Tayland’ın Balayı Adası Koh Samui

Koh Samui Tayland’ın balayı adası olarak biliniyor. Tayland’ın ikinci büyük adası olan yer bünyesinde bir hava alanı barındırdığı için de ulaşımı kolaylaştırıyor. Tatilcilerin gözdesi olan Tayland adalarından biri olan Koh Samui’yi gezmek için bir çok nedeniniz var. Koh Samui gezi rehberi yazısında. Koh Samui Nerede, Koh Samui adasına nasıl gidilir, Koh Samui gece hayatı ve beachlerinden bahsedeceğim.

 

Phuket adasından sonra Tayland’a tatile gelenlerin en çok tercih ettiği lokasyon Koh Samui adası. Diğer adalardan biraz daha pahalı bunun nedeni ise şöhretini balayı adası olmasına borçlu olması. Gösterişli otelleri, Restaurantları ve

 

Koh Samui Nerede

Koh Samui Tayland’ın ikinci büyük adası. 228 km² alana yayılan ada. Tayland’ın güneydoğusunda Phuket’e oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Peki Koh Samui adasına nasıl gidilir.

koh samui nerede

 

Koh Samui Adasına Nasıl Gidilir

Koh Samui adasına gitmek için en hızlı ulaşım aracı uçak. Bünyesinde uluslarasası havalanı (Samui Airport) bulunduran adaya hem domestik hem uluslararası uçuşlara açık. Singapur, Malezya, Hong Kong gibi direk uçuşlar yapılabileceği gibi. Tayland’ın diğer önemli şehirleri olan Bangkok, Chiang Mai ve Phuket’ten adaya direk uçuşlar mümkün.

Surat Thani bölgesinden Koh Samui adasına feribotla geçmek de diğer bir ucuz ulaşım aracı. Phuket ve Phi Phi adası dahil Surat Thani bölgesinin bir çok yerinden Koh Samui adasına feribotla geçebilirsiniz.

Bu kadar geldiyseniz Koh Phangan adasına uğramadan gitmeyin derim. Koh Phangan Gezi Rehberi yazımda tüm detayları görebilirsiniz.

Ayrıca adanın meşhur Koh Phangan Full Moon Parti hakkında detaylar da bu yazımda.

Koh Samui Balayı ve konaklama

Koh Samui ne zaman balayı adası ilan edildi tam olarak bilmiyorum ama adanın adı balayı adası olarak çıkmış. Dünyanın her yerinden, balayı için çiftler bu adayı tercih ediyorlar haliyle bu da fiyatlara etki ediyor.

Normalde otel konaklaması için yer önermen yazılarımda. Koh Samui için balayı düşünüyorsanız konaklanacak en lüks otelleri sizi için sıralıyorum.

  • Banyan Tree Samui
  • Hansar Samui Resort
  • Ammatara Pura Pool Villa
  • W Retreat Koh Samui Hotel

Ben o kadar yükseklerden uçamam balayı adası olsun güzel bir otel olsun ama birazda bütçe dostu olsun diyorsanız aşağıdaki oteller sizin için.

  • Montra Hotel
  • Royal Beach Boutique Resort and Spa
  • The Nest Boutique Hotel Samui
  • OZO Chaweng Samui

 

Koh Samui Gece Hayatı

Koh Samui adası Tayland’ın en ünlü gece hayatı merkezlerinden bir tanesi. Gece klübü ve barların yoğunlukta olduğu barlar sokağının haricinde plaj klüpleriyle de meşhur. İşte Koh Samui gece hayatında eğleneceğiniz mekanlar.

Gece hayatı demişken, eğlenceye düşkünseniz Tayland Gogo Bar yazımı mutlaka okumalısınız.

Ark Bar:

Chaweng Beach 7 km uzunluğuyla Koh Samui’de deniz sefası yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sahil. Gündüzleri deniz ve güneşin keyfini süren turistler geceleri beachteki gece klüplerinde doyasıya eğleniyorlar. Bu eğlence mekanlarının en başında da çılgın partileriyle Ark Resort Bar geliyor.

Ateş dansı ve şovlarıyla gelen ziyaretçileri mıknatıs gibi çeken mekan aynı zamanda yemek için de imkan sağlıyor.

On street Bar:

Chaweng Beach üzerinde yer alan bir diğer eğlence mekanı ise on Street Bar. Farklı ve renkli giydirmesiyle sizi kendine doğru çekiyor. Ayrıca partiler için havuzu da var. Doyasıya eğleneceğiz mekanların başında geliyor.

 

Soi Green Mango :

Chaweng Beach’i şenlendiren bir diğer var ise sol green mango. Koh Samui eğlence merkezlerinden bir tanesi. Klasik beach cluplardan biri olan mekana yine turistlerin ilgisi büyük.

Eğlenebileceğin diğer mekanlar;

Coco Tams, Bar Solo, Nikki Beach Samui ve Woobar geliyor.

Ayrıca ada içerisinde Lady boyların eğlenceli şovlarının yer aldığı Cabaret’ler de eğlenmek için doğru adres.

Gece hayatı sayılmasa da Koh Samui içerisinde Muay Thai dövüşleri de pek bir ünlü. Sürekli dövüş anonsları yapa arabalarla karşılacaksınız.

