Pattaya Gezi Rehberi

Pattaya, başkent Bangkok’a 1.5 saatlik uzaklıkta plajlarıyla ünlü Tayland’ın en gözde turistik şehirlerinden biri. Bu şehrin türkler açısından ayrı bir önemi var, Türkler bu bölgeyi seks cenneti olarak görüyor. Dışarıdan öyle görünse de şehir bu ihtiyacın çok daha ötesinde. Eğer seks düşkünü biri değilseniz eğlenceyi ve keşfetmeyi seviyorsanız Pattaya gezi rehberi yazım sizin için. Diğer kategorideyseniz elinizdeki fareyi yavaşça yere bırakın ve sayfayı terk edin lütfen.

Peki bir zamanlar küçük sakin bir balıkçı şehri olan Pattaya nasıl oldu da böyle kocaman bir turizm kenti haline geldi? Rivayete göre bir gün Nick Ahnat Wuethrich adında bir adam geldi ve bugün Pattaya’da eğlencenin kalbi olan Walking Street’e birkaç Gogo bar açtı. Tüm olanlar bundan sonra oldu, o dönem Vietnam ile savaş halinde olan Amerikalı askerler savaş stresini atmak ve dinlenmek için Pattaya şehrini tercih ettiler. Geçirdikleri zamandan, son derece keyif alan Amerikalılar kendilerinden sonra gelen askerlere de Pattaya’yı öve öve bitiremediler, bu söylentiler ve memnuniyet Pattaya şehrini bugünlere kadar taşıdı.

Amerikalılar tarafından doğunun Las Vegas’ı olarak tanımlanan Tayland Pattaya gezi rehberine başlayalım.

 

Pattaya Nerede

Pattaya başkent Bangkok’a 150 km mesafede, Tayland körfezinin doğu yakasında bulunur. Haritada ülkenin neresinde kalıyor ve Bangkok’a mesafesi ne kadar görebilirsiniz. Bangkok’tan otobüs veya minivana binerek sadece 1:30-2 saat civarında Pattaya merkezde olabilirsiniz. Bangkok Pattaya arası ulaşım imkanları çok fazla. Merkezi lokasyonlardan minivanlarla ulaşabileceğiniz gibi terminallerden de neredeyse saat başı iki şehir arasında araç bulabiliyorsunuz.

pattaya nerede

 

Pattaya’da Nerede Kalınır

Pattaya şehrinde kalmak ve konaklamak için en uygun yer. Şehrin kalbi ve merkezi olan Walking Street etrafı. Hatta Walking Street içerisinde bile bir çok otel var ama gürültülü olacağı için ben tavsiye etmiyorum.

Pattaya Beach’de yine hem merkeze hem denize yakın olmak için kalınabilecek uygun yerlerden.

North Pattaya Beach merkeze göre daha sakindir.

Eğer ben sakinlik ve huzur arıyorum diyorsanız. Pattaya şehrinde kalmak için en uygun yer. Jomtien Beach etrafıdır. Jomtien Beach ve çevresi daha sakin ve sessiz, minibüslere binerek 10-15 dakika içerisinde Pattaya şehir merkezine varabiliyorsunuz.

Aşağı Pattaya’da nerede kalınır bir haritasını bırakıyorum. Harita üzerinde konaklamak isteyebileceğiniz yerin tam yerini görebilirsiniz.

Pattaya'da nerede kalınır

 

Pattaya Gezilecek Yerler

Birçok insan özellikle bizim vatandaşlarımız Pattaya’yı eğlence alkol ve seksten ibaret sanıyor. Köklü bir tarihe sahip olan bu sahil şehrinde ziyaret edilecek çok güzel yerler var. Siz de Pattaya’nın sadece eğlence ve alkolden ibaret olduğunu düşünenlerdenseniz, listenin sonunda fikriniz değişebilir.

Pattaya Walking Street

Pattaya walking street

Her ne kadar eğlenceden ibaret olmadığını söylemiş olsak da Pattaya denilince akla ilk gelen yer eğlencenin merkezi Walking Street. Burası Pattaya şehrinin kalbinin attığı yer. Sağlı sollu birçok bar ve gece kulübünün yer aldığı, gündüzleri sessiz ve sadece hazırlıkların yapıldığı, geceleri ise kesinlikle gündüzüyle alakası olmayan bir sokak.

Sokağın en bilinmeyen özelliği ise birçok insan sadece bir yukarı bir aşağı turluyor yani bakıcılar, etrafı keşfetmek amacıyla yürüyen insanların sayısı oldukça fazla. Zaten bir uçtan bir uca gitmesi bile keyifli, Walking Street renga renk ve çok coşkulu. Benim en dikkatimi çeken çok fazla türk dönercisi ve dondurmacısı olmasıydı. Öyle ki sokağın girişinde Ankara’nın bağları çalıyordu ve ben haydaaaa nereye geldim demiştim.

Sizi temin ederim Pattaya Walking Street  Pattaya ziyaretinizde her gece keyifle vakit geçirebileceğiniz Alis harikalar sokağı. Şehirde en fazla ziyaret edeceğiniz yer olacak o yüzden bir kaç gece kalacaksanız konaklamanızı bu civarda yapmanız mantıklı.

 

 

The Sanctuary of Truth Tapınağı

pattaya the Sanctuary of Truth

Pattaya şehrine ne için gelmiş olursanız olun mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında türkçeye Gerçeğin Kutsal Tapınağı olarak da çevirebileceğimiz The Sanctuary of Truth geliyor. Muazzam bir tapınak Chiang Rai şehrinde inanılmaz güzel tapınaklar gördüm, onlarla yarışacak güzellikte bir mimari ve sanat. Tapınak demeye dilim varmıyor çünkü gördüğünüz adeta bir sanat eseri.

