Lisinia yaban hayatı rehabilitasyon merkezi hakkında değerlendirme

Burdur Lisinia  yaban hayatı ve rehabilitasyon merkezi, diğer bir adıyla Lisinia doğal yaşam köyü içinde gönüllü olmak ve burada gönüllü olarak çalışmak nasıl bir deneyim?

Gönüllülük deneyimimden sonra şunu  açıkça söyleyebilirim ki, Lisinia yaban hayatı rehabilitasyon merkezi içerisindegönüllü olmak hiç de dışarıdan göründüğü gibi kolay bir şey değil.

Hele temmuz-ağustos gibi yoğun ve sıcak bir dönemde gidiyorsanız, yorulmayı göze alacaksınız. Ortam ve burada konaklamak nasıl diye sorarsanız, kesinlikle kadim dostluklar kuracağınızı ve daha önce yaşamadığınız paylaşımları yaşayacağınızı garanti edebilirim.

Öyle ki 1 hafta diye gelip aylarca burada kalan insanlar olduğu gibi, 1 hafta diye gelip 2 günde kaçan insanlar da var 🙂 Çünkü dediğim gibi gelen gönüllülerin beklemediği tarzda yorucu çalışmalar da olabiliyor. Benim gönüllü olarak çalıştığım dönemde buraya liseli bir kız kardeşimiz gelip 1 hafta 10 gün gönüllü olarak çalıştıktan sonra yaşadığı yer olan İstanbul’a geri dönmüş. Ancak; 2 gün sonra soluğu tekrar Lisinia’da almış. Nedenini sorduğumda ise İstanbul’a döndüğünde buradaki ortamı ve paylaşımı özlediğini söylemişti.

Lisinia yaban hayatı rehabilitasyon merkezi hakkında değerlendirme ve köyde yaşam

Lisinia yaban hayatı rehabilitasyon merkezi

Lisinia kulesinden Burdur Gölü manzarası

Öncelikle Lisinia köyü nedir, ne değildir bundan biraz bahsetmek gerekiyor

Lisinia doğal yaşam köyü, Öztürk abinin tek başına kurduğu ve şu ana kadar on binlerce ziyaretçi ve binlerce gönüllü desteği almış bir proje. Bu projenin meydana gelmesinin birden fazla sebebi olsa da en önemli sebepleri:

1- Öztürk abinin bir veteriner olması ve doğa aşığı bir aktivist olarak yaşamını sürdürmesi

2- Ailesini kanserden dolayı kaybetmesi.

Başka sebepleri olsa da bu saydığım iki sebep, Lisinia’nın kurulmasının temelini oluşturuyor.

Bu projenin pratikte ortaya koyduğu sonuçlar ise, doğal hayatta zarar görmüş hayvanları iyileştirip tekrar doğaya salmak.  Günümüzde yaşadığımız dönemden kaynaklı olarak bize dayatılan sağlıksız GDO’lu gıdaların,  vücudumuza bıraktığı zararlı etkileri minimuma indirecek organik tarım ürünleri yetiştirmek.

Bu gıdalar neler mi? Sağlık sistemimize iyi gelecek yağlar (Lavanta, çörek otu, keten tohumu, adaçayı), bunun dışında bitki çayları (adaçayı, lavanta) ve tüylü , tüysüz haşhaş ve çeşitli ezmeler..

Süreli kullanımda sağlığınıza fayda getirecek hatta belki de hastalıklarınızı dahi iyileştirebilecek olan bu besin takviyelerini Lisinia’yı ziyaret ettiğinizde güvenle satın alabilirsiniz. Dilerseniz sipariş vererek kendi adresinize de kargo edilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Böyle bir proje alanında insanların daha doğru beslenme düzenine geçmek için çalışması, tahmin edebileceğimiz gibi, bir takım kartelleri rahatsız etmiş durumda. Bu nedenle de, ne yazık ki Lisinia sayısız kez tacize ve saldırıya maruz kalmış. Hatta bir tanesinde burayı yakmaya bile çalışmışlar. Öztürk abinin kendi hesabından paylaştığı kundaklama anının kısa videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Lisinia Doğal Yaşam Köyü Nerede ?

Lisinia Doğal Yaşam Köyü, Burdur merkeze 40 dakikalık bir mesafede bulunuyor.

Açık adresi: Karakent köyü merkez alanı Lisinia, 15000 Merkez/Burdur diye geçiyor.

Eğer arabanız varsa navigasyon kullanarak gidebilirsiniz.  Lisinia nerede tıklayarak görebilirsiniz.

