Mısır Vizesi Almak için Gerekli Belgeler

Mısır vizesi almak insanlar için çoğu zaman bir işkence haline dönüşüyor, vize almak için gerekli belgeler neler. Mısır vizesi kaç günde çıkar gibi bilgiler her yerde farklılık gösteriyor bu durumda insanların kafasında karışıklığa neden oluyor.

Mısır vizesi için gerekli belgeler

Mısır’ın gizemli tarihi ve piramitlerin büyüsü dünyanın her yerinden insanları bu ülkeye bir mıknatıs gibi çekiyor. Yolculuklarım sırasında Kanadalılardan tutun da Avustralyalılara kadar bir çok insanın Mısır’a gitmek istediğine ve piramitleri kendi gözleriyle görmek istediğine tanık oldum. Gezmeyi seven türk turistler için durum farklı değil. Biz de bu tarihsel kökleri çok eskilere dayanan ülkeyi görmeyi çok istiyoruz. Mısır gelirinin büyük bir bölümünü turizm üzerinden karşılıyor. Hal böyle olunca bir çok ülkeden olduğu gibi türk vatandaşlarından da mısır vizesi almaları isteniyor.

Bu yazımda Mısır vizesi almak için gerekli belgeler nelerdir. Mısır vizesi kaç günde çıkar ve Mısır vizesi dilekçe örneği hakkında kesin bilgiler vereceğim.

 

Bir kaç ay önce Mısır vizesi almak için başvurdum, gerekli evrakların listesini sizinle paylaşarak bu kafa karışıklığına son vereceğim. Şimdi en basit sorudan başlayarak kafa karışıklığını giderelim. Mısır vizesi kaç günde çıkar?

 

Mısır Vizesi Kaç Günde Çıkar

Mısır vizesi başvurunuzu yaptınız, belgelerinizi teslim ettiniz. Peki Mısır vizesi ne zaman çıkar, vizenizi almak için kaç gün beklemeniz gerekir.

Mısır konsolosluğu Türkiye’de çok iyi çalışmıyor. Şuna emin olun Mısır’a seyahat etmek istiyorsanız vize işlemlerinizi schengen veya diğer vizeler gibi sadece bir kaç hafta önce başlatamazsınız.

Örneğin Mısıra gitmek için Ekim ayını tercih ettiyseniz işlemlerinize Temmuz ayından başlasanız iyi edersiniz. Evraklarınızı bir hafta içinde toparladınız. Randevunuzu alıp teslim ettiniz, Mısır vizesi için gerekli belgeleri teslim ettikten sonra bir kaç ay bekleyebiliyorsunuz. O yüzden aman dikkat edin evraklarınızı erkenden verip bir kaç ay bekleme süresi bırakın.

 

Mısır Vizesi Dilekçe Örneği

Mısır vizesi almak için konsolosluğu ziyaret nedeninizi belirten bir dilekçe örneği sunmanız gerekiyor. Aşağıda bir dilekçe örneği paylaşacağım. Ben basit haliyle bu dilekçeyi paylaşıyorum siz üzerinde oynama yaparak zenginleştirebilirsiniz.

 

To attention of Consulate Of Egypt, Istanbul
Visa Department

To Whom It May Concern;

As a Turkish citizen who has passport number ….Pasaport numarası….  I want to spend some part of my annual vacation in your country as a tourist, for the dates between 01/12/2018 and 01/01/2018  (kalacağınız tarih aralığını kendinize göre yazın)

All expenses will be covered by myself during this travel time.

I would kindly request to have your visa .

Best regards

İsim Soyad

İmza

 

 

Mısır Vizesi Almak için Gerekli Belgeler

Sıra geldi Mısır vizesi almak için toplamanız gereken evrakların listesine, sözü çok uzatmadan direk toplamanız gereken evrakların tam listesini yazıyorum.

  • 3 adet 5×5′ lik biyometrik resim ( fotoğraf çektirirken bu ölçülerde olması gerektiğini ayrıca belirtin) Konsoloslukta bir adeti forma yapıştırıyorsunuz.
  • Mısır vizesi başvuru formunu doldurup teslim etmelisiniz.
  • İngilizce yazılmış dilekçe ( gidiş amacınızı, seyahat tarihlerini ve vize tarihlerine uyulacağını beyan etmeniz gerekiyor)  çalışanlar için iş yerinden alacağınız izin yazısı.
  • Tam vukuatlı ikametgah (e-devlet çıktısı kabul edilmiyor) ıslak imzalı kaşeli olmalı.
  • Uçak bileti ve otel rezervasyonları
  • Pasaportunuzun ön sayfasının renkli fotokopisi 2 adet
  • Kimliğinizin arkalı önlü renkli fotokopisi 2 adet.
  • Mısır vize ücreti 175 TL vize ücreti pasaport alırken ödeniyor.

Belgeleri teslim ettikten sonra vizenizi alma süreniz 40-50 gün civarında oluyor. Bu süre içerisinde pasaportunuzu konsolosluğa teslim ettiğiniz için kullanamazsınız. Pasaportunuzu bu süre içerisinde kullanmanız gerekirse konsoloslukta bu durumu belirtin sizden bir yazı alarak pasaportunuzu teslim edebilirler.

Yorum bölümünü kullanarak, konsolosluğa giderken veya gittikten sonra yaşadığınız deneyimleri yazın lütfen.

Mısır istanbul konsolosluğuna ulaşmak isterseniz aşağıdaki telefonlardan ulaşabilirsiniz

0212 324 21 60
0212 324 21 33

Düşüncenizi Paylaşın