Seyahat sırasında paranızı güvende tutmanın yolları

Yurt dışına yapılan seyahatlerde, gezdiğin ülkeler her zaman medeni ülkeler olmayabilir. Kültürel ve maddi geliri  çok düşük olan tehlikeli ülkelere ziyaretler yapabilirsin.

seyahat para

Böyle ülkelerde değerli eşyalar ve paranın çalınma ihtimali çok yüksek. Bu yazıda seyahat sırasında paranı güvende tutmanın yollarını öğreneceksin. Bu sayede belki çok uzun uğraşlar sonucu alınteri dökerek topladığın para, hırsız ve üçkağıtçıların eline geçmekten kurtulacak.

Aşağıda yazdıklarımı dikkatle okumalı ve seyahatlerinde hayata geçirmelisin.

Seyahat sırasında paranı ve değerli eşyalarını hırsızlardan nasıl korursun

Paranın bir kısmını farklı yerlerde tut

Gideceğin ülkeye göre bu para euro veya dolar olabilir. Türk lirası için söylediğim şey geçerli değil. Çünkü euro veya doların varsa dünyanın her yerinde bu parayı yerel paraya kolayca çevirebilirsin.
Paranın bir kısmını üzerinde farklı yerlerde tut. 200 euroluk bir paranın 50 eurosunu sırt çantanda 50 euroluk diğer bir tutarı ise bel çantanda tutabilirsin. Diğer bir 50 euroyu cüzdanında ve son kalan 50 euronu ise çorabına sıkıştırabilirsin.

Buradaki 50 euro temsili, senin bütçene göre değişebilir. Mantığını anlaman gerekiyor, paranı farklı farklı yerlerde tut. Hespsi aynı yerde durmasın.

Bu sayede çantan veya cüzdanın çalınsa bile geceyi geçirmek, karnını doyurmak ve ailene ulaşmak ve görüşmeler yapmak için yeterli paran olacak.

Sahte Cüzdan

Şimdi tarifini vereceğim yöntem özellikle tehlikeli olan Güney Afrika ve Güney Amerika gibi ülkelerde her zaman karşılaşabileceğiniz soygun riskine karşı bir yöntem.

Seyahat sırasında başınıza gelebilecek en kötü şey telefonunuz ve cüzdanınızın çalınması. Eğer bir soyguna maruz kalırsanız yanınızda fake bir cüzdan bulundurun. Sizi soyan kişi paranızı istediğinde içerisinde çok az miktarda para tuttuğunuz cüzdanı kendisine verin. Bu sayede tehlikeyi en az zararla uzaklaştırmış olacaksınız.

Para Kemeri

para kemeri

Para kemeri, belinize bağlandığınız bir çantadır. Nakit para, telefon, kredi kartı ve pasaport gibi değerli eşyalarınızı taşırsınız. Üzerinize giydiğiniz kazak, sweatshirt veya t-shirt gibi kıyafetlerin altında görülmediği için, paranız güvende kalır.

Avantajı olduğu kadar dezavantajları da var. Özellikle sıcak tatil bölgelerinde sizi,yürürken ve hareket ederken bir süre sonra rahatsız etmeye başlayacak. Son dönemlerde hırsızların turistlerin üzerinde bulunduğunu bildikleri için elleriyle yokladıkları ilk yer bilin bakalım neresi? Evet para kemerinizin olduğu yer.

Ayrıca para kemerini insanların bulunduğu yerlerde çıkarmanız, hırsızlığa davetiye çıkarmanız anlamına gelir.

Para kemeri kullanıyorsanız paranızı yanlız kalacağınız lavabo gibi yerlerde veya kimsenin görmediğine emin olduğunuz bir yerde çıkarmalısınız.

Eğer çok sık seyahat eden biriyseniz size başka önerim olacak. İçinize giyeceğiniz boxer veya şorta özel cep diktirebilirsiniz veya kadınsanız bu iç çamaşırı da olabilir. Bu sayede paranız çok daha korunaklı ve mahrem bir yerde duracaktır.

Seyahat sırasında giydiğiniz kot veya kumaş pantolonların ceplerini daha derin diktirmeniz de. Hem çalınma hem de kaybolmaya karşı paranız ve cüzdanınızı koruyan başka bir yöntem.

Seyahat sırasında banka, ATM ve kredi kartı kullan

Seyahat sırasında yanınızda paranızın tamamını götürmek büyük risk taşıyacak. Ayrıca bu paranın kaybolması ve çalınması riski sizi tedirgin edeceğinden, tatilden istediğiniz keyfi almanızı da engelleyecektir.

Bu yüzden kesinlikle tatilin sırasında harcayacağın paranın hepsini yanında nakit olarak taşıma. Nakit taşımak yerine banka atmlerini ve kredi kartlarını kullanabilirsin.

Banka atmsi kullanacağın zaman dışarıda duran herhangi bir atm yerine bankanın içerisinde bir Atm makinası bulmalısın. Bu sayede işlemin sırasında bir problem yaşarsan görevlilerden yardım isteyebilirsin. Banka içerisindeki atmde işlem yapman, güvenlik için son derece önemli. Dışarıda senin atmden para çektiğini fark eden hırsızlar olabilir.