 

Arabanız yok ve toplu taşıma ile oraya ulaşmak istiyorsanız, böyle de bir yol da mümkün.  Lisinia Doğal Yaşam Köyüne toplu taşıma ile nasıl gidilir buradan görebilirsiniz.

 

Lisinia Giriş Ücreti

Lisinia doğal yaşam parkına giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Arabanızla kapıya kadar gidebilir, hatta boş ise arabanızla içeri dahi girebilirsiniz. Bunun için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok.

Bu proje, devletten hibe veya destek almadığı için, içeride satılan yağlar veya ürünlerden satın alarak, hem bu ürünlerden fayda sağlayabilir hem de bu sayede Lisinia projesine destek olabilirsiniz.

 

Burdur Lisinia yaban hayatı ve rehabilitasyon merkezi

Gönüllü olmak

Lisinia yaban hayatı ve rehabilitasyon merkezi

Lisinia’da gönüllü olmak

 

Öncelikle burası bir proje alanı, bu nedenle elinizi kolunuzu sallayarak “selam, ben geldim, gönüllü olmak istiyorum” demek pek doğru değil.  Gitmeden önce mutlaka Lisinia gönüllü formu adresine girerek iletişim bilgilerinden gönüllü olacağınızı bildirmelisiniz. Çünkü buranın sınırlı bir kapasitesi var ve projede iş planları gönüllü sayısına göre yapılmakta.

Peki aradınız ve müsait olduğunu gördünüz ve Lisinia’ya doğru yola çıkacaksınız, sizi neler bekliyor? Lisinia’da gönüllü olarak nasıl bir ortamla karşılaşacaksınız anlatayım.

Temel ihtiyaçlarınız olan yeme içme ve barınma, proje kapsamında doğal yaşam köyü tarafından karşılanmakta. Tabi ki  burada çarşaflarınızı değiştiren görevliler ve yemeklerinizi yapan aşçılar yok. Burada hem temizlik hem de yemekler, yine gönüllüler tarafından ortak şekilde yapılmakta.

Yemeklerinde çok çeşitli olduğunu söyleyemem. Etli ve lüks yemekler pek yok. Sabahları kahvaltıda yumurta v.b şeyler yapılırken, öğlen ve akşam yemeklerinde de pilav, makarna, mercimek çorbası ve sebze yemekleri de yapılıyor.

Siz gönüllü olarak kendi yemeğinizi veya konservenizi de getirerek kendi isminizi yazıp bir poşet içerisinde dolapta da muhafaza edebilirsiniz. Ancak; yiyeceklerinizi isminizi yazmadan dolaba koymanız, yiyeceklerinizin herkes tarafından yiyilebileceği anlamına gelmekte.

Konaklayacağınız alanın kapısında ise gönüllülere ait olduğunu bildiren bir levha bulunmakta ve bu levha ile konaklama alanı ile ortak alan birbirinden ayrılmakta. İki katlı tahtadan inşa edilen bu alanda, yine tahtadan yapılmış ranza ve şilte bulunmakta. Gönüllüler, verilen çarşafları yataklara kendileri sermekte ve yataklarını yine kendileri toplamakta.

Gönüllü alanında yemek veya çay yapabileceğiniz bir mutfak, üst katta yerini almış durumda. Alt katta ise lavabo ve banyo ihtiyacınızı karşılayan bir alan mevcut. Akşamları oturup sohbet etmek için piknik masalarından hatırlayacağınız oturaklar, gönüllülerin kullandığı bir diğer alan.

Lisinia Yaban Hayatı Koruma Merkezindeki Yaban Hayvanları

Yaban hayvanları, gönüllülere ayrılan alanın hemen üst bölümünde ve burası ziyaretçilere açık bir alan. Hayvanlar, yaban olduğu için kendi kafeslerinde tutuluyor ve açık alana bırakılmıyorlar. Et yiyen hayvanlar, derin dondurucuda tutulan tavuklarla beslenirken, diğer hayvanlar ise gönüllülerden arta kalan yiyeceklerle ve diğer atıklarla besleniyorlar.

Ortalıkta serbest dolaşan kedi köpekler

Eğer köpeklerden veya kedilerden korkan biriyseniz, Lisinia’da gönüllü olmak size göre bir şey değil. Proje alanı içerisinde, onlarca kedi ve köpek, serbest şekilde dolaşıyor. Köpeklerin özellikle burada yer almasının özel bir sebebi var. Burası bir köy olduğu için dağlarda kurtlar olabiliyor. Kurtlar şehre inmiyorlar ama yine de köpeklerin bulunması bir önlem olarak görülüyor. Kedi ve köpek seven biriyseniz, o zaman cennete hoş geldiniz 🙂

Düşüncenizi Paylaşın