Tayland Koh Phi Phi Adası Rehberi

Koh Phi Phi adası Tayland’ın güney bölgesinde yer alıyor. Phuket ve Koh Samui gibi adalar ile karşılaştırıldığında oldukça küçük bir ada yine de çılgın partileri ve etrafındaki ünlü adalara olan turlarıyla kendinden fazlaca söz ettiriyor. Tayland’ın en turistik adalarından biri.

Bir adaya geldiniz, hop durun bakalım adaya geldiniz ayak bastı paranızı verin dese biri ne düşünürsünüz. Koh Phi Phi adasına hoşgeldiniz, ayak bastı parası vermeden adaya giremezsiniz. Neyse ki çok pahalı değil sadece 2019 yılında sadece 10 türk lirası karşılığıydı. Pahalı olmasa bile yine de ayakbastı parası vermek hiç hoş değil.

2014 yılında Koh Phi Phi adası büyük bir Tsunami felaketine maruz kaldı, bir çok ev ve işyerinin harap olduğu doğal felaketten sonra ada adeta yeniden inşa edildi. Sahildeki uygun fiyatlı Bungalow evler yerlerini büyük resortlar ve pahalı otellere bıraktı artık Koh Phi Phi adası daha da gelişmiş bir şekilde turistleri ağırlamaya devam ediyor.

 

İşte 2014 yılına ait Tsunami felaketinin görüntüleri

 

Sırt çantalı gezginler tarafından en çok tercih edilen adalardan biri, gezginler burayı plaj partileri, bira pong oyunları, ateş dansları ve kova içkileri ile iyi tanıyor. Koh Phi Phi Don olarak da bilinen adaya gelin yakından bakalım.

 

Koh Phi Phi Adasına Nasıl Gidilir

Tayland koh phi phi adasi

Tayland koh phi phi adası

Koh Phi Phi adası çok küçük bir ada dolayısı ile hava limanı yok bu yüzden adaya hava yoluyla ulaşım mümkün değil. Uçak ile Krabi veya Phuket’e geldikten sonra kısa bir yolculuktan sonra Koh Phi Phi adasına ulaşabilirsiniz.

Krabi Town, Phuket, Koh Lanta adalarından her gün kalkan feribotlarla Koh Phi Phi adasına gitmek mümkün.
Bu arada mutlaka bilmeniz gereken diğer bir şey ada içerisinde ulaşım aracı yok, eğer çok fazla bavulunuz varsa ve adaya gelmişseniz bavulları el arabası ile taşıyan Tayland’lılar var onlardan ücret karşılığında hizmet alabilirsiniz. Adada sadece motorlu taşıt olarak ambulanslar var. Acil durumlarda hastaneye taşımak için kullanılıyor.
Adanın uzak bir noktasına gidecekseniz kullanabileceğiniz tek araç long tail botlar, ücret ödeyerek gitmeniz gereken yere gidebilirsiniz.

 

Koh Phi Phi Adasına Ne Zaman Gidilir

Tüm Tayland’da olduğu gibi Koh Phi Phi adasına gitmek için en iyi zaman Ekim – Nisan ayları arasındaki kuru sezon. Muson sezonunda bol yağmur ve gök gürültüsü ile bilinen ada bu sezonda ziyaret etmek için pek uygun değil.
Koh Lanta ve Koh Phangan adaları çok yakın olduğu için kolay bir şekilde diğer adalara geçebilirsiniz.

 

Koh Phi Phi Adasında Ne Kadar Kalınır

Bana sorarsanız çok fazla kalmaya değmeyecek bir ada hatta günü birlik bile gidip ziyaret edebilirsiniz, eğer ben bu adada kalacağım diyorsanız 1 veya en fazla 2 gün bu küçük adanın tamamını keşfetmek için yeterli gelecektir.

 

Koh Phi Phi Adasında Yapılacaklar

  • Koh Phi Phi adasının en gözde aktivitesi günü birlik bot turları alarak. Maymun adası, Leonardo Di Caprio’nun en meşhur filmlerinden biri olan The Beach filminin çekildiği Maya Bay adası ve beyaz kumları ile ünlü Bamboo adasına tekne turu yapabilirsiniz.
  • Koh Phi Phi adasında yapılacak en iyi aktivitelerden biri yüzme tabi ki, adanın merkezine çok uzak olmayan turkuaz sulara kendinizi bırakabilirsiniz.
  • Ada içerisinde yapabileceğiniz aktivite ise tırmanma, taşlık ve kayalık tepelerin olduğu adaya trekking ve tırmanma yaparak sportif faaliyetlerde bulunabilirsiniz.
  • Manzara noktalarına çıkarak adanın muhteşem görüntülerine ulaşabilirsiniz.
  • Dalış ve şnorkel adada yapılacak diğer bir aktivite balık çeşitliliğinin yoğun olduğu sularda dalarak renk renk balıkları izleyebilirsiniz.

Düşüncenizi Paylaşın