Jodhpur şehrini yeni başkent yapmak istediği için bu kaleyi inşa etmeye başlamış. 1562 yılında Babür imparatoru Ekber taht kavgaları nedeniyle zor günler geçiren Rajputlardan kaleyi alıyor, sonrasında Rojput’lar ile karşılıklı iyi ilişkiler neticesinde kaleyi geri veriyor.

Saat 09:00 ile 17:00 arasında açık olan Mehrangarh kalesine giriş için para ödemiyorsunuz, içeri girebilir etrafında dolaşabilirsiniz. Müze bölümüne girmek için ise 2018 yılında 600 rupi ödemeniz gerekiyordu. Her sene bu fiyat arttığı için senesini vererek fiyat yazıyorum, çünkü siz Hindistan’a gittiğinizde bu fiyat artmış olacaktır.

Kale içinde yerel çalgıcılar folklorik müzikler çalıyor, ayrıca hediyelik eşyalar almak isterseniz resmi bir müze shop’da var. Müze bölümünde ise 2. Mihrace Gaj Singh ait 15.000 den fazla eşya bulunuyor.

2012 yılında çekilen Batman kara şövalye yükseliyor filminin bazı sahneleri de bu kalede çekildiği için kale ayrıca dikkat çekiyor.

Mehrangarh için söyleneceklerin sonu gelmez bu muhteşem kale, Jodhpur gezilecek yerler listesinde ilk sırayı çok büyük bir farkla hak ediyor.

 

02 Jaswant Thada

Jaswant Thada
Mehrangarh kalesine çok yakın 1 km kadar mesafede Jaswant Thada bembeyaz görünümüyle size oradan göz kırpıyor.

Bu beyaz mermerden yapılmış muhteşem anıt mezar, 2. Mihrace Jaswant Singh adına 1899 yılında yaptırılmış. İçerisinde Rajput mihracelerinin sıralı olarak portreleri var hangi yıllarda ülkeyi yönettiklerini görebilirsiniz.
Özellikle kaleden sonra burayı da ziyaret ettiyseniz oturup bir şeyler içebileceğiniz bir cafesi ve dinlenebileceğiniz yeşil alanı var.

 

03 Umaid Bhawan Sarayı

Umaid Bhawan Sarayı
Listemin üçüncü sırasında Umaid Bhawan Sarayı var burayı özel yapan şey dünyanın yapılmış en son sarayı olması bu bilgiyi hostelimin sahibinden aldığımda çok şaşırmıştım. 1944 yılında yapılmış ve Jodhpur kraliyet ailesi burada yaşamaya devam ediyor.

Sarayın bir bölümü otele çevrilmiş durumda bu odalardan birinde kalmak için gecelik ortalama 600$ gözden çıkarmak gerekiyor.

Sarayın içerisinde müze olduğu gibi yemek yiyebileceğiniz bir restaurant da bulunuyor.Sarayın hemen girişinde çok ilginç bir alan da var. İçeride 10 civarında vintage araba bulunuyor. Roys rools , Cadillac, Shavrolet gibi 1900’lü yıllarda kullanılan vintage arabalar cam fanusun arkasında sergileniyor.

 

04 Saat Kulesi ve Sardar Market

jodhpur saat kulesi
Rajastandaysanız şehrin old city civarını gezmeden şehirden ayrılmayın. Jodhpur şehrinde iki tane old city bulunuyor. Bunlardan bir tanesi saat kulesinin etrafında olan ve şehrin merkezi denilen civar bölge.

Saat kulesi Old City’nin sembolü, otellerin çoğu bu civarda yer alıyor. Turistlerin çoğu da bu civarda konaklıyorlar. Restaurantlar, alışveriş yapılacak yerler kısacası şehrin kalbi burası.

Saat kulesinin etrafını Sardar Market sarmalıyor. Baharat, tekstil, hediyelik eşya… alışveriş adına ne varsa bu civarda hepsini bulabilirsiniz.

Yalnız şunu belirteyim kalabalık ve gürültü sizi çıldırtabilir. O yüzden bence bu bölgeyi dolaşın, alışverişinizi yaptıktan sonra hızlıca olay mahalini terk edin.

 

05 Blue City (Jodhpur Mavi Şehir)

jodhpur gezilecek yerler
Eğer ben dar ve ıssız sokakları gezmekten korkmam, yokuş-iniş fark etmez her türlü engeli aşarım diyorsanız. Sizi yukarıda bahsettiğim asıl Old City bölgesine davet ediyorum. Burada her biri mavi renkte eski evler bulunuyor. Dar sokakları çevreleyen binaların etrafında meraklı çocuklar sizi bekliyor.

Etrafında bir göl var sokaklardan adeta sular fışkırıyor, fareler nemli bölgeleri sevdiği için de gezerken bir çok fare gördüm. Eğer benim için sorun değil diyorsanız Blue City civarını mutlaka dolaşın derim.

 

06 Mandore Garden

Mandore garden Jaipur şehir merkezine 15 km mesafede, gitmek için tuktuk veya araba kiralayabilirsiniz.

Bahçeler ve yeşillikle çevrili yer biraz bakımsız. İçerisinde harika bir tapınak bulunuyor.
Şehir ve dağ manzarası eşliğinde dinlenebilirsiniz.

 

07 Zipline

Macera severler bu duruma çok sevinecek Jodhpur gezilecek yerler listesinde bir de zipline var.

Mehrangarh Kalesi’nin arka tarafından başlayan zipline toplam 6 etaptan oluşuyor ve uzun süren bir zipline macerası sizi bekliyor.

Rajastan bölgesinin diğer şehirlerini merak ediyorsan aşağıdaki yerleri de mutlaka okumanı öneririm.

Jaipur Gezilecek Yerler

Udaipur Gezilecek Yerler

Jaisalmer gezilecek yerler ve çöl safari

 

 

 

Düşüncenizi Paylaşın