Kathmandu Gezilecek Yerler

Kathmandu Nepal’in başkenti ayrıca en büyük şehri her yanı tapınak olan bu şehir benim için ayrıca önemli, 2 ay Hindistan 1 aylık Nepal seyahatimde ilk kez Türklerle karşılaştığım ve zaman geçirdiğim şehir oldu. Öyle de benimsedik ki bir birimizi kardeşten öteydik desek yeridir.

Gurbet ellerde insan en çok dildaş ararmış, gerçekten de çok doğru bir söz, tarafımdan defalarca teyit edilmiştir inanın. Nepal’de gezdiğim şehirler olan Chitwan, Pokhara ve Lumbini’den sonra başkent Kathmandu’da 10 gün sürem vardı.

Kathmandu dışında diğer şehirler ile ilgileniyorsanız, aşağıdaki listeden şehirlere gitmeden önce mutlaka bakın.

Nepal Chitwan Milli Parkı Rehberi

Buddha’nın doğum yeri Lumbini Gezi Rehberi

Pokhara Gezi Rehberi

Nepal’de görülmeye değer şehirlerin listesini ise buraya bıraktım.

Bu 10 gün Kathmandu için tabi ki oldukça fazla bir süre. Bu uzun süre içerisinde bu şehri deneyimleyecek oldukça fazla sürem oldu. Deneyimlerimi seninle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Kathmandu gezi rehberi sonrasında Kathmandu gezilecek yerler, bu şehirde nerelere gidilir ne yenir ne içilir hepsini öğreneceksiniz.

Kathmandu’yu daha yakından tanımaya başlayalım…

Kathmandu Hakkında

Kathmandu Nepal’in başkenti ve en büyük şehri. Nüfus yaklaşık 1.5 milyon civarında yanı başındaki Hindistan’a göre oldukça düşük bir rakam. Nepal’de en çok yapılan şakalardan bir tanesi de; Nepalliler bu kadar yoksulluğa rağmen niye bu kadar mutlular sorusuna verilen cevap. Çünkü Hindistanlı değiliz J Kalabalık olması bu güzel ülkeyi çok daha cazip hale getiriyor. Nepal’in en kalabalık şehri Kathmandu fazla kaldığınızda şehir sizi zorlamaya başlıyor ama birkaç gün geçirmek için harika bir şehir.

Kathmandu vadisinde ise yaklaşık 2.5 milyon insan yaşıyor. Vadi Lalitpur, Kirtipur, Madhyapur Thimi, Bhaktapur yerleşimlerini kapsıyor. Bunların hepsini gezmeniz mümkün değil o yüzden en önemli olan Kathmandu, Lalitpur (Patan Durbar Square ) ve Bhaktapur vadilerini gezmek size yeterli gelecektir. Bu üç yerinde durbar squarleri var ve turistik yerler. Ayrıca bu üç yerin farklı kumari’leri var. Kumari nedir diye soracak olursanız sizi buraya alalım.

 

Kathmandu’da Nerede Kalınır

Kathmandu gezisi için geldiyseniz konaklayacağınız yer mutlaka Thamel içerisinde olsun şehrin en turistik bölgesi ve her şeye her yere ulaşabileceğiniz en merkezi yer Thamel.

Kaldığım ilk hostel sessiz sakin bir Guesthouse’dı Thamel’e mesafesi 2.5 km kadardı 2 gün burada kaldıktan sonra Thamel içerisinde bir yere geçtim ve çok rahat ettim.

Sizde Kathmandu’da nerede kalınır sorusunun cevabını arıyorsanız doğru cevap Thamel olacaktır.

Yazılarımın hiç birinde kalacak otel veya hostel önerisi yapmıyorum. Kalacağınız yer bütçenize göre değişkenlik gösterir günlük 100 dolara konaklayan turist de bizden günde 3-5 dolara hostelde kalan gezgin de. J

Kathmandu Ulaşım

Kathmandu’ya uçakla geleceğinizi varsayıyorum, eğer Nepal’in başka bir şehrindeyseniz buraya her yerden otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Nepal dağlık bir bölge olduğu için şehirlerarası ulaşım bile oldukça sıkıntılı çok kısa mesafeleri saatler alarak kat edebiliyorsunuz. Eğer başka bir şehirden otobüsle gelecekseniz kesinlikle lokal otobüsleri kullanmamaya dikkat edin çok kalabalık çok dar koltuklu yollarda mahvolursunuz. Büyük turist otobüsleri var biletinizi mutlaka o otobüslerden alın. Bunların deri rahat koltuklu olanları var eğer bu otobüsleri bulursanız gözünüz kapalı alın. Otobüs bileti için pazarlık yapmayı da unutmayın.