 

 

 

Koh Samui Gezilecek Yerler

koh samui

Koh Samui’ye geldiniz 228 km² lik adada yapılacak şeyler deniz kum ve güneşten ibaret değil. Koh Samui gezilecek yerler ve muhteşem tapınaklarıyla size farklı deneyimler de sunacak. Koh Samui’ye gelince mutlaka görmeden gitmemeniz gereken Koh Samui gezilecek yerler listemizde bakalım nereler var.

 

Chaweng Plajı

Koh Samui adası denilince akla ilk gelen yer, Chaweng Beach’dir. 7 km uzunluyla Tayland’ın en uzun adalarından bir tanesi aynı zamanda en temizlerinden. Tayland’da bir çok ada ve kumsal gördüm bir çoğu resimlerde abartıldığı kadar değil emin olun.

Chaweng Beach bu plajlardan benim gördüklerimden arasında en iyilerindendi. Koh Samui merkezin hemen arkasında yer aldığı için ulaşımı oldukça kolay. İsterseniz restaurant ve otellerin şezlonglarını kiralayarak deniz keyfi yapabilir. İsterseniz bu uzun beachte kendinize uygun bir palmiye ağacının altına para vermeden ulaşabilirsiniz.

Plaj bu kadar uzun olunca kendi içinde Chaweng Plajı üç bölümden oluşuyor, kuzey güney ve orta. Kuzey bölümü daha çok aile ve yaşlı turistlerin tercih ettiği sakin koylardan oluşuyor. Orta tarafında barlar ve eğlence mekanları olduğu için daha kalabalık ve eğlenmek için özellikle tercih ediliyor. Diğer kızım ise dalgalı olduğu için çok daha sakin.

 

Maenam Beach

Benim için tatil demek deniz, kum ve güneş demek diyenlerdenseniz. Koh Samui adasında zamanınızın çoğunu sahillerde geçireceksiniz demektir. Chaweng Beach’ten sonra diğer bir gidilebilecek beach olan Maenam da güzel deniziyle sizi kendisine çekecek plajlardan.

Daha sakin ve kafa dinleyebileceğiniz bir plaj için iyi bir alternatif.

 

 

 

Wat Phra Yai (Big Buddha Temple)

Koh Samui’ye geldiyseniz görmeden gitmemeniz gerekenlerin başında Big Buddha Temple geliyor.

Tayland’ın çeşitli yerlerinde bulunan Big Buddha heykellerinin bir tanesi de Koh Samui’de. Merdivenleri tırmanmaya başladığınızad Big Buddha heykelinin size doğru baktığını göreceksiniz. Gezmek için çok fazla bir süreye gerek yok. Bilmeniz gerekenlerin başında ise Tayland’ın diğer tüm tapınaklarında olduğu gibi burada da kılık kıyafetinize dikkat etmeniz gerektiği. Omuzlarınız ve bacaklarınız kapalı olmalı.

 

Wat Plai Leam

Koh Samui’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Wat Plai Leam. Büyük Buddha’ya çok yakın sadece 10 dakikalık mesafede. Tayland’a geldiyseniz bir çok tapınak gezip gördüğünüze eminim. Tapınak gezmekten sıkılmış bile olsanız benim size tavsiyen mutlaka burayı görün.

 

Birkaç tapınak yan yana ve size görsel bir şölen sunuyor adeta sanat eseri. Chiang Rai’den sonra gördüğüm en ilgi çekici tapınaklar Wat Plai Leam’deydi. Çok kollu Budha heykeli ve şişko budha heykeli sizi kendisine çekecek.

 

Hin Ta & Hin Yai Rocks (Büyükanne Büyükbaba kayalıklar)

Hin Ta büyük baba demek Hin Yai ise büyük anne. Bu ilginç ismi almalarının bir nedeni ve hikayesi var. Kısaca özetlersem, çocuklarını aramak için denize açılan büyük anne ve büyükbaba kayıklarından düşerek okyanusa karışıyorlar ve hayatlarını kaybediyorlar.

Adı oldukça acıklı ama ismini verdikleri kayalıklar o kadar da acıklı durmuyor. Erkek cinsel organı ve kadın cinsel organına benzeyen görüntüleriyle kayalıklar Koh Samui adasında turistlerin gözde yerlerinden biri. Çok fazla vakit harcayacağınız bir yer değil kayalıkları gördükten sonra oturup biraz denizi dinleyebilir ve etrafındaki takı ve hediyelik eşya satıcılarından bir şeyler alabilirsiniz.

 

Koh Samui Mumified Monk (Mumya Keşiş)

Budist keşiş 1973 yılında ölüyor. İlginç olan şey ise meditasyon pozisyonunda ölüyor ve bedeni çürümeden on yıllardır meditasyon pozisyonunda öylece duruyor.

Gerçekten hayatımın en ilginç anlarından birine sahip oldum. Düşünsenize ölü bir insan cam faunusun içerisinde bedeni çürümemiş ve güneş gözlüğüyle yan yana duruyorsunuz. Güneş gözlüğü insanlar ve çocuklar korkmasın diye takılmış tabi ki.

Koh Samui adasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Mumified Monk.

Düşüncenizi Paylaşın