Hindistan’ın Kalbi Mumbai Gezi Rehberi

Mumbai , eski ve bilinen diğer adıyla meşhur Bombay. Mumbai  gitmeden önce, beni çok korkutan bir şehirdi. Hindistan’da 1 ay geçirmeme rağmen Mumbai şehrinden çekiniyordum. Daha fazla kalabalık ve kaos istemiyorum. Delhi’de kaldığım 1 hafta boyunca zaten bu kaosu tüm iliklerimde hissetmiştim  daha fazlasına gerek yok diye düşünüyorum.

Mumbai’de geçirdiğim 1 haftadan sonra korkularımın yersiz olduğunu anladım. Delhi kadar korkunç değilmiş. Daha medeni, daha düzenli, daha derli toplu daha bir şehir gibi şehir Mumbai. Öyle ki Coloba bölgesinde dolaşırken kendimi Hindistan’da değil de Avrupa’da bir kentte gibi hissettim. Gotik mimarisi Avrupa binalarını kıskandıracak nitelikte.

Mumbai’de beni asıl şaşırtan şey Hindistan’ın bu en büyük şehrinin içerisinde  metro olmamasıydı. Mumbai Hindistan’ın en gelişmiş şehri. Finans, ticaret ve Bollywood’un merkezi olmasına rağmen yer altından geçen bir metro hattı yok, metro yerine doğu ve batı kanadında iki adet banliyö tren var. Mumbai’de ulaşım bölümünde bu konuya detaylı değineceğim.

Önce Mumbai şehri hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

 

Mumbai Gezi Rehberi

mumbai gezilecek yerler

Mumbai’nin en zengin kişisine ait bina olan Antila

Mumbai Hakkında

Mumbai 1995 yılına kadar Bombay ismi ile biliniyordu. Eğer yaşın müsaitse eski filmlerde veya dizilerde mutlaka karşılaşmışsındır Bombay ismiyle. Ben de bu ismi filmlerden ve dizilerden biliyordum. Şunu da itiraf edeyim. Hindistan’a gelmeden önce Bombay ve Mumbai şehirlerini farklı yerler sanıyordum…

Mumbai, Hindistan’ın Maharastra eyalerinde yer alıyor, aynı zamanda bu eyaletin başkenti. Mumbai Hindistan’ın en büyük, dünyanın ise dokuzuncu büyük şehridir.

Mumbai şehri, Hindistan’ın film endüstrisinin kalbi aynı zamanda, bizim daha çok Bollywood olarak bildiğimiz sinema sektörü bu şehirde. Finans ve ticaretin de başkenti. Hal böyle olunca da Hindistan’ın bir çok şehrinden göç almış bir şehir, tıpkı bizim İstanbul gibi. Her kültürden, her dinden her medeniyetten insan bulunuyor bu şehirde.

16 Yüz yılda Portekizliler Mumbai bölgesini keşfediyorlar. O yüzyılda Portekiz denizlerin fatihi. Bu dönem farklı bölgelere yelken açarak yeni sömürgeler aranan en yoğun dönem. İşte bu dönemde Portekizliler Mumbai’yi keşfederler buraya iyi körfez anlamına gelen Bom Bahi adını verirler. İngilizlerin bölgeye hakim olmasından sonra bu isim Bombay halini alacaktır.

Portekizliler denizlerde olan hükümdarlığını yavaş yavaş kaybediyorlardı, güç kaybeden Portekizliler 1661 yılında İngilizler ile olan iyi ilişkilerinden dolayı Mumbai şehrini İngilizlere bıraktı. İngilizler ise şehri İngiliz Doğu Hindistan Şirketine kiraladı.

Şimdi diyeceksiniz ki bu nasıl oluyor. Bu bilgiye sahip olduğum için kendimi biraz övmek istiyorum ama neyse sonra kendini beğenmiş diyecekler, beni bilen biliyor 🙂

Hindistan Sömürgesi

İngiltere bir krallık, bir devlet gibi düşünün, ve bu krallık içerisinde şirketler var. İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’de bu şirketlerden bir tanesi. Krallık bu şirketlere sahip olduğu sömürgeleri para karşılığında kiralıyordu.

Bu şirketler bu sayede bu kara parçalarına, dolayısı ile insanlara sahip oluyorlardı. Çünkü inanması güç ama bu şirketlerin kendi askerleri vardı. Öyle ki zamanında bazı şirketlerin asker sayısı devletin asker sayısından fazla hale bile gelmiş. Tabi bu durum İngiliz hükümetinin hoşuna gitmiyor ve askerleri sonrasında kendi bünyesine bağlayamaya karar veriyor.

