Ukrayna’da kayak yapmak

Ukrayna kayak deneyimi her kayakçının hayalidir, kuzeyde yer aldığı için mevsimin büyük bir bölümü kış bu yüzden kayak yapmak için oldukça elverişli. Kayak merkezleri ise oldukça kaliteli. Lviv ve Kiev şehirlerinde farklı kayak merkezleri bulunuyor.

Kayak merkezlerinin en beğenilenleri ise Lviv şehrinde yer alan kayak merkezleri  Bukovel ve Drahobrat. Kiev’de ise  VyshHora kayak merkezi tercih ediliyor.

Ukrayna’da kayak bir kültür öyle ki kışlar uzun sürdüğü için kar da uzun süre bu ülkenin üzerinden ayrılmıyor.

Bu garip ülke hakkında diğer ilginç şeyler için Ukrayna rehberini okumalısın.

Ukrayna’nın bir çok şehrinde kışın çocuklar, hatta büyükler bile sokaklarda buz üzerinde kayarlar. Bu hoş görüntülerle umarım siz de karşılaşırsınız 🙂

Ukrayna kayak  merkezleri

Bukovel Kayak Merkezi

Bukovel kayak merkezinden kartpostal görünümünde resimler

Bukovel doğu avrupanın en büyük kayak merkezi. Lviv Havalimanına 235 km mesafede bulunan Bukovel kayak merkezi  Ukrayna’nın batısında Ivano-Frankivs’ka oblastında yer alıyor. Bizimki gibi duble yollar olmadığından dolayı yol konusunda biraz sıkıntılı. Lviv havalimanından Bukovel kayak merkezine gidiş arabayla yaklaşık 4.5 -5 saati bulabiliyor.

Avrupa’nın bir çok şehrinden haftasonu keyifli vakit geçirmek için gelinen Bukovel içerisinde bir çok otel ve konaklama imkanı bulunuyor. Bukovel kayak merkezi alanı 50 kmlik bir alanı kapsıyor 16 adet kayak asansörü bulunan bölgede 61 tanede kayak pisti bulunuyor. Kayak yapmak için bulunmaz bir bölge yani.  Avrupalılar fırsat buldukça buraya kaçıyorlar, çünkü harika yemeklere sahip, ucuz bir ülke ve çok uykun fiyatlara kayak ekipmanları kiralayabiliyorsunuz.

Bukovel kayak merkezi hakkında daha detaylı bilgiye kendi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Lviv Bukovel Kayak Merkezine Ulaşım

Peki Lviv’den bukovele ulaşımı nasıl çözeceğim, nasıl gideceğim derseniz bunun için bir kaç yöntem var. Lviv bukovel arası 240 km demiştik daha önce bu mesafeyi

Lviv ve Ivano-Frankivsk arası sefer yapan şehirlerarası otobüslerlerle sağlayabilirsiniz. Lviv’den Ivano-Frankivsk şehrine trenlerde mevcut. Tren seferi de yapabilirsiniz yollar bozuk olduğu için bu mesafeyi almanız 3,5 – 4 saatinizi alacaktır. Benim size önerim bla bla car üzerinden bu yöne giden insanlar oluyor mutlaka bla bla car’dan o tarafa giden var mı diye kontrol edin. Şehir merkezinden bukovel’e aktarma yapmak zorunda da kalmazsınız bu sayede. Bir macera yazısı olan Ukrayna bla bla car yazımı da okuyabilirsiniz . Bla bla car’ı Ukrayna’da kullandım son güvenli ve iyi bir yolculuk yaptım.

 

Drahobrat Kayak Merkezi

Drahobrat kayak merkezi

Drahobrat kayak merkezi doğa ile başbaşa kalabileceğiniz bir yer

Ben kayak yaparken doğa ile iç içe olmak istiyorum, konfor, kayak asansörü, harika oteller benim için önemli değil diyorsanız ve muhteşem bir doğa içerisinde kayak yapmak isterseniz Drahobrat sizin için vazgeçilemeyecek bir yer. Bazı kayakçılar buranın muhteşem doğasından dolayı Bukovel kayak merkezinden çok daha güzel olduğunu düşünüyor. Drahobrat kayak merkezinin de yolları oldukça bozuk. Lviv havalimanından buraya ulaşım 260 km kadar.

Şehir merkezi çok yakında değil ve bu bölgede kaymak isterseniz yanınızda nakit bulundurmayı ihmal etmeyin çünkü kredi kartı geçen yer bulmanız zor. Ukrayna’nın en yüksek kayak merkezi olan bu yerde doğa ile muhteşem  uyum yakalayabilirsiniz.

 

Protasiv Yar Kayak Merkezi

Ukrayna kayak yapmak

Protasiv Yar Kayak Merkezi

Eğer ben o kadar yol çekemem hem Ukrayna deyince benim olmam gereken yer Kiev deplasmanı olmalı diyorsanız çok fazla uzaklaşmaya gerek yok.

Kiev’den fazla uzaklaşmadan kayak yapabileceğiniz yerler de var, bunlardan en bilineni Protasiv Yar Kayak Merkezi. Şehir merkezinden çok fazla uzaklaşmadan uygun fiyatlı. Kayağa yeni başlayanların tercih ettiği bir yer olduğu için ucuza kayak hocası tutabileceğiniz ve ekipman kiralayabileceğiniz asansörü olduğundan dolayı da kendinizi fazla yormadan keyifle kayabilirsiniz.

Protasivyar kayak merkezi. içerisinde gece ışıklandırmaları olduğundan, gece kayak yapmak için de uygun. Protasivyar şehir merkezine sadece 8 km mesafede.   Kiev’de  kayak yapmak istiyorsanız mutlaka uğrayın.

Çok uzağa gitmeden Ukrayna kayak merkezleri noktalarından birine uğrayarak kaymanın keyfine varın…

Düşüncenizi Paylaşın