Kathmandu şehir içi ulaşım

Kathmandu’da en çok kullanacağınız araçlar taksiler olacak. Taksilerin boyutu oldukça küçük ben küçük arabaları seviyorum daha az benzin harcadıkları için doğayı daha az kirletiyorlar. Bu taksilerle şehir içinde hatta diğer durbar squarelere gidebilirsiniz. Fiyatları fazla söyleyecekler mutlaka öncesinden pazarlık yapın.

Ben şehir içi ulaşımda taksiden çok otobüs ve minibüsleri tercih ediyorum. Çok daha ucuz oldukları için Kathmandu’da da durum böyle otobüsler kirli ama çok ucuz kullanabilirsiniz. Ayrıca Kathmandu şehir merkezinde küçük minibüsler de var. Bineceğiniz minibüsü önceden bilirseniz bu minibüslerde size para anlamında çok fayda sağlayacaktır konfor aramayın ama.

Dikkat etmeniz diğer bir konuda özellikle yakın kasabalara gittiğinizde otobüsle dönecekseniz otobüsün ne zaman sona ereceğini bilmek olsun. Ben Kathmandu’ya 2.5 saat mesafede olan Nama Buddha’ya otobüs ile gittim konaklamak için yer bulamadığımdan dolayı akşamüzeri geri gelmek zorunda kaldım. Saat akşam 6 ve Kathmandu’ya giden otobüsler bitmişti. Kathmandu’ya yakın bir yere otobüs vardı da Allahtan oraya gelip oradan Kathmandu şehir merkezine geçebilmiştim. Sözün özü geç saatlerde toplu taşıma otobüsü bulamayabilirsiniz.

 

Kathmandu Gezilecek Yerler

Nepal’in kutsal kenti Kathmandu’ya geldiyseniz burada gezilecek çok yer var buna emin olun. En az 3 gün ayırmanız gereken yer Kathmandu peki Kathmandu gezilecek yerler nereler beraber bakalım. Tabi ki gezilecek çok daha fazla yer var ama bir şehre gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler vardır işte bu liste kafanız karışmadan nokta atışı yapmanızı sağlayacak.

Durbar Square (Tarihi Durbar Meydanı)

kathmandu durbar square

Durbar Meydanı Thamel’in güneyinde kalan Kathmandu hatta Nepal’in en önemli meydanı burayı özel yapan 19. Yüzyıla kadar kral ve ailesi burada yaşardı. Krallığa ait tüm kutlamalar ve merasimler bu alanda yapılırdı. 1979 yılında Unesco dünya mirasına alınan alan kesinlikle atlamamanız gereken ve ilk ziyaret edilmesi gereken yer. Akşamları ışıklandırılıyor bu görüntü de oldukça hoş ve görülmeye değer eğer birden fazla kez gitme şansınız varsa veya oteliniz yakınsa akşam da gidip bir görün derim.

Kathmandu tapınaklar şehri. Durbar Suare etrafında her yerde büyük küçük, hatta bazıları o kadar küçük ki sadece bir taş olan birçok tapınak göreceksiniz. Bazıları hindu bazıları ise Budist tapınakları özellikle Kathmandu’da çok sayıda hindu da yaşıyor.

Kathmandu’da olduğu gibi Bhaktapur ve Patan’da durbar squareler var buraları da görün. Şimdi güzel güzel anlattım ama karın ağrısı yapacak bir şey var. Bu alanlar bildiğiniz şehir meydanı giren çıkan bir sürü insan var. Fakat turistlere bu alanlara giriş ücretli hem de öyle 1-20 lira değil 50-100 lira arası bir ücreti var. Bunlardan en pahalı olan Bhaktapur vadisi ben gittiğim zaman giriş ücreti 75 türk lirasına falan tekabül ediyordu. Peki her giren çıkandan paramı alıyorlar tabiki hayır Nepalliler rahatça geçip gidiyor eğer Nepal ve Hindistan’lıya benziyorsanız ücret vermeden girip çıkabilirsiniz. Turistler kabak gibi belli olduğu için kapıdaki görevli sizi çevirip biletinizi soruyor.

Diğer yandan 2015 yılında çok büyük bir deprem felaketi yaşamış Nepal’e yardım için bir fırsat olarak da görebilirsiniz bu durumu. Ben gittiğimde durbar square de bazı alanlar bile yıkılmıştı. Eğer bütçeniz varsa para ödemekten çekinmeyin eğer benim gibi çok düşük bütçelerle geziyorsanız bu alanlara arka sokaklarını dolanarak ücretsiz girme ihtimaliniz var.