Bu şirketler kiraladıkları kara parçalarını istediği gibi yönetebiliyorlardı. Mumbai aslında 7 adadan oluşan bir kara parçası 1817-1845 yılları arasında büyük bir proje ile  adalar birleştirilerek bugün yaşanılan Mumbai şehri inşa edilmiş oldu. Mumbai büyük bir şehir en yukarısından en aşağısına inmek trafiksiz halde bile saatler alıyor.

1900 lü yılların başında özellikle liman ticaretinde önemli bir şehir haline gelen Mumbai nüfusu 1 milyonu geçiyor. Büyük şehir haline gelmesinden dolayı yeni iş olanakları doğuyor ve şehre doğru hızlı bir göç başlıyor, bugün Mumbai şehri Hindistan’ın en kalabalık şehidir.

 

Hindistan hükümeti 1995 yılında  Bombay isminin İngiliz sömürgesinden miras kaldığını ve İngiliz sömürge günlerini hatırlattığını düşündüğü için Bombay ismini Mumbai olarak değiştiriyor. Mumba kökünden türeyen isim ise aslında bir hint tanrıçası olan Mumba’nın ta kendisi.

 

 

Mumbai Nerede

mumbai nerede

Mumbai’nin harita üzerindeki yeri

Mumbai Hindistan’ın batı kıyısında yer alan bir sahil şehri. Maharaştra eyaleti içerisinde yer alıyor ve eyaletin başkenti.

+5.5 zaman diliminde yer alıyor ve tüm Hindistan gibi burada da gün ışığından yararlanılmıyor.

Mumbai başkent Delhi’ye oldukça uzak ortalama 1450 km mesafe var. Arabayla veya otobüsle gitmenizi tavsiye etmiyorum çünkü Hindistan yollarında bu otobüslerde neler çektiğimi gelin bana sorun. Delhi’den Mumbai’ye geçmek istiyorsanız mutlaka uçak kullanın. Yer bulabilirseniz tren de bir alternatif ama bir günden fazla sürüyor.

Hindistan’ın başkenti Delhi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

 

 

Mumbai Nüfusu

Mumbai nüfusu 21 milyonun üzerinde Hindistan’ın en kalabalık şehri fakat Delhi ile kafa kafaya gidiyorlar.Başkent Delhi’de  nüfus hızlı bir şekilde artıyor. Son zamanlarda Mumbai’yi geçmiş bile olabilir.

Hindistan nüfusu öngrülemez şekilde arttığı için sayılara pek takılmamak gerektiğini düşünüyorum. Mumbai en kalabalık birinci veya ikinci şehir gibi düşünebilirsiniz.

İş olanağı bu iki büyük şehirde fazla olduğu için sürekli göç alıyorlar.

 

Mumbai’de Ulaşım

Mumbai ulaşım

Eveeeet geldik en önemli konuya Mumbai şehrinde ulaşım emin olun gezilecek, görülecek yerlerden çok daha önemli. Ulaşımın nasıl sağlanacağını biliyorsanız gitmek istediğiniz yerlere en kolay ve hızlı şekilde gidebilirsiniz.

Diğer türlü bu kalabalık ve koca şehir sizi yutabilir o yüzden ulaşım konusunu iyi okuyun diyorum.

İlk bilmeniz gereken şey Mumbai’de yer altında metro yok. Şehrin batı kanadını ve doğu kanadını saran iki banliyö treni var. Bu trenleri kullanarak şehir içerisinde gitmek istediğiniz yere çok ucuza gidebilirsiniz. Ben kuzeyden güneye gelmek için sadece 10 rupiye tren bileti alıyordum 0.50 kuruş falan yapıyor. Delhi metrosunu kullanırken bile 30 rupi veriyordum. Yani bu banliyö trenleri ucuz ulaşım için mükemmel bir seçim fakat yoğun saatler olan 7-9 ve 5-8 arası kul-lan-ma-yın.

 

Mumbai ulaşım konusunda bilmeniz gereken ikinci şey şehrin güney bölgesinde tuk tuk bulunmuyor. Bunun yerine bizde ki gibi taksiler var. Mumbai şehrinin güneyinde tuk tuk yasak. Kuzey tarafında ise yine sizi her yerde tuk tuklar karşılıyor.

Bu taksiler ile bir yere giderken yine her zamanki gibi pazarlığınızı önceden yapın veya taksimetreyi açmasını isteyin.

