Nepal Chitwan Milli Parkı Rehberi

Chitwan gezi rehberi diğer rehber yazılarımdan farklı olacak, şehirde gezilecek yerleri anlatmayacağım direk olarak Chitwan Milli Parkı ve bu parkta yapacağınız aktiviteler hakkında size bilgi vermek istiyorum.

Chitwan Milli Parkında yapacağınız aktiviteler yarım gün, 1 gün veya daha uzun süreli orman yürüyüşü (Trekking), fil safarisi, jeep safari ve kano safari. Bu aktiviteler sırasında başta timsah olmak üzere gergedan, yabani tavuklar, geyikler, ceylanlar, bin bir çeşit maymun ve kuş göreceksiniz. Eğer şanslı iseniz tiger, kobra, ayı gibi son derece yırtıcı hayvanlar görme şansınız da var. Bu hayvanlara ilgiliyseniz onları görmek için yapabileceğiniz en iyi aktivite ormanın diplerine doğru birkaç gün süren orman yürüyüşü olacak. Chitwan’da 5 gün kaldım Annapurna Base Kamp’ta 6 günlük zorlu bir yürüyüş yaptığım için bir süre trekking yapmak istemiyordum. Chitwan Milli Parkında jeep safari ve fil safarisi yaptım. Tüm detayları ile Chitwan Milli Parkını size anlatacağım bu satırları yazarken o anlar aklıma geldi ve gülümsemeye başladım çok keyifli ve ilginç anılar biriktirdim inanın.

Bu arada Nepal’e gitmeyi düşünüyorsanız Pokhara şehrini kesinlikle es geçmeyin. Nepal’de görülmeye değer şehirlerin listesini  buraya bıraktım.

Chitwan Milli Parkı yaklaşık 923 km karelik bir alana sahip. krallığa ait bir arazi üzerinde orman. İçerisinde bir çok vahşi hayvan doğal ortamında yaşıyor. 1973 yılına kadar bu orman kraliyet ailesinin eğlencesi için avlanma alanı olarak kullanılıyor. Bu tarihten sonra koruma altına alınarak halka açılıyor ve 1984 yılında Unesco dünya mirası kabul ediliyor. Şu anda içerisinde bir çok vahşi hayvan ve endemit bitki bulunan orman arazisi askerler tarafından korunmaya devam ediyor.


Chitwan Milli Parkı Gezi Rehberi


Chitwan Ulusal Parkı Nerede

chitwan milli parkı nerede

Chitwan Milli Parkı Nepal’in orta güneyinin batı kısmında yer alıyor. Kathmandu ve Pokhara’ya neredeyse aynı mesafede her iki şehre de 6-8 saat arasında gidebiliyorsunuz. Aslında mesafeleri oldukça kısa 200 km civarında fakat Nepal’in yolları baya kötü olduğu için zaman olarak uzuyor. Chitwan Kathmandu arası yol Chitwan Pokhara arasındaki yola göre daha düz ve iyi bir yol. Hava yolu tercih etmek isterseniz en yakın hava limanı Chitwan’a 10 km mesafede bulunan Bharatpur hava limanı.

Chitwan Ulusal Parkında Nerede Konaklanır

Chitwan Milli parkına gidecekseniz konaklama için en uygun yer Sauraha bölgesi milli parka çok yakın, bir çok otel var her bütçeye uygun konaklama imkanı bulmak mümkün. Eğer isterseniz Sauraha ilçesinde de konaklayabilirsiniz yaklaşık 15-20 dakika araba mesafesiyle milli parka ulaşırsınız ama şehir merkezinde konaklamanızı tavsiye etmem. Doğa ile yan yana olmak kesinlikle daha iyi.

Chitwan Milli Parkı’na Gitmek İçin En Uygun Zaman

Chitwan milli parkına gitmek için en uygun zaman kuru dönem olan Eylül sonu ve Ocak ayı arası bu dönemlerde özellikle Kasım sonu Aralık ayları akşamları soğuk olabiliyor ama gündüz vakti penye ile dolaşılacak kadar sıcak ve güneşli. Yaz aylarında giderseniz hem muson yağmurlarına yakalanırsınız hem de çok sıcak olduğu için keyif almama ihtimaliniz var. Buna rağmen Chitwan Milli Parkı yılın tüm zamanlarında ziyaretçilerine açık.

Chitwan Milli Parkında Yapılacak Aktiviteler

chitwan milli parkı

Chitwan Milli parkına varmak için orman kenarına geliyorsunuz bu doğal alan önünde ilk dikkatinizi çeken şey nehrin kenarında duran timsahlar olacak. Orada öylece duruyorlar. Bineceğiniz küçük kanolarla nehrin diğer tarafına geçerken hemen yanı başınızda bir çok timsah görmek sizi heyecanlandırıyor. Çünkü burası onların yaşam alanı.

1- Orman Yürüyüşü – Trekking

Yarım gün tam gün veya iki-üç gün opsiyonlu orman yürüyüşleri Chitwan Milli parkı içerisindeki vahşi hayvanları görmek için en ideal olan safari turu. Herhangi bir araba veya fil kullanmayacağınız için sessizce ormanda yürüyorsunuz bu sırada hayvanlar gürültü olmadığı için kaçmıyorlar. Kaçmadıkları için vahşi hayvan görme şansınız önemli ölçüde artıyor. Orman yürüyüşü yapmak için başınızda bir rehber bulunması şart çünkü ormana giriş için izin alınması gerekiyor izin ve ücretleri ayrı bir başlıkta anlatacağım.

Birden fazla gün için orman yürüyüşü yaptığınızda orman içinde konaklama imkanına sahip oluyorsunuz. Konaklama ve yemekler satın aldığınız turun fiyatına dahil oluyor. Ormanın içlerine doğru yürüyeceğiniz için bir çok hayvan görme şansına sahip oluyorsunuz.

