Pushkar Gezilecek Yerler ve Deve Festivali

Pushkar kutsal kasaba, hindular tarafından bu şehir kutsal sayılıyor Pushkar gezilecek yerler açısından çok fazla bir alternatif sunmasa da Camel festivali ile kalabalık turist kitlesini kendine çekiyor.

Pushkar küçük bir yer 150 km lik alana sahip Ajmer şehrinin 10 km alanını kapsayan bir kasabası. Şehir, içerisinde çok sayıda tapınak barındırıyor bu yüzden özellikle hindular için önemli bir dini alan.

Bu tapınaklardan en eski ve bilinen olanı Brahma ve Savitri tapınaklarından ayrıca bahsedeceğim. Küçük olan  Pushkar gezilecek yerler listemde bu tapınaklar.
Ajmer’in bu küçük kasabasını, kutsal olmasından ziyade özel yapan başka bir özelliği var Pushkar Deve Festivali diğer bilinen adıyla Pushkar Camel Fair. Kasım ayında başlayan bu festival sırasında kasaba turist akınına uğruyor.

 

Pushkar Gezilecek Yerler

01 Pushkar Gölü

Pushkar gölü

Pushkar kasabası Pushkar gölünün etrafını sarmış durumda bu göl Hindular tarafından kutsal kabul ediliyor. Hindu kutsal kitabı bu gölü “Tirtha Raj” olarak tanımlıyor. 500 ün üzerinde Hindu tapınağı bu gölün etrafını sarmış durumda bu tapınakların en büyüğü ve bilineni Brahma Tapınağı, diğerleri küçük ve tapınakların büyük bir kısmı da zamanında müslümanlar tarafından tahrip edilmiş. Gölün tarihi M.Ö 4. yüzyıla kadar uzanıyor.

Kutsal sayılan gölün, gözü açık hintliler tarafından ayrı bir değeri var. Pushkar gölünün giriş kapısında özellikle turistlere çiçek veriliyor ve bu çiçeği göle atarak arınmaları isteniyor tabi bunun karşılığında sizden ücret beklentileri olacak. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bu teklifi geri çevirebilir veya küçük bir ücret karşılığında kutsanabilirsiniz.

 

 

02 Savitri Tapınağı

Pushkar Savitri Tapınağı

Pushkar Savitri Tapınağı kasabayı kuş bakışı görmenizi sağlıyor

Savitri tapınağı Pushkar merkeze 3 km uzaklıkta yer alan Ratnagiri tepesinin üzerine kurulu bir hindu tapınağı.

Tapınak tanrıça Savitri’ye adandığı için bu ismi almış. Ziyaret etmek için en uygun zaman akşam gün batımı saatleri, başka bir zaman gitmeyi kesinlikle aklınızdan çıkarın ve ziyaretinizi gün batımına planlayın. Muhteşem bir gün batımı seyri edineceğiniz gibi şehre tepeden bakma şansını da elde ediyorsunuz.

Tepeye yürüyerek çıkabileceğiniz gibi, 2018 yılında 120 rupi vererek teleferik (cable car) ile de çıkabilirsiniz.Yaklaşık 5 dakika içerisinde tepede oluyor ve muhteşem bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.Bir düzine maymun tepede sizi bekliyor olacak. Eğer şanslıysanız tapınakta dua zamanına denk gelirsiniz. Siz de ayine katılabilirsiniz.
Teleferik 09:00 saatlerinde ilk hareketine başlıyor, geri dönmek için son saat ise 19:30

 

 

03 Brahma Tapınağı

Brahma Tapınağı

Kutsal Brahma Tapınağı

Pushkar’ın en çok ziyaret edilen ve kalabalık olan Hindu tapınağı Brahma tapınağı.Tanrı Brahma adına inşa edilmiş olan bir kaç tapınaktan bir tanesi.
Tapınak adına Hindu destanı yaratıldığı için çok önemli bir yere sahip. Bu yüzden gün içerisinde sürekli ziyaretçi akınına uğruyor. İçeriye çantanızla giremiyorsunuz ayakkabılarınızı ise kapıda çıkarmanız gerekiyor. Kapıda duran emanetçilere 50 rupi karşılığında çantanızı teslim edebiliyorsunuz. Ben mi tabi ki emanet etmedim. Hostelime geri dönüp her şeyi bırakıp öyle tapınağa girdim. Tekrar ediyorum çok kalabalık olduğu için ziyaret edilebilecek en iyi saatler sabah saatleri.
Çok büyük olmayan tapınağı 5 dakika içerisinde gezip çıkabilirsiniz.

 

 

04 Pushkar Deve Festivali

Pushkar gezilecek yerler

Pushkar Deve festivali şehrin en önemli gelir kapısı

Pushkar şehrini bu kadar ünlü yapan on binlerce turistin akınına uğramasını sağlayan en önemli aktivite Pushkar Deve Festivali.

Hindistan festivalleri ile ünlü bir ülke farklı şehirlerinde farklı zamanlarda onlarca büyük festival düzenleniyor. Bu ilginç ülkeyi turistler tarafından bu kadar cazip kılan da bu festivaller oluyor.

Binlerce deve yılın belli bir zamanında bu küçük kasabada toplanıyor. Aslında bu geleneksel festivalin asıl amacı yerel tüccarlar arasında deve ve at alışverişi yapmak. Zamanla bu gelenek festival halini alıyor ve kasaba için turistik gelir kapısı haline geliyor.

Peki bu geleneksel festival ne zaman yapılıyor derseniz kasım ayında, ayın konumuna göre değişiklik gösteriyor. Tarih aralığı 15-23 Kasım arası diyebiliriz.
Festival sırasında develer süsleniyor ve kıyafetler giydiriliyor. Festival sırasında konserden kriket maçlarına kadar değişik aktiviteler yapılıyor.

Hatta yabancılar ile yerli Hintliler arasında oynanan kriket maçı en ilginç olan karşılaşmaydı diyebilirim. Develer dans eder mi? Eğer bu ülke Hindistan ise her şey mümkün. Belli saatlerde develer dans ediyor ve bu aktiviteye ilgi büyük.

Festival programına gün gün aşağıdaki web sitesinden ulaşabiliyorsunuz.

http://www.pushkarcamelfair.com/

Festival alanı ise bir toprak saha, kasaba merkezine 1-2 km mesafede bulunuyor. Bu alana girmek için para ödemiyorsunuz ama satıcılar sürekli sizi taciz ediyor günün sonunda burası Hindistan. Genelde festival alanına yürüyerek gidip geliyorsunuz ama tuk tuk da kullanılabilir. Eğer kasabaya yakın olan Ajmer şehrinde konaklıyorsanız bu mesafe değişecektir.

Pushkar’da tren istasyonu bulunmuyor. Pushkar şehrine gelmek için aktarma yapabileceğiniz en yakın şehir Ajmer. Otobüsler ise diğer şehirlerden festival zamanında Pushkar şehrine uğruyor, otobüs seçeneği de alternatif olabilir.

Rajasthan bölgesinin diğer şehirlerini merak ediyorsanız aşağıdaki yazılarıma göz gezdirebilirsiniz.

Jaipur Gezilecek Yerler

Udaipur Gezilecek Yerler

Jodhpur Gezilecek Yerler

Jaisalmer gezilecek yerler ve çöl safari

Düşüncenizi Paylaşın