 

 

Mumbai’de Kaç Gün Kalınır

Mumbai büyük bir şehir, kaç gün kalınacağı sizin tatil planınıza bağlı. Yıllık izninizden 2 hafta kullanıp Hindistan’a gelmişte olabilirsiniz. İşiniz gücünüzü bırakıp gezmeye de çıkmış olabilirsiniz. Mumbai’de 2 gün de geçirebilirsiniz 2 hafta da tamamen sizin gezi planınıza bağlı.

Fakat asgari düzeyde gezilecek yerleri gezeyim, görülecek şeyleri göreyim derseniz Mumbai’de 2-3 gün kalmak yeterli olacaktır.

 

 

Mumbai’de Nerede Kalınır

Mumbai büyük bir şehir en yukarısından en aşağısına trafiğe takılmadan trenle bile gelseniz bir saati geçen bir yolculuk yapmanız gerekiyor.

Kuzeyinden güneyine kadar gezdim ve turistik olarak kalmak için en uygun yer Colaba bölgesi. Mimarisi ve Gotik tarzı binaları ile turistleri kendine çekiyor. Ayrıca gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğu Colaba bölgesinde ve etrafında toplanmış durumda.

Mumbai’de nerede kalınır sorusunun tek bir cevabı var Colaba. Tabi turistik bir bölge olduğu için burada konaklama fiyatları oldukça yüksek o yüzden Mumbai’nin güneyine ne kadar yakın bir bölgede konaklarsanız sizin için şehri gezmek o kadar kolay olacaktır.

 

Diğer bir önemli husus  Mumbai şehri için rush hours denilen işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde yolda olmamanız, özellikle banliyö trenlerine binmemeniz. Çünkü bu saatlerde trafik çile halini alırken trenler kapasitesinin 3-4 katı insan taşıyor.

Akıl ve ruh sağlığınız için rush hours  saatlerini ya bir cafede veya restaurantda geçirin ya da otelinizde olun. Sonra bu yazının yorum bölümünden bana teşekkür edersiniz.

Eğer iyi bir sürücüyseniz motosiklet kiralayarak şehri gezmeniz de mümkün. Bunlar ucuz yollu şehri gezmenin yolları.

 

Ben böyle geziyorum çünkü bütçem kısıtlı, ve bu durum kesinlikle marifet değil. Param olsaydı daha kaliteli gezerdim, daha iyi restaurantlarda yemek yerdim. Eğer sizin paranız varsa seyahat acentelerinden yardım alabilirsiniz veya şehirde şöförlü araba tutun veya taksi kiralayın şehri en kolay ve hızlı gezmenin yolu bu.

 

 

Mumbai Hava Alanı

Mumbai hava limanı

Mumbai hava limanı nerede

Türkiye dahil dünyanın bir çok yerinden Mumbai Hava alanı Chattrapathi Shivaji Airport’a gelmek mümkün.

Mumbai hava alanı son derece modern bunun nedeni hava limanı bünyesinde yakın bir zamanda yeni terminal binaları eklenmesi. 2014 yılında büyük bir çalışmaysa hava limanı genişletildi.

Mumbai hava limanı şehrin kuzey bölgesinin içerisinde havalimanından şehir merkezine gitmek çok zor değil. Uçaktan indikten sonra şehir merkezine giden otobüslere binebilir. Veya taksi veya tuk tuk seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

 

 

Mumbai’de Ne Yapılır

Mumbai şehrine geldim eeee ne yapacağım şimdi.. Öncelikle Mumbai’ye hoş geldin. Fakat şuna eminim ki bu satırları yolculuğun öncesinde veya işlerini erteleyen biriysen yolculuğun sırasında okuyacaksın. Şuna emin ol bir şehrin içinde olmadan o şehrin rehberini okumak sana bir şey katmayacak. Şehre gelip görülecek yerleri görüp yapılacak şeyleri yaptıktan sonra okuduğun bu rehber yazı, anlam kazanmaya başlayacak.

Dolayısıyla sana söyleyeceğim yerlerin isimleri ve şunları yap buraları gez önerileri havada kalacak. Bu rehberi okuduktan sonra kendin aşağıdaki yerleri gezince kafanda hem isimler hem de yerler oturmuş olacak.