Kredi kartı ise en az iki tane olmalı ve farklı yerlerde taşınmalı. Bunlardan bir tanesi çalınır veya kaybolursa diğeri ile ihtiyacın olan tüm işlemleri yapabilirsin. Bu sırada bankanı bilgilendirir ve kartın yeniden çıkarılmasını için gereken zamanı da kazanmış olursun.

Burası çok önemli mutlaka yapmalısın

Seyahate çıkmadan önce pasaportun, vizen, kredi kartların değerli olan tüm evraklarının fotoğrafını çekmelisin.

Çektiğin fotoğrafları ise telefonunda tutman yetmez, e-posta yoluyla kendine göndermen ve cloud üzerinde tutman gerekiyor.

Çantanı ve cüzdanını çaldırabilir veya kaybedebilirsin. Kaybettiğin pasaportun bilgilerini konsolosluğa ve polise göstermen işini çok kolaylaştıracak.

Kredi kartının fotoğrafını çekerek ise, online yapacağın işlemleri garantiye aldırmış olursun. Otel masraflarını ödeyebilir ve online olarak uçak biletini alır kolay bir şekilde ülkene geri dönebilirsin.
Gideceğin ülkeye seyahatin yaklaştığında, bankanı arayarak kredi kartını yurt dışı işlemlerine açtırmayı unutma.

Bankanı bilgilendirerek, hırsızlığa uğradığında kayıp çalıntı işlemlerinin hızlıca yapılmasını sağlarsın.

Döviz bürolarında dolandırılmak kaderin değil

Hali hazırda geziyorsan şu altın kuralı bildiğini varsayıyorum. Eğer gezmeye başlamadıysan da bu kuralı kulağına küpe etmeyi unutma.

Hava limanında döviz bürolarında sadece seni şehir merkezine götürecek kadar para bozmalısın

Çünkü hava limanlarında döviz büroları her zaman normal kurların çok daha altında döviz bozar. Seni şehir merkezine götürecek parayı bozduktan sonra( 5-10 dolar veya euro) Ben Hindistandayken hava limanındaki döviz bürosu en az 100 dolar bozacağını söyledi. Karşı çıkınca 50 dolar bozabilirim demişti. Diğer change office gidip cebimdeki 4 doları gösterdim ve bunu bozmak istiyorum demiştim. Döviz bürosu çalışanı bana imkansız dedi ve en az 30 dolar bozabileceğini söyledi. Böylece sadece 30 dolar bozarak kazıklanmaktan kurtuldum.

Hindistan gibi üç kağıtçılığın çok yaygın olduğu ülkeler dışında hava limanlarında 5-10 doları çok rahat bozabilirsin, problem çıkarmayacaklardır. Şehir merkezine ulaştığında döviz bürolarında normal kurdan paranı yerel para birimine çevirebilirsin.

Şehir merkezinde dolandırılmamak hatta yemek yediğin veya içtiğin yerlerde hesap öderken kendi para biriminde ne kadar ödediğini anlık olarak görmen çok işine yarayacak. Aşağıda verdiğim aplikasyonu mutlaka telefonuna indir çevrimdışı da çalıştığı için internete gerek kalmadan para birimlerini anlık olarak birbirine dönüştürecek ve kazıklanmaktan kurtulacaksın.

Döviz çevirici android

 

Hostel’de kalıyorsan eşyalarına ve parana dikkat etmelisin

Bir seyahate çıkıyorsan, gittiğin yerde rahat uyumayı ve sadece sana ait bir odayı tabii ki herkes ister. Maddi olanaklar yüzünden veya başka sebeplerden dolayı otel yerine hostel de kalmayı tercih edebilirsin. Öyle ki Oslo gibi pahalı şehirlerde 10 kişilik hostel odalarında bile günlük 200 tl ye kalabiliyorsun. Böyle yerlerde otel fiyatlarını siz düşünün.

Eğer Hostel’de kalıyorsan aşağıda söyleyeceklerimi can kulağı ile dinlemelisin, çünkü burada paranın ve eşyalarının çalınması ihtimali otelde eşyanın çalınmasından kat be kat daha fazla.

Hostellerde cüzdanını ve paranı herkesin içinde çıkarma, para işlerini ya odada kimse yokken yap veya lavabo, banyo gibi yerlerde cüzdanında para çıkar.

Hostellerde cep telefonu bilgisayar gibi elektronik aygıtlar cüzdanlardan bile fazla çalınan eşyalar arasında. Gece yatarken cep telefonunu asla ortada bırakma aynı şekilde bilgisayarını da.
Yanında mutlaka bir kilit bulundur ve değerli eşyalarını kilit altında tut. Telefonunu ise uyurken cebinde veya yastığının altında tutabilirsin. Uçak moduna alman ya da kapatman yatarken sağlığını riske atmamanı sağlayacak.

Hava limanı güvenlik noktalarına dikkat

Seyahat sırasında paranı güvende tutmak için dikkat edilmesi gereken yerlerden bir tanesi de hava limanı güvenlik noktaları. Kontrol noktasına girerken cüzdanımız, telefonumuz gibi değerli eşyaları önden gönderebilirsin. Güvenlik görevlisinin senii tutması sonrasında bu eşyalar ile göz temasın kesilebilir.

O yüzden nakit paranı kontrol noktasına göndermek yerine üzerinde taşıman bu riski ortadan kaldıracak.

Düşüncenizi Paylaşın