 

Thamel’de alışveriş ve yemek içmek için zaman ayırın

kathmandu thamel

Thamel meydanı bir sürü dükkan, restaurant ve cafesi ile harika zaman geçirebileceğiniz kocaman bir alan. Sokakların her birinde bir birinden güzel kıyafetler, Trekking malzemeleri ve lezzetli yiyecekleri cafeler bulunuyor.

Trekking malzemesi satın alacaksanız özellikle Vietnam ve Taiwan ürünleri çok daha kaliteli oluyormuş. Tekstil kalitesinden anlayan birilerinin yanınızda olmasında fayda var mutlaka pazarlığınızı da yapın liste fiyatlarından çok daha düşük fiyatta satın almanız mümkün. Ben alışveriş meraklısı biri değilim hatta Türkiye’de bile sadece ihtiyacım olduğunda yeni kıyafet satın alırım. Buradaki çeşitlilik ve harika kıyafetler beni bile dinden imandan çıkarıyordu neredeyse param olsa mutlaka birçok şey alırdım. Eğer seyahatiniz uzun değilse ülkeye geri dönecekseniz mutlaka alışveriş için zaman ayırın.

Thamel içerisindeki taksi ve tuktuklar bazen can sıkıcı derecede sürekli bir yerlere gitmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Hindistan kadar rahatsız edici olmasalar da bilmenizde fayda var. Kibarca geri çevirebilirsiniz. Bazı tuktuk sürücüleri aynı zamanda uyuşturucu satıyorlar. Nepal’de en çok karşılaşacağınız sorulardan bir tanesi de “Do you need something” olacak. Bu da bilmeniz gereken diğer şey.

 

Monkey Temple at Swayambhunath

kathmandu monkey temple

Kathmandu gezilecek yerler listesinin bir diğer önemli öğesi Monkey Temple. Tapınağın asıl ismi Swayambhunath söylemesi zor olduğu için turistler tarafından kullanılan yaygın ismi monkey temple. Thamel de kalıyor ve yürümeyi seviyorsanız 2-3 km yürüyerek ulaşabilirsiniz taksi ile kısa sürece kapısına ulaşabileceğiniz gibi ana caddeden buraya küçük bir miktar ödeyerek minibüsle de gidebiliyorsunuz.

Swayambhunath Nepal’in en ünlü Budist tapınağı. Kathmandu’nun batısında bulunan tapınağa çıkmak için yüzlerce merdiveni tırmanmanız gerekiyor. Merdivenleri tırmanırken size bir sürü maymun eşlik edecek Kathmandu’yu tepeden görmenizi sağlayacak tapınağa giriş için çok fazla olmasa da bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor.

 

Pashupatinath

kathmandu Pashupatinath

Sırada Nepal’in en çok merak edilen yerlerinden biri var. Eğer Hindistan Varanasi’de bulunmadıysanız ölülerin yakıldığı Pashupatinath Nepal’de sizin en çok ilginizi çeken yer olacak. Tapınak Nepal’in en kutsal tapınağı olarak biliniyor Lord Shiva’ya adanmış tapınağa giriş ücretli.

Tapınağa giriş ücretli kompleksden ziyade açık havada yapılan ölü yakma ayini en çok merak edilen şey. Giriş ücreti yüksek olduğu için para vermek istemiyorsanız nehrin karşı tarafından ölü yakma ayinini izleyebilirsiniz. Fotoğraf ve video çekme bu ayine yapılan saygısızlık olarak görülüyor o yüzden fotoğraf veya video çekmenizi önermiyorum.

Ölü yakma ayini gece ve gündüz devam ediyor geceleri tenha ve pek turist bulunmuyor eğer ilginizi çekerse benim gibi gece gidip bu ritüelin tüm ayrıntılarını ruhunuzda hissedebilirsiniz.

Sadularla fotoğraf çektirmek Pashupatinath içerisinde en çok yapılan diğer turistik eylem J Sadular oldukça sıcak kanlı ve görüntüleriyle ilgi çekici. Çekinmeden yanlarına oturabilir sohbet edebilirsiniz. Yalnız fotoğraf çektikten sonra ücret ödemek zorundasınız. Zira Saduların başka geçim kaynağı yok. Nepal’de ot çok yaygın olmasına karşın yasal değil. Sadular yasal olarak ot kullanma hakkına sahipler akşama kadar kafayı çekip fotoğraf çektirmek keyifli olur mu bilemedim.