 

Mumbai’de gezerken en çok keyif alacağın yer Colaba bölgesi olacak. Gotik tarzdaki binaları sana Avrupa’da geziyormuşsun hissi uyandıracak bu bölgeyi keyifle gezebilirsin. Leopard cafe’de oturup öğlen yemeği veya akşam yemeğini yiyebilirsin. Burası 2008 yılındaki terörist saldırıdan sonra ayrıca bir önem kazandı.

Ben tek başıma sokaklarda dolaşıyorum ve bundan korkmuyorum ama sana tek gezmeni hele ki kadınsan önermem. Dhavari gecekondularını bir taksi kiralayarak Asya’nın  en büyük gecekondu mahallesini görebilirsin.

 

Mumbai’nin meşhur sokak yemeklerini tadabilirsin. Bu önerim opsiyoneldir ben Hindistan’da birkaç kere sokak yemeği yedim. Hastalanmamak için uğraşıyorum çünkü bana bakacak kimse yok . Sen sokak lezzetlerine düşkünsen Mumbai’de mutlaka sokak yemeklerini tatmalısın.

 

 

Mumbai Gezilecek Yerler

Mumbai şehri Hindistan’ın diğer tarihsel şehirleri gibi çok eski ve antik yapılar barındırmıyor. Yani Fort gezeyim eski Hindistan tarihini içime çekeyim diyorsanız Mumbai bu yer değil. Rajasthan bölgesi Hindistan’ın kadim tarihinin yattığı yer.

Mumbai belki çok eski tarihi yapılar sunmuyor ama hem gotik mimarisi hem yapılacak ve görülecek çok fazla yere sahip olması nedeniyle özel bir yer. Mumbai’de kaldığınız süre içerisinde yapacak ve görecek çok daha fazla yer var fakat aşağıdaki Mumbai gezilecek yerler listesinde mutlaka görmeniz gereken yerleri anlatıyorum. Zamanın varsa bu koca şehirde gezilecek çok daha fazla yer olduğunu bilmelisin.

 

01 Gateway Of India

Hindistanın giriş kapısı

Mumbai gezilecek yerler listesinin başında şehrin giriş kapısı yer alıyor. Mumbai şehrinin en önemli anıtı olan kapı, 1924 yılında Kral 5. George ve Kraliçe Mary’nin şehri ziyaretinin hatırası olarak deniz kenarına dikiliyor.

Bu kapının Hindistan’lılar için özel bir anlamı da var 1947 yılında Hintliler bağımsızlıklarını kazandıklarında İngiliz birlikleri bu kapıdan ayrılarak Hindistan’ı terk ediyorlar.

Gateway of India  hem yerel turistler hem de yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören bir yer. Kapıda polis kontrolü var çantanız aranarak çevrilmiş olan alana girebiliyorsunuz. Sokak satıcıları ve gezilecek yerleri size gezdirmek isteyen yerel rehberler etrafınızı saracak, gezerken çok uzun zamanınızı alacak bir yer değil.

 

 

02 Taj Palace

Mumbai Taj Palace

Gateway of India’ya gittiniz mi ? Süper! şimdi hemen arkanızı dönün büyük bir bina göreceksiniz işte orası Mumbai’nin aynı zamanda Hindistan’ın en pahalı oteli olan Taj Palace.

Taj Palace ile ilgili bir hikaye var ama doğruluğunu bilmiyorum doğruluğundan emin olmadığım hiçbir şeyi de böyleymiş diye anlatmam. Bazen bloglarda veya videolarda karşılaşıyorum insanlar öyle yalan yanlış şeyler anlatıyorlar ki. Bu bilgilerin başkalarının hayatını etkileyebileceğinin farkında değiller.

Gelelim Taj Palace hikayesine, vakti zamanında çok zengin bir ticaret insanı o zamanlar Mumbai’nin en pahalı olan otelinde konaklamak istemiş. Fakat aralarındaki husumetten veya başka bir nedenden dolayı konaklamasına izin verilmemiş. Hikayeye göre bu duruma çok sinirlenen ticaret adamı intikamını Mumbai’nin en pahalı otelini yaptırarak almış.

Otelin normal bir odasında konaklamak için günlük 600$ gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca bir restaurantı var fakat o da oldukça pahalı, gideyim bir kahve içeyim derseniz 20$ civarında bir para ödersiniz.

Ayrıca otel 2008 yılında terörist bir saldırıya maruz kalıyor ve 3 gün süren bu atak sırasında yüzlerce insan hayatını kaybediyor.

