Ukrayna pasaport kontrolü

Istanbul’dan 1.5 saatlik bir uçuşun ardından Lviv havalimanına indim ve Ukrayna pasaport kontrolü için kontrol deport sorgulama noktasına doğru ilerledim. Ukrayna benim ziyaret ettiğim ikinci ülke.  Lviv ise Ukrayna’da ziyaret ettiğim ilk şehir.

Aslanlar şehri olarak anılan bu şehrin detaylarını görmek için Lviv gezi rehberi yazıma göz atmanı öneriyorum, bir çok ülke gezdim ama aklım hala Lviv’de.

Hava limanı kontrolünde çalışan Lviv şehir polislerinin hemen hemen hepsi kadındı Bizim ülkemizde görev yapan kara kaş kara göz hepsi erkek olan pasaport kontrollerinde sonra, böyle bir manzarayla karşılaşmak şaşırtmıştı beni.

Hepsi uzun boylu, şarışın mavi gözlü, polis olduğuna inanmak için birinin sizi çimdik atması gereken türdendi.

Neyse kontrol noktasına geldiğimde beni bir polis memuru kontrol odasına çağırdı benden önce bir kaç kişi daha vardı, bu sırada arkamda da insanlar sıraya girmeye başladı. Aslında gayet tatilci modundaydım.

Spor ayakkabılarım, şortum dar tshirt ve güneş gözlüğüm ile cool bir tipim olduğu bile söylenebilir. Beni neye dayanarak kontrol noktasına çağırdılar hiç bir fikrim yoktu.

ukrayna pasaport kontrolü

 

Ukrayna Lviv Pasaport Kontrolünden nasıl geçtim ?

Sıra bana geldiğinde daha önce böyle bir şey olacağını öngördüğüm için hazırlıklıydım. Ukrayna Lviv havalanında sorulan sorular neler?

Lviv’de pasaport kontrolü  esnasında deport sorgulama  odasında  neler soruldu bunları anlatacağım.

Kontrol noktasındaki kadın polis memuru Ukrayna’ya ne için geldiğimi sordu ben de turistik amaçlı olduğunu söyledim. Bu arada konuşmalarımız ingilizce oldu fakat çok fazla türk turist olduğu için aralarında türkçe bilen bir polis memuru oluyor. Benden sonrakilerle kırık da olsa türkçe konuştuklarına şahit oldum.

Pasaport kontrol noktasında olay şöyle devam etti. Polis memuru kaç gün burada kalacağımı sordu ben de 3 gün Lviv de 4 gün de Kiev şehrinde olacağımı söyledim. Kalacağım yerlerin evraklarını göstermemi istedi ben de hem Lviv hem de Kiev şehirleri icin booking den çıktısını aldığın otel rezervasyonlarını gösterdim. Her şey oldukça güzel gidiyordu…

Bu kez bana dönüş biletimi sordu dönüş biletinin çıktısını almamıştım, ve bir an için afalladım internete girebilseydim dönüş biletimi gösterebilecektim.

Burada kullanabileceğim bir internetin olup olmadığını sordum, o esnada polis memurunu birisi çağırdığı için odadan çıktı. internet bulabilmek için wifi şebekelerinin kontrol etmeye başladım.

Bu esnada dönüş biletinin pdf halini telefonuma indirdiğimi farkettim. Derin bir ohhh çektim ve polis memuru geldiğinde dönüş biletinin pdf halini telefonumdan gösterdim. Beni tekrar pasaport kontrol noktasına yönlendirdiler ve sorunsuz bir şekilde ülkeye giriş yapabildim.

Ukrayna Pasaport kontrolü sırasında problem yaşamamanız için sizlere tavsiyem. Otel rezervasyonlarının çıktısını yanınızda bulundurun. Gidiş ve geliş uçak biletlerinizin çıktısı da yanınızda olsun. Üzerinizde mutlaka nakit de bulundurun dolar veya euro olabilir ama mutlaka paranız olsun.

Eğer yukarıda saydıklarıma sahipseniz Ukrayna’ya ayak bastığınızda Pasaport kontrol noktasından sorunsuz bir şekilde geçebilirsiniz.

Unutmadan bu ilginç ülkenin en garip cafesi olan masoch cafe hakkındaki yazımı mutlaka görmelisin.

Düşüncenizi Paylaşın