Tayland’ın En İyi Adaları ve İsimleri

Tayland adaları ve isimleri listesinde Tayland’ın ziyaret edilmesi gereken en iyi adalarını sizin için derledim.  Tayland adalarında aradığınız nedir, Çılgın partiler mi, beyaz kumlar ve egzotik ağaçlar mı, içkinizi yudumlayıp şezlonga uzanmak mı, sessiz bir koyda kitap okumak mı hepsi mümkün.

İşte Tayland’en en güzel adaları ve Tayland adaları isimleri.

 

Phuket

phuket gezilecek yerler

Tayland adaları isimleri ve denilince akla ilk gelen ada dünyanın en popüler adalarından biri olan Phuket. Tayland’ın en iyi adaları denilince listenin ilk sırasında tabi ki Tayland’ın en turistik ve kalabalık adası Phuket var. Bir köprü ile ana karaya bağlanan ada içerisinde Tayland’ın en yoğun hava limanlarından birini barındırıyor. Hatta Türkiye’den Phuket’e direk uçuş bile mümkün.

Balayına gitmek, gece kulüplerinde eğlenmek, alışveriş yapmak, harika plajlarında vakit geçirmek için Phuket Tayland’ın en gözde adası.

 

Koh Lanta

koh phangan gezi rehberi

Tayland insanı, turistlerden bıkmış usanmış, her yıl on milyonlarca turist Tayland ve adalarını ziyaret ediyor. Koh Lanta bu adalardan en iyilerinden olmasına rağmen az bilinenlerinden. Yerli halk Tayland’ın bir çok yerinde olduğunun aksine turistlere yukarıdan bakmak yerine kaynaşmak istiyor.

Phuket adasına çok yakın olan Krabi bölgesinde yer alıyor Koh Lanta adası. Long Beach Koh Lanta’nın en iyi plajı en uzun süre geçireceğiniz plaj kesinlikle burası olmalı. Koh Lanta diğer Tayland adaları gibi partilemek yerine sakince kafa dinleyebileceğiniz denizin, güneşin ve kumun tadını çıkarabileceğiniz adalardan bir tanesi.

 

Koh Lipe

Koh Lipe adası aynı zamanda Koh Lee Pay olarak da geçer. Koh Lipe adası yine sessiz sakin tatil yapabileceğiniz Tayland adalarında bir tanesi hatta araba yok çok az motor var desem ne dersiniz ? Yok artık dersiniz değil mi evet aynen öyle o kadar sakin bir ada ki araba yok, motor dahi sayılı.

Aile ile tatil yapılabilecek sessiz huzur dolu bir ada Koh Lipe adası. Muhteşem plajlarının güzelliğiyle dikkat  dikkat çeken adanın son yıllarda popülerliği arttı. Partilemek ve çılgınlık için önermediğim ada romans yapmak için ideal.

 

Koh Tao

Koh Phangan ve Koh Samui adalarına çok yakın olan Koh Tao adası sırt çantalı gezginlerin çok tercih ettiği adalardan biri. Koh Tao adasının en çekici özelliği muhteşem denizaltı zenginliğiyle scuba diving yapanların gözdesi olması.

Koh Tao adası aynı zamanda Koh Phangan adasına gelip buranın çılgın partilerinden biraz uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenlerin mekanı. Dalış ile ilgileniyorsanız ve sertifika almak istiyorsanız işte burası orası.

 

Koh Phangan

koh phangan amsterdam bar

Tayland’ın efsane olan kralına sormuşlar Tayland’da yaşıyorsun peki senin en sevdiğin Tayland adası hangisi diye. Hiç düşünmeden Koh Phangan demiş.

Peki bu kadar bahsettik çılgın partlerinden kaçmak için diğer adalara gidebileceğiniz yer dedik. Nedir bu Koh Phangan adası? Sadece Tayland değil dünyanın en çılgın plaj partilerinin yapıldığı yer burası.

Uyuşturucu, çılgın saykodelik müzikler ve sex adası olarak bilinen Koh Phangan hakkında daha detaylı bilgi almak için Koh Phangan Gezi Rehberi yazımı okuyabilir. Dünyanın en çılgın plaj partilerinden biri olan Full Moon Parti hakkında hiç duymadığın şeyleri duymak için buradan ilgili yazıma gidebilirsin.

 

Koh Chang

Koh Chang adası Bangkok’a yakınlığıyla biliniyor. Tayland’ın en büyük ikinci adası aynı zamanda en büyük körfez adası.

Tayland’ın en büyük adası olduğu için içerisinde bir çok kumsal, gece kulübü ve eğlence mekanı barındırıyor. Bangkok’tasınız çok fazla zamanınız yok yakın bir adaya gideyim Tayland adası göreyim derseniz en uygun yer Koh Chang adası.

 

Koh Samet

Bangkok’a yakınlığıyle bilinen diğer bir ada ise Koh Samet adası. Koh Chang’dan bile daha yakın bir ada bu nedenle Bangkok’ta yaşayanların hafta sonu için tercih ettiği bir yer.

Tayland’ın en gelişmiş adalarından biri olan Koh Samet güney adalarındaki gibi pahalı değil.

 

Koh Phi Phi

Tayland koh phi phi adasi

Tayland koh phi phi adası

Koh Phi Phi adası belki hafızalarınızdadır 2014 yılında ada tsunami dalgalarına maruz kalarak adeta ortadan kalktı, Maddi hasardan dolayı beli bükülen ada bugün hiçbir şey olmamış gibi ayakta adeta yeniden inşa edildi.

Hem de daha güçlü, daha turistik Koh Phi Phi adası artık bünyesinde çok daha fazla lüks otel barındırıyor. Sahillerindeki beach partiler Koh Phangan’ı aratmayacak cinsten alkol ve eğlencenin merkezi olmaya aday olan ada Lenardo Di Caprio’nun meşhur filmi The Beach ile tanınmaya başlandı. Öyle ki filmin çekildiği ada olan Maya Bay’a Koh Phi Phi adasından satın alacağınız turlar ile gidiyorsunuz

 

Koh Samui

koh samui

7 km uzunluğundaki Chaweng beach ile Tayland’ın gözde adalarından biri Koh Samui. Hatta o kadar gözde ki diğer bir adı “balayı adası”. Phuket’e alternatif olan ada içerisinde bir de havalimanı barındırıyor.

Lüks resortları, canlı gece hayatı kalabalık plajları sizi kendine çeken adada sessiz sakin koylara kaçmak da mümkün. Balayı adası olmasından kaynaklı Tayland’ın en pahalı adası olduğunu söyleyeblirim. Bütçenizi ayarlasanız iyi olur.

 

Düşüncenizi Paylaşın