Yurt Dışı Seyahati Aşı İşlemleri

Yurt dışı seyahat aşı işlemleri bir çok turist ve gezgin tarafından merak ediliyor. Yurt  dışına ilk defa çıkacaksınız veya bir çok kez çıktınız, ama daha çok güvenli olan Avrupa veya Amerika gibi ülkeleri ziyaret ettiniz. Bu kez işler biraz karıştı çünkü Asya yada daha tehlikeli olan Afrika’ya gidiyorsunuz ve ciddi hastalıklar dahil olmak üzere bir çok riskle karşı karşıyasınız, bir problem yaşamamak için aşı yaptırmanız gerekiyor.

Bu rehberde yurt dışı seyahat aşısı yaptırırken nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatacağız.

Öncelikle şunu belirtelim türk vatandaşları bu konuda çok şanslı, çünkü dünyanın bir çok yerinde seyahat aşıları ücretli yapılıyor ve genelde fiyatları yüksek.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahat aşılarını ücretsiz yaptırabiliyor.

 

Yurt dışı seyahatiniz öncesi gideceğiniz yerde sağlığınızı tehlikeye atmamanız için aşı yaptırmanız şart. Hindistan, Kamboçya, gibi uzak doğu ülkelerine ya da Senegal, Kongo gibi Afrika ülkelerine giderken gerçekten dikkat etmeniz gerekiyor. Bu gibi ülkelerde gideceğiniz yerler sağlığımızı tehdit eden bakterilerle dolu olabiliyor.

Türkiye; Avrupa, Kafkasya ve Orta doğu coğrafyası içerisinde yer aldığı için. Bu bölgelerdeki mikrobiyota bizim yaşadığımız coğrafya ile benzerlik gösterir. Fakat iş uzaklara gitmeye geldiği zaman durum değişiyor.

Örneğin Hindistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler seyahat yazısı güzel bir örnek.

yurtdisi seyahat asi

 

Yurt dışı seyahati öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Yurt dışı seyahatiniz öncesi sağlığınızı tehdit eden şeyler, çeşitli etmenlere bağlı.

  • Gittiğiniz yer, sağlığınızı tehdit eden mikroplar açısından son derece önemli. Bizim mikrobiyotamıza daha uygun olan Avrupa ülkelerinde bir problem yaşamazken Hindistan gibi ülkelerde çok büyük sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.
  • Gideceğiniz yer bir şehir mi olacak yoksa kırsal bölgelere seyahat edecek misiniz. Şehir hayatı ile kır hayatı birbirinden farklı.
  • Seyahat edeceğiniz yerde ne yapacağınız da sağlığınızı etkileyecek olan önemli faktörlerden. Tatil bölgesine gidip şezlongda denizin ve kumun tadını mı çıkaracaksınız. Yoksa bir çiftlik evinde hayvanlarla iç içe mi olacaksınız.
  • Kendi sağlığınızın farkında olmanız çok önemli. Neye alerjiniz var, hangi ilaçları kullanıyorsunuz tıbbi geçmişinizde neler var. Sivrisinek ısırığına karşı alerjisi olan oyuncu Leyla Bilginel’in Tayland’da yaşadıkları hepimizin belleğinde yer almaya devam ediyor. Küçücük bir sinek yüzünden yabancı bir ülkede günlerce yaşam savaşı verdi.

 

Yurt dışı Aşıları Nerede Yapılır

Aşı yaptıracakların en merak ettikleri şeylerin başında, yurt dışı aşıları nerede yapılır sorusu geliyor. Bu konuda oldukça şanslı olduğumuzu söylemiştik çünkü yurt dışında tomarla para ödenerek yapılan seyahat aşıları bizim ülkemizde ücretsiz.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi büyük şehirlerde veya nispeten bu kadar büyük olmasa da merkezi olan, Hatay, Mersin, Balıkesir, Erzurum gibi illerde seyahat sağlığı merkezleri bulunuyor. Bu merkezlere giderek hangi ülkeye gideceğinizi söyleyebilir ve ücretsiz olarak aşınızı yaptırabilirsiniz.

İstanbul Seyahat Sağlığı Merkezi Karaköy’de  adresi ve telefonu aşağıda paylaşıyorum. Bilmeniz gereken ise anadolu yakasında oturuyorsanız Karaköy’e kadar gitmenize gerek yok. İstanbul içerisinde 4-5 tane aşı merkezi bulunuyor.  Seyahat sağlığı web sitesinden size en yakın olan yeri bulabilirsiniz.

İstanbul’da Yurt Dışı Seyahat Aşısı Nerede Yapılır ?

Kadiköy-Karaköy iskelesine geldiğinizde iskeleyi arkanıza alıp karşıya baktığınızda seyahat sağlığı binasını göreceksiniz.  Açık adres bilgiler ise;

Adres: Kemankeş C. Karamustafa Paşa Sk. No : 21 34425 Karaköy / İSTANBUL

Telefon: +90 (212) 293 36 74 (8 Hat)

Aşağıdaki web sitesine giderek. Yurt dışı aşıları nerede yapılır ve size en yakın aşı merkezi neresi görebilirsiniz

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/YetkiliMerkezAdresleri

 

Aşıların yan etkilerine dikkat

Günümüzde yapılan modern aşıların yan etkileri minimum seviyededir. Yine de herhangi bir problem yaşamadan önce yapılan aşıların yan etkilerini sormakta fayda var. Bazı aşıların etkili olabilmesi için yapılması veya yapılmaması gereken şeyler var örneğin bir aşı sonrası bol su içmeniz önerilirken başka bir aşı sonrası 1 saat bir şey yememeniz ve içmemeniz söylenebilir. Aşı yapılan merkezden bu bilgiyi edinin.

Günümüzde yapılan modern aşılar eskisi gibi kol üzerinde iz bırakmıyor. Ve aşı sonrasında günlük hayatınıza devam edebiliyorsunuz. İşinize gidebilir, arabanızı sürebilir hatta hafif sporunuzu dahi yapabilirsiniz.

Bu yüzden çalışıyorsanız dahi işyerinden bir kaç saat izin alarak seyahat aşınızı yaptırabilirsiniz.

 

İdeal Aşı süresi ne kadar

İdeal aşı süresi: sizi koruması gereken aşının vücudunuza karıştıktan sonra sizi korumaya başladığı süre için önemli.

Yaptırdığınız aşı hemen etki etmeye başlamaz, yaptırdığınız aşı çeşidine bağlı olarak belli bir süre geçmesi gerekiyor. Aşının ne zaman yapılacağını ve etki süresi yaptırdığınız aşıya göre değişiklik gösterir. Bazı aşıları 1 hafta öncesinde yapmak yeterliyken bazılarının etkisi 15 gün sonra başlayabiliyor.

Düşüncenizi Paylaşın