Nepal’de Yaşayan Tanrıça Kumari Devi

Kumari Devi nedir diye sorulduğunda Dünyanın en ilginç geleneklerinden bir tanesi, belki de en ilginci diye cevap verirdim. Akla mantığa sığmayan bir dini kavram, Kumari.

Kumari Sankritçede kaurmanya sözcüğünden türetilmiş anlamı Princess olan bir sözcük.

Daha bebek denilebilecek yaşlarda 3-5 yaşında özel bir heyet tarafından seçilen, bırakın çocuğu bir yetişkinin bile aklına gelmeyecek korkunçlukta testlere tabi tutulan bu çocuklardan en başarılı olanı Tanrıça Taleju’nun yeryüzündeki gölgesi olarak kabul ediliyor, Kumari olarak seçiliyor ve seçildiği andan itibaren ilk adetini görene kadar yaşayan tanrıça olarak Nepal halkı tarafından saygı ile anılıyor.

kathmandu gezilecek yerler

Kumari Devi’yi dilimin döndüğünce size anlatmaya çalışacağım bu satırları yazarken bile inanılmazlığı aklımı karıştırıyor. Detaylı olarak Nepal’de yaşayan Kumari Devi nedir gelin beraber bakalım.
Daha küçük yaşlarda ailesi tarafından Kumari olması için çaba gösterilen çocuklar, budist bir rahip, bir hindu rahip ve bir falcıdan oluşan heyet tarafından seçiliyor. Kumari seçildikten sonra kendisi için ayrılan tapınağa benzeyen evde ailesi ile birlikte yaşamaya hak kazanıyor. Kumari’nin ayaklarının yere değmesi kesinlikle yasak, tapınakta bulunduğu süre içerisinde ayakları asla yere değmiyor.

Yılda sadece bir defa festival sırasında dışarı çıkarılan Kumari, omuzlar üzerinde taşınarak halkı selamlıyor ve büyük ilgi görüyor. Gün içerisinde bazen penceresine çıkan Kumari ayrıca evinin etrafında toplanan turistlere de görünebiliyor.

Festival sırasında Kumari’yi görmek için videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer Kumari’yi penceresinde görürseniz bu sizin için iyi şans demektir, Kumari ile göz göze gelirseniz bunun tüm hayatınız boyunca size iyi şans getiren bir işaret olacağına inanılıyor.

Nepal’in başkenti Kathmandu hakkında daha fazla bilgi almak için burayı kullanın.

Resimde Kathmandu vadisinde Kumari’nin evi ve dışarı baktığı pencereleri görüyorsunuz.

kumari nedir

İlk adetini gördükten sonra’da kaldığı yerden çıkartılıp normal hayata karışıyor. Ölene kadar kendisine maaş bağlanan Kumari’nin sosyal hayata adapte olması ise oldukça zor.

Dışarıda arkadaşları ile oyun oynaması gereken çağda bir evin içinde esir hayatı yaşayan tanrıça, ilk adetini görüp Kumari görevi sona erdikten sonra, sosyal hayata karışabiliyor. Kumari evlenebilir, çocuk yapabilir, fakat inanışa göre Kumari ile evlenen kişinin çok yaşamayacağına dair bir inanç var. Kumari ile evlenen kişi uzun yaşayamadan ölüyor bu inanca sahip olan Nepal’liler Kumari ile evlenmeye yanaşmıyorlar.

İşte Kumari Devi ile ilgili en çok merak edilen Sorular

Kumari Nedir ?

Nepal’in geleneklerine göre Kumari, Kumari Devi veya diğer bilinen adıyla Yaşayan Tanrıça Nepal’i kötülüklerden koruyan, Tanrıça Taleju’nun yeryüzündeki gölgesidir. Dişi enerjiyi temsil ettiğine inanılır. Sankritçe kökeninde, prenses anlamına gelmektedir.

Kumari Nasıl Seçilir ?

Yaşan Tanrıça olan Kumari’ler Nepal’de bir Shakya kastına mensup olan veya Bajracharya ailesine mensup bir komite tarafından seçilir. Hindu ve Budistler tarafından saygı ile karşılanır ve kendisine inanılır.

Şu anda Nepal’de Kumari Kim ?

Kumari’lerin en önemlisi olarak görülen başkent Kathmandu’da yaşan Trishna Shakya eylül 2017’de yeni Kumari ilan edildi. Kumari ilan edildiğinde henüz 3 yaşındaydı.

Kaç tane Kumari Var ?

Nepal’de yaşayan 10 Kumari var. Bunlardan 9 tanesi Kathmandu vadisinde kalıyor. Kathmandu Vadisinde yaşayan Kumari’lerin bulundukları yerler. Kathmandu, Patan ve Bungamati bölgeleri.

Düşüncenizi Paylaşın