 

03 Loeopold Cafe

Mumbai lLeopold Cafe

Gezilecek bu iki yerin  çok yakınında bir cafe var, burası 1871 yılından beri faaliyette olan Leopold Cafe , alt katı restaurant üst katı ise bar olarak işletiliyor. İçerisinde oldukça lezzetli yemekler var ve fiyatları normalin sadece biraz üzerinde, çok pahalı bir yer değil.

Cafe ayrıca 2003 yılında Gregory David Roberts tarafından yazılan dünyaca ünlü roman “Shantaram” da sıkça geçtiği için ayrıca önemli hale gelmiş.

Çok turistik, o yüzden içeride Hintlilerden çok turistlerin yemek yediğini göreceksiniz. Bu cafeyi özel yapan ise lezzetli yemeklerinden ziyade 2008 yılında yaşanan terörist atak. Saldırıda ölen bazı kişilerin resimleri ise duvarda asılı.

Leopold Cafe’de yapılan saldırı anının canlandırmasını aşağıda izleyebilirsiniz.

 

04 Colaba Bölgesinde Yerel Dükkanları Gezin

Mumbai gezilecek yerler yazısının başında söylediğim gibi eğer Mumbai’de nerede kalınır diye merak ediyorsanız en uygun yer Colaba bölgesi. Yukarıda saydığım 3 yerden sonra aynı bölgedeki yerel alışveriş dükkanlarını gezebilirsiniz.

Çeşitli takı ve aksesurların yanı sıra bir çok giyim mağazası bulabilirsiniz. Satın almasınız bile Mumbai’ye özgü dokusu olan bu dükkanların önünden geçin ve etrafa göz atın. Yerel dükkanlar hemen altta bahsettiğim Chhatrapati Shivali terminaline çok yakın bir bit pazarı bulunuyor.

 

05 Chhatrapati Shivaji Terminus

Chhatrapati Shivaji Terminus

Chhatrapati Shivaji Terminus hala terminal oarak hizmet veriyor

Bence ingilizlerin Mumbai’ye bıraktığı en güzel şey bu bina. Dışarıdan harika bir görüntüsü var özellikle akşamları bina ışıklarla donatılıyor ve tadına doyulmaz bir görüntü ortaya çıkıyor. Öte yandan İngiliz mimarisi olan bu bina, tren terminali olarak kullanılmaya devam ediyor. Özellikle yoğun saatlerde en kalabalık terminallerden bir tanesi.

Gotik mimariye sahip olan bina ayrıca Unesco dünya mirası listesinde yer alıyor. Tren istasyonu olarak hizmet veren bina hem şehirler arası hem de şehir içinde hizmet veriyor.

 

06 Bollywood

Mumbai Bollywood

Mumbai denilince akla ilk gelen şeylerden bir tanesi de Bollywood. Nasıl ki Amerika’nın Hollywood’u varsa Hindistan’ın da Bollywood’u var. Mumbai Bollywood film endistürsinin başkenti. Her yıl 100 den fazla film çekiliyor bu koca film sanayisinde.

Hindistan’a gelmeden önce Bollywood’u  kocaman bir ilçe veya semt gibi düşünüyordum. Sonra Mumbai’ye gelince kazın ayağının öyle olmadığını öğrendim. Ben Bollywood’u görmek istiyorum nerde bu bollywood deyince Mumbai’de yaşayan insanlar Bollywood tüm Mumbai dediler. Öyle bir yer yok !

Hayal kırıklığına uğradım tabi, sonra öğrendim ki aslında Bollywood seti olan bir yer var. Bu 350 dönümlük arazide film çekilmesi için platformlar yaratılmış. Colaba bölgesinde yer alan studioya bireysel olarak giremiyorsunuz, ama gezmek isterseniz Bollywood turlarına dahil olabilirsiniz.

 

07 Dhobi Ghat

Mumbai Dhobi Ghat

Mumbai, tezatlıkların şehri. Dünyanın en zenginleri de burada yaşıyor, binlerce evsiz insan da. Dünyanın en büyük gecekondu bölgesi de burada en zengin Rezidansı da bu şehirde.

İlginçlikleri bitmeyen şehir aynı zamanda dünyanın en büyük açık hava çamaşırhanesini de içerisinde barındırıyor.

Burası Dhobi Ghat. 1890 yılından beri Mumbai’nin kirli çamaşırları burada yıkanıyor. Özellikle Hastane ve oteller Dhobi Ghat’ın daimi müşterileri. 5000 den fazla insan her gün milyonlarca çamaşır yıkıyor tatil yok haftanın 7 günü sürekli çamaşır yıkanıyor. Mumbai’de kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biri. Mahalaxmi tren istasyonuna çok yakın.

