Nepal Gezilecek Şehirler Listesi

1 Aylık Nepal seyahatim boyunca Nepal’in farkı şehirlerini gezme fırsatım oldu. Gidilecek şehirlerin ve gezilecek yerlerin bazılarını önceden biliyordum bir kısmını ise yolda öğrendim. Örneğin Lumbini şehrinin Buddha’nın doğduğu yer olduğunu Nepal’deyken öğrenmiştim.

Nepal çok büyük bir ülke değil, gezilecek şehirleri de bir elin parmağını geçmiyor haliyle. Nepal gezilecek şehirlerin tamamı için minimum 1 hafta 10 gün yeterli gelecektir. Tabi kısa bir tatile sahipseniz. Bana göre bir şehri yaşayabilmek için orada en az 3-4 gün geçirmek gerekiyor.

Sözü çok uzatmadan Nepal gezilecek şehirler listesine başlamak istiyorum.

 

NEPAL GEZİLECEK ŞEHİRLER

Pokhara

Pokhara gezilecek yerler

Pokhara Nepal’de konaklamak ve gezmek için açık ara favori şehrim. Dağcılık, Trekking, Yamaç Paraşütü, Rafting, Balon gibi birçok aktiviteyi aynı şehirde bulabiliyorsunuz.

Üzerinde bulunduğu muhteşem gölü ve kalabalık olmaması şehri çok cazip hale getiriyor. Lakeside Himalaya dağlarının eteğinde kurulan şehir bir çok dağ manzarasını da ayağınıza getiriyor. Nepal’de en çok zaman geçirilmesi gereken şehir.

Pokhara hakkında daha detaylı bilgi için, buradan rehber yazıma ulaşabilirsiniz.

 

Lumbini

buddhanın doğum yeri lumbini gezi rehberi

Buddha’nın doğum yeri olarak ün yapan şehir için 1 veya 2 gün yeterli. Buddha’nın doğduğu ev kocaman bir park haline getirilmiş ve budist ülkeler bu kutsal yere kendi tapınaklarını yapmışlar.  Her ülkenin kendi tapınağını aynı yerde görmek memnun edici.

Japonya, Nepal, Myanmar, Endonezya, Singapur ülkelerin farkı mimarideki tapınaklarını görmek değişik hisler uyandırıyor hatta ülke olarak Budist olmasa da Fransa gibi komiteler kendilerine ait binalara sahip Lumbini’de

Lumbini hakkında daha detaylı bilgi için, buradan rehber yazıma ulaşabilirsiniz.

Hindistan sınırına yakın olan Lumbini, oranın kültür ve sosyolojik yapısına sahip, dolayısı ile Pokhara gibi temiz bir şehir değil. Lumbini’de zaman geçirerek Hindistan’a gitmeden Hindistan’ın nasıl bir yer olduğunu deneyimleyebilirsiniz.

Chitwan

chitwan milli parkı

Doğa ve Safari ile eşleşen şehirde, Jeep, Walking, Kano, Fil safari gibi birçok seçenek mevcut. Chitwan milli parkı içerisinde; Kaplan, Leopar, Gergedan, Timsah, Kral kobra, Ayı gibi tehlikeli hayvanların yanı sıra birçok geyik, maymun ve kuş türü görebiliyorsunuz.

Doğa ve vahşi yaşam ile ilgiliyseniz sizi fazlasıyla memnun edecek bir şehir burası. Geçireceğiniz aktivitelere göre değişiklik gösterse de 2 veya 3 gün yeterli gelecektir.

Chitwan hakkında daha detaylı bilgi için, buradan rehber yazıma ulaşabilirsiniz.

 

Kathmandu

kathmandu Pashupatinath

Nepal’in başkenti olan bölge kalabalık ve gürültüsü ile biliniyor. İnanılmaz tozlu Hindistan’da hiç maske takmamış olan ben bile zaman zaman takmak için toz maskesi aldım.

Kathmandu vadisi Kathmamdu, Bhaktapur ve Patan bölgesi olarak üçe ayrılıyor. Sayısız tapınak ve mimari sizi etkiliyor. Budizm ve Hinduizmi fazlasıyla deneyimleyeceğiniz şehir Krematory alanı ile de sizi farklı bir dünyaya taşıyor. Kathmandu’yu deneyimlemek için minimum 2-3 gün yeterli gelecektir.

Kathmandu hakkında daha detaylı bilgi için, buradan rehber yazıma ulaşabilirsiniz.

1 ay boyunca kaldığım Nepal’de benim rotam böyleydi siz de bu kaynaktan faydalanarak rotanızı oluşturabilir. Katmak istediğiniz bilgiler varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Düşüncenizi Paylaşın