Dediğim gibi eğer çeşitlilik istiyorsanız tercih etmeniz gereken orman yürüyüşü yaparak ormanı keşfetmek. Kaldığım otelin misafirlerinden biri de National Geographic’te çalışan bir fotoğrafçıydı günü birlik turdan döndükten sonra bize resimlerini gösterdi ve çok heyecanlıydı. Orman içinde kral kobra görmüş ve fotoğraflarını çekmeyi başarmıştı. Kral kobrayı Tayland’da 6 ay aradığını ve bulamadığını Chitwan’da ise ikinci günde kral kobranın fotoğrafını çektiğini söyledi.

Birçok maymun, geyik, kuş turu orman yürüyüşünde görebileceğiniz hayvanlar büyük oranda gergedan görme şansınız da var kaplan ve leopar görme şansınız da az da olsa bulunuyor.

2- Jeep Safari

Orman içinde yapılacak en güvenli ve zahmetsiz safari tipi ise jeep safari. Tam gün opsiyonu bulunmayan safari ile 4 saat orman içinde ilerleyip geri dönüyorsunuz. Arabayla gittiğiniz için kaplan görme ihtimaliniz çok çok az bazen gergedan görülebiliyor. Ben jeep safari sırasında gergedan göremedim, rehberimiz gergedanların hangi saatte nerede olduklarını kestirebildiğinden bir yere park etti ve jeepten indik, bu sırada çalılıkların arasında bize bir gergedan gösterdi ama çalı arasında olduğundan tamamını göremedik. Diğer jeeplerde bizim yanımıza geldi onlarda gergedanı yarım yamalak gördükten sonra geri döndüler. Meşhur vahşi gergedanları ertesi gün fil safarisinde görecektim hem de yanlarına kadar giderek.

Jeep safari sırasında gördüğümüz hayvanlar bir çok maymun, ceylan, geyik, timsah, yabani tavuk, ağaçta gördüğümüz iguana gibi hayvanlardı.

3- Fil Safari

Fil safari diğer bir safari turu, gidip gitmemek konusunda çok tereddüt ettim. Çünkü hayvanların böyle turistik faaliyetler için kullanılmasını pek doğru bulmuyorum. Ama ormanın içinde fil dışında gitmek tehlikeli olacağı için kendimi bu şekilde ikna ederek file bindim. File binmek için 4-5 metre kadar yüksek olan bir platforma çıkıyorsunuz ve bir file 4 kişi biniyorsunuz filin boynuna da fil sürücüsü oturuyor. Pek konforlu olduğunu söyleyemem ama zaten hepi topu 1.5 saat sürüyor.

Fil safari sırasında iki gergedan gördük yanlarına kadar gittik, filden çekindikleri için üzerindeyken size bir şey yapmıyorlar bu yüzden yanına kadar sokulabiliyorsunuz. Ayrıca rehberimiz uzaktan leopar da gördü ama oraya yönelene kadar leopar çoktan kaybolmuştu bile. Bunun yanı sıra bir çok geyiği çok yakından görme fırsatı elde ettik.

4- Kano Safari

Safari sırasında yapılan aktivitelerden biri de kano safarisi, Rapti nehri üzerinde birkaç saat süren kano gezintisi ile ormanı nehrin kenarından gezme şansına sahip oluyorsunuz. Bir çok hayvan nehir kenarında su içtiği için haliyle hayvan çeşitliliği de bol olabiliyor. Nehir aynı zamanda timsahların yaşam alanı olduğu için en fazla göreceğiniz hayvan da timsahlar olacak.

Kanolar genelde küçük ve dengesiz çok fazla olmasa da kimi zaman ufak tefek kazalar meydana gelebiliyor.

Chitwan Milli Parkı Tehlikeli mi?

Chitan Milli parkı içerisinde bir çok vahşi hayvanın olduğunu söylemiştim daha nehir kenarında timsahlar sizi karşılayacak, bu kadar vahşi hayvanın olduğu bir ortam tabi ki tehlikeli. Ne orman yürüyüşünde ne de diğer safarilerde rehberler herhangi bir silah kullanmıyor ellerinde tuttukları tek şey çubukları. Fakat rehberlerin çoğu burada doğup büyüdükleri için hem bölgeyi çok iyi tanıyorlar hem de tehlike karşısında nasıl davranacaklarını iyi biliyorlar. Eğer rehberin talimatlarına uyarsanız kazasız belasız safari turunu tamamlayabilirsiniz.

Chitwan Milli Parkı Ücretleri

Öncelikle şunu söylemem lazım rehber yazılarımda hiç bir zaman fiyat vermiyorum. Çünkü bu fiyatlar siz burayı ziyaret ettiğinizde çoktan değişmiş olacak. Tarih belirterek fiyat vereceğim ben 2018 Aralık ayında Chitwan Milli Parkındaydım bu tarihi göz önünde bulundurun. Fiyatlar sürekli yükseldiği için siz gittiğinizde daha yüksek fiyatlar olacaktır.

Milli parka giriş için öncelikle permit almak gerekiyor permit 1 gün için geçerli ertesi gün veya iki gün sonra başka bir aktivite almak isterseniz yeniden permit almanız gerekiyor. Chitwan milli parkına giriş için izin belgesi 2000 nepal rupisi.

Jeep safari benim gittiğim tarihte 1800 rupiydi. Fil safarisi ise 2000 rupi. Kano safarisi 1500 rupi. Pazarlıkla bu fiyatları az da olsa düşürme şansınız var. Permit fiyatı ise fix pazarlık yapmanız mümkün değil.

 

Düşüncenizi Paylaşın