 

08 Dhavari Slums Gecekondu Bölgesi

Mumbai gecekondu bölgesi

Mumbai Asya’nın en büyük gecekondu bölgesi olan Dhavari Slum gecekondu bölgesine ev sahipliği yapıyor. Ben Dhavari bölgesine trenle gittim ve gecekondu bölgesinin içinde yürüdüm ama size tavsiye etmem çünkü etrafta benden başka yabancı yoktu.

Hintliler bana yiyecekmiş veya dalacakmış gibi bakıyorlardı 🙂 Günün sonunda bende gecekondu çocuğu olduğum için böyle yerlere çekinmeden paldur küldür dalabiliyorum. Sana tavsiyem ise buraya tek gitmemen bildiğim kadarıyla Dhavari Gecekondu bölgesine tur yapan yerler var. Bir taksi veya tuk tuk kiralayarak da Dhavari Slum’ı gezebilirsiniz.

Kırık dökük gecekondularda, bezden, bazen naylondan yapılmış çadırlarda on binlerce insan yaşıyor. Gecekondu bölgesinin üzerindeyse büyük binalar silüetini gösteriyor. Dahavari bölgesinin ana caddesi ise oldukça kalabalık ve hareketli.

 

09 Hacı Ali Dergahı

Mumbai Hacı Ali Dergahı

Mumbai gezilecek yerler listesinde yer alan ilginç yerlerden bir tanesi de Hacı Ali dergahı. Rivayete göre oldukça zengin bir tüccar olan Hacı Ali tüm malını mülkünü geride bırakarak Mekke’ye hacca gider. Hac sırasında hayatını kaybeden Hacı Ali’nin bedeni Mumbai’de denize 500 metre mesafede bulunur ölü bedeninin bulunduğu yerede dergahı yapılır.

Sufi bir derviş olan Hacı Ali’nin naaşı dergah içerisinde bulunuyor, Dergah aynı zamanda cami olarak ibadete açık durumda.

Deniz kenarından 500 metre  yürüyerek, doldurulmuş olan dar bir geçitten Hacı Ali dergahına varıyorsunuz. Hint okyanusunun içinde 1431 yılında inşa edilmiş  eski dergah oldukça ilgi çekiyor. Bu yüzden genelde dergah ve dergah yolu gün içinde kalabalık oluyor, sabah saatlerinde ziyaret etmek daha mantıklı.

 

 

10 Elephanta Mağaraları

Mumbai Elephanta mağaraları

Hindistan’da çok fazla Budist tapınağı bulamazsınız bunlardan bir tanesi ada olan Elephanta içerisinde var. Eğer Mumbai’de yeteri kadar kalacak zamanınız varsa görülmeye değecek yerlerden bir tanesi de Elephanta mağaraları. 1987 yılında Unesco dünya mirası listesine alınan yerde en büyük olan mağara Lord Shiva’ya adanmış durumda.

Elephanta mağaraları ada içerisinde bulunuyor adaya gitmek için ise Indian Gate önünde buraya sefer düzenleyen botlar var.  Indian Gate’i görmeye giderken sefer düzenleyen rehberler size Elephanta adasına gitmek ister misiniz diye soracaklardır.

Bu rehberler aynı zamanda Mumbai şehir turu da düzenliyor. Eğer fiyatta anlaşırsanız taksi ile size şehri gezdirebilirler. Tabi mutlaka fiyatta pazarlık yapın normalden fazla fiyat vermemeleri mümkün değil burası Mumbai’de olsa Hindistan 🙂

 

11 Antilia Binası

mumbai gezilecek yerler

Mumbai’nin en zengin kişisine ait bina olan Antila

Mumbai gezilecek yerler listesinde görülmesi şart olmayan ama araba veya taksi ile geçerken görmeniz gerektiğini düşündüğüm yerlerden bir tanesi de Antilia binası. Bu bina bir rezidans ve dünyanın en zengin 5. Hindistan’ın ise en zengini olan  Mukesh Ambani’nin.

2010 yılında yapılan binanın ilk 2 katı yanlızca Ambani’nin otomobillerine ayrılmış durumda. 173 metre uzunluğunda olan 27 katlı binada Ambani ve ailesi yaşıyor Ambani ailesine 600 kişi, bina içerisinde hizmet veriyor.

 

Aşağıdan Mumbai şehir turu için çektiğim kısa videoyu izleyebilirisin.

Düşüncenizi Paylaşın