Tamamen ağaçlardan yapılmış tapınağın en yüksek noktası 105 metre. Ağaçtan yapılmış olmasına rağmen bu kadar yüksekten esen rüzgara, güneşe ve sert yağmurlara karşı dayanacak bir mimaride inşa edilmiş.

Tapınağı gezerken heykeli andıran karakterler sizi büyüleyecek. Yarım gününüzü ayırabileceğiniz tapınağa giriş ise ücretli, 20-25 dolar karşılığı Tayland bahtı ödeyerek içeri girebiliyorsunuz.

 

Art in Paradise Pattaya

art in paradise pattaya

Ben gezerim, gezerken de fotoğraf çekmeden duramam, instagramda, facebookta hatta whatsapp storylerinde gezdiğim yerleri de çatır çatır paylaşırım diyenlerdenseniz, sizin için gerçekten Paradise olan bir yere girmeye hazır olan. Art in Paradise, Pattaya şehri içerisinde gerçekten sanat cenneti diyebileceğimiz bir müze.

İçerisinde birçok illüstrasyonlu resim ve heykellerin olduğu müzede özellikle çift veya aile olarak çok eğleneceksiniz.

Pattaya’nın yanı sıra Bangkok ve Chiang Mai şehirlerinde de yer alan Art in Paradise konsepti hakkında daha çok bilgiyi web sitesinden alabilir ve Neye benzediğini görmek ve müzede turlamak için  bu videoya göz atabilirsiniz.

 

Pattaya Etrafındaki Adalar

koh phangan gezi rehberi

Samimi olmak gerekirse Pattaya Tayland’ın en iyi beachlerine sahip değil,  Tayland şehirlerinde çok daha iyi beachler var. Pattaya’da iseniz şunu bilmeniz gerekir, Pattaya şehrine sadece birkaç saatlik mesafede adalar var. Bunlardan en bilinenleri  Ko Lan, Ko Pai ve Ko Luam adaları. Pattaya sahilinden kalkan motorlara binebilir veya şehirden turlar satın alarak bu adaları gezebilir ve beachlerinde denize girebilirsiniz. Özellikle Ko Lan adası şnorkelle dalış için tam bir cennet. Su altı oldukça zengin.

 

Pattaya Floating Market

floating market

Floating Market yani yüzen market dendiği zaman ilk aklımıza gelen yer Bangkok. Başkent’in hemen etrafında iki yüzen market var. Tayland ziyaretçilerinin gözdesi Bangkok’a yakı olan Damnoen Saduak bunlardan en bilineni. İmkansızlıklar yüzünden yüzen marketi ziyaret edemediyseniz üzülmeyin çünkü bir yüzen market de Pattaya şehrinde var.

Şehir merkezine taksi ile sadece 20 dakikalık mesafede olan bu yüzen marketin ismi  Bang Lamung.

Yüzen marketi gezmek için geleneksel yöntem bot olsa da yürüyerek de pazarı gezmek ve alışveriş yapmak mümkün. Tayland’ın bir çok noktasında olduğu gibi alışveriş sırasında pazarlık yapmayı unutmayın.

 

Pratumnak Hill  (Şefin Tavsiyesi)

pattaya gezi rehberi

Pattaya view Point olarak da anılan Pramtmnak Hill, şehri kuş bakışı görmenize olanak sunuyor. Biraz yürümeniz gerekse de kesinlikle buna değecek özellikle tepeye yürürken bonus olarak da karşınızda 18 metrelik buda heykelini göreceksiniz, kazan kazan durumu yani. akşam vakti hatta hava karardığında ve şehir ışıklandığında muazzam manzarası var.

 

Pattaya Diğer aktiviteler

chiang mai elephant sanctuary

Hayvan turizmini pek tasvip etmediğim için ayrı olarak ele almadığım, fakat bilmeniz gerektiğini de düşündüğüm bazı aktivitelerden bahsedeceğim.

  • Underwater World Pattaya

Pattaya şehrinin en büyük su altı akvaryumu, akvaryumun içerisinde bir çok balık ve deniz memelisi yunus hatta balina bile bulunuyor. Cam fanustan bu balıkların hepsini izleyerek yürüyorsunuz.

  • Pattaya Elephant Village

Tayland’ın bir çok yerinde olduğu gibi Pattaya şehrinde de Elephant Village bulunuyor. Filleri besleyebiliyor ve onlarla vakit geçirebiliyorsunuz, üstlerine binip tur atabiliyorsunuz.

  • Tiger Park Pattaya

Tayland’ın en önemli aktivitelerinden biri de kaplanlar ile fotoğraf çektirmek. Bangkok ve Chiang Mai şehirlerinde olduğu gibi, Pattaya’da kaplan turizmini unutmamış ve bir tiger park açmış.

 

Pattaya Gece Hayatı

tayland gogo bar

Pattaya gece hayatı dünyanın en ünlü gece hayatı eğlencelerinden, eğlencenin kalbi ise Pattaya Walking Street’de atıyor. Pattaya gece hayatı rehberinden nerelere gidebilir nasıl vakit geçirebilirsiniz öğrenebilirsiniz. Ayrıca Pattaya ‘da gittiğim Gogo bar deneyimimi mutlaka okumanızı öneririm.

Düşüncenizi Paylaşın