 

Circumambulate Boudhanath

kathmandu-Circumambulate Boudhanath

Bu Nepal’in tapınaklarının adını söylemek de yazmak ta çok zor gerçekten. Circumambulate Boudhanath Kathmandu içerisinde yer alan bir diğer önemli tapınak. İçerisinde bir de stupa yer alıyor. Stupa’lar nedir kabaca açıklayacak olursam, Buddha’nın yaşadığı, bir parçasını bıraktığı veya ona ait olan eşyaların bulunduğu yerlerdir.

Budistler gün batımı saatlerinde stupanın çeviresini dönerek dua ediyorlar, bir nevi tavaf gibi. Bu anları görmek için ziyaret edilmesi gereken saatlerde yine gün batımına yakın olan akşamüzeri saatleri.

 

Namo Buddha

namo buddha

Namo Buddha Kathmandu’nun güneyinde yaklaşık 2.5 saatlik mesafede bulunan bir Budist tapınağı. Stupa olan yer Budist geleneğinde Dünyanın en önemli kutsal yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Buddha’nın önceki yaşamına prens olduğu ve vücudunu aç olan kaplan ve yavrularına armağan ettiği yer olduğuna inanılıyor.

Namo Buddha’ya ait olan otelde konaklamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum yer olmadığı için ben kalamamıştım normalde aşırı kalabalık olmuyor ama iki büyük turist kafilesi oteli kapattığı için kalacak yer bulamadım ve Kathmandu’ya geri dönmek zorunda kaldım.

Otel süper temiz ve Tepeye bakan bir yerde. Bu arada Namo Buddha’ya çıkmak için benim gibi yürümeyi seçerseniz 1 saatten fazla bir tırmanız yapmanız gerekiyor. Taksilerle yukarı çıkabilirsiniz. Yol baya tozlu topraklı.

İşi güzel yanı sabah ayinine katılabilir ve Budist ayinini bu özel tapınakta deneyimleyebilirsiniz. Zamanınız varsa mutlaka görmeniz gereken bir yer.

 

Kathmandu Köyleri

Ben şehir yaşamı sevmem tapınak gezmek bana göre değil Nepal’e doğası için geldim diyorsanız. El değmemiş varlığını korumuş Kathmandu’nun hemen arkasında yer alan köyleri gezmenizi öneriyorum. Bunlardan en bilinenleri Kathmandu’nun güneyinde kalan Bungmati ve Khokana köyleri.

Özellikle Bungmati köyünün geçmişi 6. Yüzyıla kadar gidiyor. Depremde büyük hasar gören bu köylerde ziyaret edilebilecek yerler arasında.

 

Bonus Kumari’nin Evi

kathmandu gezilecek yerler

Nepal’in en eski ve ilginç geleneklerinden biri Kumari. Kumari geleneği belki de dünyanın en ilginç geleneğidir. Kız çocukları küçük yaşta bir takım korku testlerine tabi tutuluyor eğer bu testi başarı ile geçerse. Tanrıçanın ruhunun bu çocukta olduğuna inanılıyor ve çocuk tanrıça oluyorlar. Bir çok korku testine tabi tutulan bu çocuk eğer korkmazsa tanrıça olarak seçilmeye hak kazanıyor. Ta ki ilk adetini görünceye kadar adet gördüğünde masumiyetini kaybettiğina inanılıyor ve yeni kumari tekrar çocuklar arasından seçiliyor. Kathmandu vadisinde birden çok kumari bulunuyor. Kumari’nin evi Kathmandu durbar square çok yakın bir konumda. Nadir zamanlarda kumari pencereden dışarı bakıyor. Eğer çok şanslı iseniz onu görebilirsiniz kumariyi görmenin şans getireceğine inanıyor. Kumari ile göz göze gelen kişi ise kutsanmış sayılıyor.

Kumari’nin evini koruyan askerler kapısında bekliyorlar, nöbetçileri var yani.

Kumari adet görüp de görevini bıraktığında sosyal hayata adapte olması çok zor çünkü evden sadece yılda bir kez festival için şehri dolaştırılmaya çıkarılıyor. Geri kalan tüm zamanını evde geçirmek zorunda. İlginç olan başka bir şey de kumari sosyal hayata döndüğünde onunla evlenen kişinin çok fazla yaşamayacağına inanılması. Kathmandu’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri de Kumari’nin evi.

 

Kathmandu’da Ne Yapılır

  1. Durbar squareler gezilmeli
  2. Kumari’nin evi ziyaret edilmeli
  3. Thamel meydanında alışveriş ve restauranlarda yemek yenilerek keyifli vakit geçirilebilir
  4. Bir çok hindu ve Budist tapınağı ziyaret edilmeli
  5. Ölü yakma seramonisi izlenmeli
  6. Budist ayinlerinden birine katılmalı

Düşüncenizi Paylaşın